Petra Kvitová | foto: Reuters

Kvitová se stala nejlepší tenistkou roku, mužům kraluje Djokovič

• 13
Česká tenistka Petra Kvitová je hráčkou roku podle mezinárodní federace ITF. Mezi muži patří stejné ocenění Novaku Djokovičovi ze Srbska.

Vedle wimbledonské vítězky se prosadili i další Češi. Květa Peschkeová a Slovinka Katarina Srebotniková jsou nejlepším párem, Jiří Veselý nejlepším juniorem.

Jednadvacetiletá Kvitová během životní sezony vyhrála šest turnajů včetně Wimbledonu a závěrečného Turnaje mistryň v Istanbulu a rok zakončila jako druhá hráčka světového žebříčku. Cenu od ITF získala ve dvouhře jako první Češka po triumfu Ivana Lendla v roce 1990. V kategorii žen navázala z českých rodaček na Martinu Navrátilovou, která ale cenu šestkrát dostala jako Američanka.

"Tuto cenu si budu opečovávat, je to třešnička na závěr nádherného roku, kdy jsem vyhrála Wimbledon, WTA Championships a spolu s českým týmem i Fed Cup. Byl to rok snů a něco, na co nikdy nezapomenu," citovala Kvitovou stránka mezinárodní federace.

Kvitová na trůnu vystřídala loňskou šampionku Dánku Caroline Wozniackou a ocenění od ITF se dočkala poprvé stejně jako Peschkeová nebo Veselý. Všichni laureáti převezmou ceny na tradiční slavnostní večeři 5. června v Paříži během grandslamového turnaje Roland Garros.

Kvitová se už stala nejlepší tenistkou roku podle organizace WTA a je největší favoritkou ankety Sportovec roku ČR, jejíž výsledky budou vyhlášeny 21. prosince. Navíc je v širším okruhu 12 žen, z nichž šestice bude nominována na ocenění Laureus, jež bývá označováno za sportovního "Oscara".

Peschkeová se Srebotnikovou vytvořily letos nejúspěšnější deblový pár se šesti tituly. Společně ovládly mimo jiné také slavný Wimbledon. Česká deblistka získala v nedávném fedcupovém finále v Rusku rozhodující bod a v 36 letech následně ukončila reprezentační kariéru.

"Jsem nadšená a pyšná, že jsme tuhle cenu obdržely. Máme za sebou báječný rok, dosáhly jsme s Katarinou všeho, o čem se dá snít. Vedle Wimbledonu jsme byly i světovými jedničkami," řekla Peschkeová.

Osmnáctiletý Veselý zakončil rok v čele světového žebříčku juniorů. V lednu na Australian Open vyhrál dvouhru i čtyřhru, na US Open se dostal do finále singlu a ve Wimbledonu sahal po deblové trofeji. Celkem během sezony posbíral tři trofeje ve dvouhře. "Tahle cena je pro mě velkou motivací. Musím dál tvrdě pracovat, abych to potvrdil," řekl Veselý, který stejně jako Kvitová navázal na Lendla; ten byl dosud jako jediný český tenista nejlepším juniorem ITF v roce 1978.

Djokovič mezi muži neměl letos konkurenci. Čtyřiadvacetiletý Srb na začátku roku držel sérii 43 vítězných zápasů a posbíral trofeje na grandslamech v Austrálii, Wimbledonu i na US Open. Celkem vyhrál deset turnajů a rok zakončil s bilancí 70 vítězství a jen šesti porážek.

Vítězstvím v anketě ITF ukončil Djokovič dlouholeté kralování Švýcara Rogera Federera nebo Španěla Rafaela Nadala, kteří od roku 2003 na trůn nikoho jiného nepustili.

Nejlepší dvojici ve čtyřhře vytvořila americká dvojčata Bob a Mike Bryanovi, kteří jsou mistry světa podle ITF už poosmé během devíti let. Od ledna kralovali dalším osmi turnajům a s celkovým počtem 75 turnajových prvenství stanovili nový rekord.