Záběry Toma Cruise padajícího a šplhajícího po dubajském mrakodrapu byly jedním z důvodů, proč se premiéry filmu Mission: Impossible – Ghost Protocol konaly právě v kinech IMAX. Obří plátna a 3D technologie totiž akci umocní.

Záběry Toma Cruise padajícího a šplhajícího po dubajském mrakodrapu byly jedním z důvodů, proč se premiéry filmu Mission: Impossible – Ghost Protocol konaly právě v kinech IMAX. Obří plátna a 3D technologie totiž akci umocní. | foto: Outnow.ch / © Paramount Pictures Switzerland

RECENZE: Cruise šlape Bondovi na paty. Nešidí akci a nešetří nadsázkou

  • 17
Čtvrtý díl Mission: Impossible překvapuje nejen akcí, ale také vtipem. Navíc obsahuje zajímavý cestopis, Praha si zahrála Budapešť i Kreml.

Mission: Impossible – Ghost Protocol

70 %

USA, 2011, 133 minut.

režie Brad Bird,

hrají Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Michael Nyqvist,

Streamovací služby: HBO Max (CZ zvuk, titulky)

Kinobox: 78 %

IMDb: 7.4

Tady je seznam hlavních zpráv o předpokládaném hitu kin. Zaprvé, špionážní akční thriller Mission Impossible - Ghost Protocol přichází do Česka, kde se natáčel, o týden dříve než do Států. Zadruhé, navzdory spekulacím ani ve čtvrtém dílu ústřední hrdina v podání Toma Cruise nezahyne. A zatřetí, film se kupodivu povedl.

Vrah Pavla Kříže

Režisér Brad Bird, který dosud točil animovaná díla, přenesl jejich hravost a tempo na hranou půdu. Dokonce se dá říci, že americký agent Ethan Hunt šlape slavnějšímu britskému kolegovi Jamesi Bondovi na paty.

Bez tváře padesátníka Toma Cruise už si snad sérii filmů Mission: Impossible ani nelze představit.

Kromě natáčení s Cruisem stihla Pattonová v Praze i slavnostní projekci filmu Precious v zastrčeném Modřanském biografu.

Zatímco bondovky se v éře Daniela Craiga zbavují odlehčeného tónu, nová "huntovka" nadsázkou nešetří, aniž by kvůli ní šidila akci. Naopak v těch nejlepších pasážích snímku jdou obě složky ruku v ruce, takže divák tají dech a přitom se baví. Což platí zejména o akrobatických scénách z výškového hotelu se zrcadlovými efekty v Dubaji, vystavěných takřka v duchu Indiany Jonese: když už se zdá, že hůř být nemůže, udeří písečná bouře a díky ní dostane další z honiček zas trochu jiné, obrazově přízračné kouzlo.

Nejen kamera si však dává na "čtyřce" záležet, silnou pozici si vynutila také hudba, ať tvoří bizarní kulisu k rebelii v moskevském vězení, nebo využívá hrdinné ruské melodie při tajném vstupu do Kremlu, kde se duchaplně uplatní i vynalézavá technická výbava hrdinů.

Mission: Impossible 4

A pokud se právě odehrává ospalejší výjev s vysvětlivkami zápletky, která se tradičně týká atomových zbraní, tajných kódů a šíleného vědce, má před zbytkem světa český divák výhodu. Může zkoumat všestrannost Prahy, která si zahrála kus Budapešti i Moskvy včetně prostor Kremlu.

Všimne si letmé roličky Pavla Kříže, kterého jeho filmový vrah za trest dlouho nepřežije, a nad koupelí ve Vltavě uzná, že si herci své peníze tvrdě vydělali.

Ale nejen fyzicky. V Jeremym Rennerovi našel Simon Pegg výtečného "parťáka" pro uvolněné špičkování, Michael Nyqvist zase příjemně obohatil zavedenou rodinku padouchů - až na lehce operetní masku typu Fantomase. A Cruise je prostě Cruise, na prahu padesátky stále zdatný, vděčný v každé úsměvně nehrdinské situaci a mramorový, kdykoli se má dopustit myšlenky či slzavé vzpomínky.

Právě cituplné meditace v závěrečném dovětku srazí celkový dojem o dobrých deset procent. K dalším slabinám patří vedle obehrané kostry děje i úbytek zdravého nadhledu v poslední třetině snímku, která se uchyluje už jen k čistě rabiátské a neúměrně nastavované akci. Jako by od Prahy přes Dubaj vystříleli všechen prach vtipu, v indickém finále se hrdinové pouze zmydlí, přičemž si své sponzorské minuty slávy užije automobilka.

Nicméně ve svém žánru patří Ghost Protocol k lepším kouskům a v celé sérii Mission Impossible je vůbec nejzdařilejší misí. Do paměti ukládá střípky nevídaných krkolomností i drobných žertů - třeba polorozpadlý telefon symbolizující stav Ruska proti asijskému magnátu s podnosem plným mobilů.

Kdo by řekl do filmaře, jehož režijní dráhu vroubili docela jiní rekové jako Simpsonovi, Úžasňákovi nebo krysí rodinka z Ratatouille, že i z amerického Bonda vykřeše tolik rozmarných nápadů.