Klaus pochválil nabídku na Temelín a nabídl Medveděvovi koruny místo eur

  • 629
Za navýsost pracovní označil setkání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem prezident Václav Klaus. Oba státníci probírali ekonomické záležitosti včetně zakázky na dostavbu Temelína. O ni mají zájem i Rusové. Od Klause se ruská nabídka dočkala pochvaly.

"V nabídce ruské strany vidím pozitivní aspekt v tom, že nabízí pravděpodobně nejvyšší podíl možnosti, aby se české firmy zúčastnily na subdodávkách. Ale definitivní nabídky nebyly předloženy, proto jen říkám, jak to vidím dnes," řekl český prezident Václav Klaus. Dmitrije Medveděva při jednáních ubezpečil o tom, že tendr bude maximálně transparentní a férový.

Medveděv v Praze

"Otázku Temelína jsme samozřejmě nemohli minout. Obě strany k tomuto tématu přistupujeme racionálně, pragmaticky. Bylo by naprosto chybné tomu dávat jakýkoliv neekonomický, nepragmatický postoj a ideologizovat tuto otázku," dodal český prezident.

Dostavba Temelína je aktuálně jedinou vypsanou zakázkou na jadernou elektrárnu v Evropě. Její cena se odhaduje v rozpětí od 100 do 250 miliard korun.

"Pro Ruskou federaci je to samozřejmě zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli zúčastnit. Počítáme s tím, že způsob rozhodování v rámci tohoto tendru bude otevřený, volný a že to nebude spojeno s žádným tlakem zvenčí, ať už by vycházel odkudkoliv. Pochopitelně že samotná Česká republika rozhodne, kdo je pro ni nejzajímavějším partnerem pro tento obchod," komentoval tendr ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Návštěvu ruského prezidenta jsme sledovali on-line zde

Medveděv je od středy se svou manželkou na státní návštěvě v České republice. Pozval ho sem Klaus. (Čtěte více o příletu prezidenta i jeho středečním programu.)

Spolu s ním do Prahy přiletěli ruští ekonomičtí ministři nebo ředitelé některých firem. Mezi nimi má být i Sergej Kirilenko, šéf Rosatomu, který usiluje o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. O ni stojí také americká firma Westinghouse a francouzská Areva.

Při státní návštěvě nešlo jen o Temelín. Středobodem byly jiné kontrakty. České a ruské firmy včetně obchodních komor a ministerstev obou zemí na Hradě uzavřely ve čtvrtek celkem 14 smluv, jejichž celková hodnota přesáhla 54 miliard korun. (Více o zakázkách, které Češi získali v Rusku, a o vzájemné spolupráci čtěte tady.)

Jednání na Hradě

Atmosféru odlehčily žerty o devizách

"Nejde jen o rozhovory a o přátelské setkání. Tato návštěva je navýsost pracovní. To považuji za důležitou věc," řekl po podpisovém ceremoniálu Klaus. "Stojíme o to, aby naše vztahy, zejména v ekonomické oblasti, byly co nejintenzivnější. V Rusku je více než stovka českých investorů. I dnes jsme naznačili celou řadu potenciálních kontaktů do budoucna," dodal.

"Jednání byla velmi konkrétní, pracovní a přátelská. Samozřejmě se týkala hospodářské spolupráce mezi našimi zeměmi, mezi Unií a Ruskem," pochvaloval si dopoledne šéf Kremlu. "Asi nejvýznamnější je, že se prezidenti nejenom scházejí, ale že se naše partnerství prohlubuje a objem výměny zboží roste," řekl. Podle Medveděva je důležité, aby dokumenty pomohly "rozjetí byznysu".

Státníci se při vzájemných diskusích pozastavili také nad situací v Evropě. Především krizí v eurozóně. Z jejich slov bylo zřejmé, že mají dobrou náladu. "Říkal jsem panu prezidentovi, že kdyby se obával o osud eura, tak by mohl devizové rezervy Ruské federace převést do českých korun. Ale nevím, jestli mě poslechne," odlehčoval atmosféru Klaus. "My těch eur máme opravdu hodně, tak nevím, zda by na to koruny stačily," odvětil Medveděv.

Vážná témata vystřídalo kančí ragú

Řeč přišla také na ruské parlamentní volby. Medveděv do Prahy přijel v době, kdy v ruských městech pokračují protesty opozice, která volby z minulé neděle pokládá za nečestné a zfalšované. Podle něj jsou povolební "mítinky" projevem demokracie a mají svá pravidla. "Pokud jde o porušování požadavků úřadů, které to sledují, samozřejmě dochází k určitým excesům a to není dobré," dodal politik. (Více o komentáři k ruským volbám ze strany obou prezidentů čtěte tady.)

Pak už státníci i s manželkami usedli k slavnostnímu obědu. V Rudolfově galerii se podávala kulajda s hříbky a kančí ragú s karlovarským knedlíkem. Dezertem byla čokoládová pěna s ovocem.

Kromě ruských hostů si na jídle pochutnávali například český premiér Petr Nečas, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, šéf Senátu Milan Štěch i další politici včetně ministra kultury Jiřího Bessera, který ve čtvrtek oznámil, že ve vládě končí. Pozvání přijal arcibiskup Dominik Duka, představitelé pravoslavné církve v ČR a například také někdejší premiér Miloš Zeman.

V půl čtvrté odpoledne pak prezidenti zahájili výstavu Carský dvůr pod žezlem Romanovců - poklady moskevského Kremlu. Některé vystavené umělecké artefakty kvůli ní poprvé opustily zdi Kremlu. V Císařské konírně Pražského hradu budou k vidění do března.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video