Třetí místo! Radoval se Roman Koudelka před rokem v Harrachově. | foto: Kamaryt Michal, ČTK

Čeští skokani harrachovský můstek neznají. Ale měli by mít dvě výhody

  • 1
Čtvrteční kvalifikací vstoupí čeští skokani na lyžích do jediného letošního domácího závodu Světového poháru ve skocích na lyžích. Povzbuzeni výsledky z Kuusama a Lillehammeru si nebývale věří. A ve srovnání se svými soupeři by měli mít hned dvě výhody.

Koudelka, Hlava, Janda a spol. by měli před svými fanoušky potvrdit, že v sezoně 2011/2012 již nebudou slavit každý postup do druhého kola. Ten by měl být samozřejmostí. Obzvlášť o tomto víkendu v Harrachově.

"První zásadní výhodou pro nás je, že se skáče v Česku," vysvětluje reprezentační trenér David Jiroutek. "Kluci se vyspí doma a mají pocit perfektního zázemí. A vždy se nám tady daří víc než v cizině."

Roman Koudelka při letech v Harrachově

Český tým by měl mít v Harrachově ještě jednu výhodu. "Ve středu bychom si chtěli skočit. Pokud se to povede, dá se mluvit o tom, že získáme určitý náskok. Minimálně dva skoky pro každého by byly potřeba. Záleží hlavně na tom, jestli bude alespoň částečně připravený můstek. Musí být hotová stopa," popisuje Jiroutek.

Češi by se jako domácí měli dostat na můstek po domluvě s pořadateli sami. Tedy bez reprezentantů ostatních zemí. Přitom nechtějí nic, co by jejich soupeři neměli také.

"Doufám, že se dostaneme na můstek pouze my. V Innsbrucku, v Obersdorfu vás také nenechají skočit den předem, i když na můstku jsou domácí skokani. Řeknou, že to je pouze test můstku a konec," vysvětlil Jiroutek. "Doufám, že tuto výhodu dostaneme. Snad nebude někdo příliš ustrašený, jak se občas stává, a nepustí tam kupu lidí."

Čeká nás letecký můstek, říká Koudelka

Česká hvězda Roman Koudelka před rokem na harrachovském mamutu potvrdil, že s domácím prostředím jeho výkony stoupají vzhůru. Doletěl až na stupně vítězů, stejné plány má pro menší můstek stojící pod Čertovou horou.

Nápad za milion: sníh vyrobený dusíkem

Organizátoři zaplatili nizozemskou firmu Polar snow, která nastříkala tekutý dusík o teplotě kolem minus 200 stupňů Celsia do mobilního stanu, v němž se tak vytvořila mrazivá atmosféra kolem minus 30 stupňů. Z vody se v tomto prostředí pak vyrobí sníh bez přidaných chemikálií, který vydrží mnoho hodin i při vysokých teplotách nad nulou.

Firma spotřebovala v Harrachově 132 tun dusíku a nastříkala kolem 340 krychlových metrů. Takový sníh může být vyroben kdykoli a na jakémkoli místě na světě, klidně i v saharském vedru nebo vlhkém prostředí. Může být produkován ve velkém objemu a v jakékoli kvalitě: od dokonalého "prašanu" až po zledovatělou "břečku".
ČTK

"Na severu jsme ukázali, že skákat umíme. Byl jsem čtvrtý, Lukáš Hlava pátý, snad jsme tím dostatečně nalákali fanoušky, aby se do Harrachova přišli podívat," věří Koudelka.

Z můstku HS 142 má trochu obavy. Kromě dvou pokusů v loňském tréninku na něm neskákal pět let. Ačkoliv se nachází v Krkonoších, skokani na něm netrénují. Na spoustě rakouských nebo německých můstků mají naskákáno neporovnatelně více pokusů.

"Má jiný profil než další současné můstky. Za hranou se vylétává hodně do výšky, je to tak trochu letecký můstek," popisuje. "Vzpomínám si ale, že před pěti lety mi ten trochu zvláštní profil seděl. Skákalo se mi tam dobře. Tak uvidíme."

Soupeřů se Roman Koudelka neobává. Před týdnem ve Skandinávii se ujistil, že může závodit s kýmkoliv. Starosti mu dělá jen nevyzpytatelné počasí.

"Moc se těším, ale obávám se větru. Snad to dopadne, když už celý závod stál tolik úsilí," připomněla česká skokanská jednička úspěšný boj pořadatelů s nedostatkem sněhu.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž