NEJDŘÍV ZLOBA, PAK RADOST. Plzeňský kouč Pavel Vrba musel na hráče hodně

NEJDŘÍV ZLOBA, PAK RADOST. Plzeňský kouč Pavel Vrba musel na hráče hodně křičet, když v úvodu druhého poločasu dostali dva góly. Ale v závěru byl dojatý, když mužstvo proti AC Milán vydřelo remízu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Hodně štěstí, zpívali Vrbovi. Ale víc mě dojalo vyrovnání, řekl kouč

• 41
Emoce v něm vřely, prožíval pocity absolutního štěstí. Trenér Pavel Vrba dovedl fotbalisty Viktorie Plzeň v Lize mistrů k nečekané remíze 2:2 s AC Milán a postupu do jarní fáze Evropské ligy. A po zápase mu zaplněný stadion v Edenu zpíval: "Hodně štěstí, zdraví!"

V hlavě už se nejspíš smiřoval s porážkou. Jeho tým ještě minutu před koncem prohrával s AC Milán 0:2. Jenomže zásluhou Bystroně a Ďuriše český šampion v infarktovém závěru srovnal, zajistil si třetí místo ve skupině H a získal jistotu, že evropské poháry se budou hrát v Česku i na jaře.

Horváth a spol. slavně obíhali stadion, když hlasatel fanouškům připomněl Vrbovy osmačtyřicáté narozeniny. "Hodně štěstí, zdraví! Hodně štěstí, zdraví," zpíval téměř dvacetitisícový kotel.

Dojatý kouč ze hřiště divákům vděčně mával a děkoval.

Dojal vás víc vyrovnávací gól, nebo blahopřání od fanoušků?
Nevím, jestli ještě někdy zažiju, aby mi přálo k narozeninám dvacet tisíc fanoušků. Ale v tuhle chvíli mě asi víc dojal ten vyrovnávací gól.

Co pro vás postup znamená?
Je to pro nás obrovské povzbuzení do další práce. Pro nás je důležité, abychom v evropských pohárech byli každý rok a zkušenosti z Ligy mistrů mohli využít i v dalších zápasech.

Jak jste vůbec ten zápas z lavičky viděl?
V prvním poločase jsme předvedli jeden z našich nejlepších výkonů v Champions League. AC Milán jsme do ničeho nepustili. Na začátku druhého poločasu jsme doplatili na slabý důraz stoperů, což Milán okamžitě potrestal dvěma góly. Dlouho to vypadalo na osudové chyby. Ale v závěru se k nám konečně přiklonilo štěstí, které nám chybělo v minulých zápasech. Tohohle bodu si opravdu ceníme.

Zmínil jste chyby stoperů. Neuvažoval jste před zápasem, že nepostavíte Čišovského, jenž v posledních zápasech několikrát chyboval?
Je pravda, že Marián není v poslední době v obraně úplně stoprocentní. Ale nakonec jsem se pro něj rozhodl kvůli jeho rychlostním schopnostem.

Chyby nakonec napravil, když nahrál na vyrovnávací gól. První branku zase vstřelil druhý stoper Bystroň, takže se o vyrovnání vlastně postarali obránci.
Když jsme prohrávali, tak to vůbec nic neřešilo. Museli jsme hrát vabank. A já jsem strašně rád, že se nám to riziko vyplatilo.

Znal jste výsledek z Barcelony?
Abych řekl pravdu, tak jsem věděl, že to v poločase bylo jedna nula. A pak jsem dostal informaci, když to bylo tři nula. Ale už před zápasem jsem říkal, že se na výsledek z Barcelony spoléhat nebudu. O to víc mě těší, že jsme si postup uhráli sami.

Už v prvním poločase musel kvůli zranění střídat Jiráček. Co mu je?
Zatím k tomu nemůžu moc říct. Jiráček už v průběhu zápasu odjel do Plzně na rentgen. Podle prvních zpráv to vypadá na výron kotníku, vážnější zranění vazů by to být nemělo.

Proč jste ho nahradil teprve jedenadvacetiletým Daridou?
Věřím, že je to nástupce Pavla Horvátha. Je ještě mladý a takových zápasů potřebuje odehrát mnoho. Vláďa má schopnosti, aby jednou Horvátha nebo Jiráčka nahradil.