Plzeň - AC Milán 2:2, český tým jde po skvělém finiši do Evropské ligy

• 410
Fotbalisté Viktorie Plzeň zakončili premiérovou účast v Lize mistrů senzační remízou 2:2 s AC Milán. Zajistili si tak postup do jarní fáze Evropské ligy, protože v konečné tabulce skupiny H skončili třetí. Český mistr měl strašidelný vstup do druhého poločasu, kdy inkasoval oba góly, ale v závěru vyrovnal.

Pro Plzeň skončil fotbalový podzim velkolepým výsledkem. Remizovala s jedním z nejslavnějších klubů Evropy.

V evropských pohárech tak zanechala výraznou stopu. V letních předkolech vyhrála všech šest zápasů, vybojovala historický postup do Ligy mistrů a v ní si díky jednomu vítězství a dvěma remízám zajistila evropské poháry i pro jaro. Parádní tečku za plzeňskou účastí v nejslavnější klubové soutěži zajistila remíza s AC Milán.

ON-LINE

Losování prvního kola vyřazovací části Evropské ligy se bude konat v pátek 16. prosince v Nyonu. Zápasy jsou pak na programu ve druhé polovině února a na začátku března příštího roku.

Plzeň zakončila podzim v evropských pohárech s bilancí sedm výher, dvě remízy a tři porážky. Vydělala si v přepočtu přes tři sta milionů korun.

A nakonec se ani nemusela ohlížet na výsledek z Barcelony, kde domácí fotbalisté nastříleli Borisovu čtyři góly.

4.Borisov60242:142

Horváth a spol. připravili fanouškům infarktový závěr. Ještě minutu před koncem prohrávali 0:2, ale nezdolnou vůlí stihli vyrovnat. Nejdřív snížil Bystroň a v nastaveném času rozpoutal nespoutané oslavy náhradník Ďuriš.

Plzni vůbec nevyšel vstup do druhého poločasu. Ve 47. minutě se trefil Pato, o dvě minuty později přidal druhou branku Robinho. Před oběma góly chyboval plzeňský stoper Čišovský.

CHYBA. Plzeňský stoper Marian Čišovský nedokázal odvrátit míč od Pata, a nabídl tak útočníkovi AC Milán velkou šanci. A on ji využil.

STŘÍLEL I PŘIHRÁVAL. Pato hned po svém gólu připravil ideální pozici pro parťáka Robinha, i proto AC Milán vedl už 2:0.

Slovenský obránce se nejdřív nechal přetlačit Patem, jenž potom obešel i brankáře Čecha a pohodlně doklepával do prázdné brány. A chvíli nato nešťastnou hlavičkou pustil útočné duo do rozhozené obrany. Pato s Robinhem ťukesem rozložili plzeňskou defenzivu a druhý jmenovaný znovu pálil "do prázdné".

V tu chvíli to vypadalo, že se Plzeň s Ligou mistrů bodovým ziskem nerozloučí.

Přitom v prvním poločase byl tým kouče Vrby lepší, hrál s nadšením, rychle kombinoval.

Naopak AC Milán hlavně v obraně nepůsobil jistým dojmem. Mohla za to i slepovaná sestava, v níž chyběli například Ibrahimovic, Gattuso, Nesta, Zambrotta, Thiago Silva nebo Cassano.

Na rozdíl od soupeře si navíc český šampion vytvořil gólové šance. Tu největší promarnil v 18. minutě Pilař, jenž se do Horváthova centru položil v akrobatické pozici. Z voleje vyskočil do vzduchu a pravačkou vší silou nakopl míč, který skončil jen těsně nad břevnem.

Deset minut před přestávkou se potom po levé straně prosmýkl Rajtoral až do pozice, kdy byl sám před brankářem Ameliou. Střela se mu ovšem nepovedla a napálil jen italského gólmana.

A těsně před přestávkou ohrozil branku hostů ještě Čišovský. Po rohu Horvátha se v pokutovém území prodral k hlavičce, ale míč nakonec skončil těsně vedle pravé tyče.

ZNÁMKY

Hodnoťte výkon fotbalistů Plzně

Plzeň tak mohlo mrzet jedině zranění záložníka Jiráčka, kterého patnáct minut před přestávkou museli odnést na nosítkách. Souboj s Bonerou odnesl podle prvních informací výronem kotníku.

Na začátku druhého poločasu pak zpražily plzeňské fotbalisty dva rychlé góly. Úřadující italský mistr potom na hřišti vládl, vytvořil si i další šance, které už ovšem neproměnil.

Naopak se dočkala Plzeň. Těsně před koncem zápasu dostal přihrávku do vápna Bakoš, jenž předložil míč Bystroňovi. Nehlídaný domácí obránce měl už potom pozici snadnou.

O nečekanou tečku se v nastaveném čase postaral Ďuriš. Plzeň bojovala až do posledních vteřinek, kdy své dvě chyby z úvodu druhého poločasu napravil slovenský stoper Čišovský. Z hranice pokutového území obloučkem našel svého krajana, jenž prostrčil míč mezi nohama padajícího gólmana Amelia.

Plzeň tak slaví nejenom nečekaný bodový zisk se slavným sokem, ale zároveň to, že si evropské poháry zahraje i na jaře.