Osm tisíc diváků v mlze sledovalo, jak Napoleon vítězí u Slavkova

  • 44
Více než osm tisíc diváků sledovalo v sobotu odpoledne i přes nepřízeň počasí rekonstrukci historické bitvy u Slavkova. Vojenské kluby z několika evropských zemí letos předvedly vrcholnou část bitvy, kdy francouzské šiky císaře Napoleona na Prateckém kopci porazily rakouské a ruské vojáky.

"Přišlo více než osm tisíc diváků, navíc jsme měli masivní účast hostů z dalších zemí. Sami jsme z toho byli zaskočeni, mysleli jsme si, že počasí lidi odradí," uvedl jeden z organizátorů akce Miroslav Jandora.

Počasí rekonstrukci k 206. výročí slavné bitvy opravdu příliš nepřálo. Bylo chladno a mlhavo. Bojiště ale bylo naštěstí alespoň namrzlé, a armády tak nebojovaly v bahně. "Terén ještě nebyl rozblácený jako v jiných letech, takže to bylo celkem v pořádku," uvedl Jandora.

Letošní rekonstrukce se podle něj obešla bez zranění. Pouze jeden z italských účastníků bitvy spadl z koně, Jandora ale zdůraznil, že pád se obešel bez vážnějších následků.

Armády předvedly jeden z klíčových momentů bitvy

Ukázku bitvy dlouhou půldruhé hodiny předvedlo divákům 900 členů vojenských historických klubů. Organizátoři je vybírají z asi pěti tisícovek zájemců. "Za každou novou jednotku se musí zaručit jiná už zkušená," uvedl Jandora.

Bitva tří císařů 2011

Bitvy se zúčastnila také necelá padesátka koní. Podle Jandory letos spojenecká kavalerie měla 40 koní, na straně francouzů jich bylo jen sedm.

Organizátoři se každý rok snaží divákům představit jinou část bitvy, která se stala triumfem Napoleona a dostala jej do všech učebnic vojenství. Boj o Pratecký kopec byl stěžejním momentem takzvaného Napoleonova lvího skoku. Tímto manévrem se chtěl dostat do boku a týlu nepřátel.

V klíčovém okamžiku se francouzská divize Saint-hilaire utkala na Prateckém kopci s rakouskou brigádou generála Františka Jirčíka a ruského generála Kamenského. Obě byly rozdrceny. Tak se Francouzům podařilo rozdělit šik svých nepřátel na dvě části, oslabit je a přimět k ústupu.

Diváci na bojišti uviděli i Napoleonova dvojníka - herce Marka Schneidera z USA, který císaře hraje ve filmech i při mnoha vzpomínkových akcích. Těch slavkovských se účastnil opakovaně. Na Moravu se prý rád vrací, letos ale přiletěl do Česka jen na víkend a v pondělí letí zpět do Ameriky.

Slavkovské slavnosti pokračují v neděli pietním aktem za všechny padlé u památníku Mohyla míru. V bitvě u Slavkova porazil Napoleon v roce 1805 armády rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Vyžádala si životy dvaceti tisíc vojáků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video