JSME NEJLEPŠÍ. Sparťané zakončili podzim triumfální výhrou v Javblonci a před Libercem mají šestibodový náskok. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Šest a deset bodů. Ligový podzim končí nadějným náskokem Sparty

• 132
Na podzim je ve fotbalové lize dobojováno. Do zimní přestávky jde první Sparta s šestibodovým náskokem před Libercem. Mistrovská Plzeň na ni ztrácí dokonce deset bodů. Rozhodlo o tom závěrečné podzimní dějství, v němž všechna elitní mužstva vyhrála. Naopak selhala dosud třetí Mladá Boleslav, která po mdlém výkonu padla na Slovácku.

Právě Boleslav v dohrávce mohla zamíchat pořadím ve špičce tabulky, mohla být před Plzní, ale zápas nezvládla. Na Spartu tak ztrácí dvanáct bodů. Jaro se rozjede 18. února.

Závěrečné podzimní dějství přineslo souboj Prahy a severu Čechu, skončilo to 1:1. A to znamená jediné, rozdíl mezi Spartou a Libercem zůstal šestibodový.

Sparta završila unikátní sérii na hřištích soupeřů, vyhrála tam i devátý zápas, když v sobotu večer otočila šlágr v Jablonci (4:2). "Stopa z posledního podzimního zápasu se vždycky protáhne i do zimní přestávky, takže je dobře, že jsme vyhráli," řekl spokojeně sparťanský kouč Martin Hašek.

Liberec o dvě hodiny dřív, než sparťané vyběhli v Jablonci, si s přehledem poradil se Slavií na jejím hřišti a lídrovi se na chvíli přiblížil na tři body.

Možná, že i to na sparťany dolehlo. Do utkání v Jablonci vstoupili mizerně. Po chybách ve vlastním pokutovém území darovali stý první ligový gól Lafatovi -  už v 50. vteřině.

Pak hosté přežili šanci Jarolíma a se štěstím vyrovnali díky teči Krejčího. Ale po dalším kiksu ve vlastním vápně, kdy neodkopli míč a přihrávali si, opět prohrávali. V závěru půle je zvedla nádherná bomba Hušbauera. A druhý poločas lídr už jasně ovládli. Hušbauer dalším famózním gólem dokonal obrat a v závěru z brejku výhru Sparty pojistil Grajciar.

Slavii potopili její bývalí hráči

Slavii si doma podali její bývalí hráči. Odchovanec Štajner vstřelil z penalty úvodní gól. Gebre Selassie, v klubu působil rok od léta 2007, pokutový kop zařídil a vzápětí po kombinaci dal druhou branku.

Liberec kraloval, po přestávce Breznaník po sóle od poloviny hřiště a tvrdé ráně z 20 metrů zvýšil na 3:0. V tu chvíli se Slavia nechtěně vyrovnala Spartě, kterou Liberečtí znemožnili v polovině října. Debakl v závěru zmírnil Latka.

V páteční předehrávce domácí Plzeň porazila Bohemians 1905 4:1, byť od čtvrté minutu prohrávala a trvalo půlhodinu, než srovnala. Napravila tak minulou porážku v Příbrami.

Mistrovskému týmu pomohla penalta, sudí Adámek se pro ni rozhodl ve chvíli, kdy Rajtoral s Jindřiškem se drželi navzájem a domácí obránce poté upadl. Horváth vyrovnal a vzápětí Rajtoral krásným volejem poslal Plzeň do vedení. Do půle se po pěkné akci ještě trefil Pilař, který se vrátil do sestavy. Jeho situace ohledně (ne)přestupu do Wolfsburgu je dál zmatená.

V Ostravě se hrálo o záchranu, poslední Olomouc vedl nový kouč Chromý. Nepomohl ani on, ani přesilovka po vyloučení domácího Poliačka v 57. minutě. Nebylo překvapení, že zápas skončil 0:0. Souboj o záchranu se ještě odehrál v sobotu, ostatní ohrožené týmy nastoupily v neděli.

Olomouc se bodově dotáhla na předposlední Žižkov a díky lepšímu skóre ho přeskočila. A to zůstane i do jara. Pražský nováček totiž v neděli dopoledne podlehl Příbrami. Ta zaznamenala už devátou výhru, což je o jedno víc než za celý minulý ročník.

To Budějovičtí ve svém boji o záchranu dosáhli důležitého vítězství, když porazili Duklu 3:2. Krátce po přestávce vedli o tři góly, ale pak Lietava rychle snížil na rozdíl jediné branky a zápas zdramatizoval. Vyrovnat se však nováčkovi už nepodařilo.

Pět branek padlo i v Hradci. Domácí s Teplicemi dvakrát prohrávali, ale přesto se radovali. Zkušený stoper Fukal nejdřív hostům daroval gól na 2:1, vzápětí po rohu vyrovnal a Dvořák z další standardky vstřelil vítězný gól.