Místo neštěstí, kde padající sutiny zabily ženu na chodníku.

Místo neštěstí, kde padající sutiny zabily ženu na chodníku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Tragický pád zdi v Olomouci zavinily i tramvaje, potvrdil statik

  • 9
O tragický pád části štítové zdi domu v centru Olomouce, při němž v polovině října zahynula osmaosmdesátiletá chodkyně, se skutečně zasloužily i otřesy od projíždějících tramvají. Policii to posudku potvrdil statik Jaromír Vrba. Doporučuje také, aby se trať v ulici 8. května co nejdříve zrekonstruovala.

Dům, z něhož se 17. října dopoledne uvolnily stovky kilogramů zdiva z falešné štítové zdi a zasypaly chodník, po němž právě procházela osmaosmdesátiletá žena (o neštěstí čtěte zde), už má za sebou první sérii zabezpečení. Statik Jaromír Vrba však mezi tím v rámci policejního vyšetřování neštěstí detailně zkoumal, proč se zeď uvolnila.

Již v den tragédie expert předběžně vyhodnotil, že za zřícením zdi byla kombinace otřesů od tramvají, pnutí od jejich troleje, která byla uchycená ve zdi domu, a také zastaralá technologie uchycení zdi, kterou držely pláty železa od 19. století (čtěte také zde).

"To zůstává, ovšem objevil jsem i další skutečnosti. Kompletní výsledky svých analýz jsem předal policistům. Omlouvám se, ale s ohledem na jejich vyšetřování to nemohu blíže komentovat," uvedl statik.

Zdravým domům tramvaje neublíží, ale je třeba je zkontrolovat

Policejní mluvčí Petr Čunderle potvrdil, že policisté se o případ dál zajímají. "Čekáme na výsledky dalších posudků. Zjišťujeme, zda a kdy tam majitel dělal rekonstrukci," řekl. "Prověřujeme, jestli byla vůbec naplněna podstata nějakého trestného činu."

Co se týče tramvají v ulici 8. května, trvá statik na tom, že místní trať potřebuje co nejdříve rekonstrukci. Po ní by koleje byly zjednodušeně řečeno odpružené.

"Kmitání od tramvají v tomto úseku normy nepřekročilo. Nemůže tak nijak významně ublížit takzvaně zdravým objektům. Ale vážně narušené domy by kvůli němu spadnout mohly," upozornil Vrba.

17. října 2011

Sám si ulici 8. května kvůli vlastní zběžné kontrole prošel. Na první pohled žádnou takovou budovu neobjevil. "Důkladnější prošetření je na radnici a jejích odbornících," podotkl Vrba.

Poničený dům čeká rekonstrukce brzy...

Olomoucký stavební úřad se do vyšetřování říjnového neštěstí již vložil. Úředníci minulý týden zkontrolovali, zda majitel svůj dům zabezpečil podle jejich pokynů.

Hasiči prohlížejí místo, kde se zeď uvolnila.
Dům číslo 5 v ulici 8. května v Olomouci, jemuž se částečně zřítila čelní zeď.
Zřítila se horní část čelní zdi domu.

"Vyzvali jsme ho, aby laicky řečeno zbytky oné štítové stěny zajistil uchycením k dalším krovům. Dále měl zaizolovat horní hranu čelní zdi proti vlivům počasí, po tom pádu zůstala odkrytá. Posledním bodem byla oprava díry, která tu zůstala po vytržené troleji," vyjmenovala Marcela Buiglová, která na magistrátu vede oddělení pozemních staveb.

O žádném problému jsme nevěděli, říká majitel domu

"Je to jen provizorní řešení před zimou. Tuto část domu čeká na jaře celková rekonstrukce," zdůraznila.

To si uvědomuje i jeden ze spolumajitelů domu Viliam Vidovič, který již dříve odmítl jakékoli pochybení spojené s údržbou domu.

"Plánujeme nové krovy a střechu. To je ideální řešení. Štítovou zeď bychom pak rádi dostavěli do původní výšky. Samozřejmě se zajištěním podle současných norem," uvedl Vidovič.

... ale tramvajovou trať nejdříve za pět let

S rekonstrukcí ulice 8. května počítá olomoucká radnice nejdříve v roce 2017.

"Posunuli jsme ji kvůli nákladům na obnovu Dolního náměstí. Abychom však měli jistotu, že zde v následujících letech nedojde například od dopravy k žádnému poškození, prověří stav vybraných objektů v ulici ještě letos seizmický průzkum," popsal již dříve náměstek olomouckého primátora Martin Major. Kdy se s ním začne, však magistrát prozatím neví.


Video