Vědci pracují na přenosu pocitů, mobil je pošeptá v kapse na kůži

  • 2
Tisíce ultrazvukových reproduktorů na mobilním telefonu by mohly v budoucnu zcela změnit styl komunikace. Věří tomu alespoň vědci, kteří vyvíjejí speciální panel schopný pocitově přenést právě psanou informaci z jednoho zařízení do druhého. Podle slov vývojářů tím posunou zážitek z komunikace zas o kus dál, jelikož je technologie schopna přenášet i pocity pisatele při tvorbě zprávy.

Systém přenášející v reálném čase rukopis, tvořený například na dotykovém displeji, vyvíjí výzkumná skupina Nagojského technického institutu. Technologie je založena na ultrazvukových impulzech, které je adresát schopen vnímat.

"Systém využívá téměř 400 ultrazvukových reproduktorů, z nichž každý pracuje s jiným časováním. Dokážeme tím vytvořit dostatečně silný signál ultrazvuku zaměřený na jediné místo tak, aby byl vnímatelný lidskou kůží," popsal vyvíjenou technologii Takayuki Hoshi z japonského vývojářského týmu.

Prototyp, který vědci představili, využívá běžný dotykový displej citlivý na tlak. Ten slouží k detekci polohy a tlaku prstu či pera, kterým se na panel píše. Ultrazvukový panel transformuje psaný text do zvukových vln, které jsou vnímatelné až 15 cm od panelu. Vlny svou intenzitou navíc kopírují tlak, který je na dotykový displej vyvíjen.

Dokážeme přenášet pocity, není to ale dokonalé

"Aktuálně zaměřujeme ultrazvukové vlny zhruba na jeden centimetr prostoru s tím, že pocitově lze vnímat zhruba milimetrové pohyby na dotykovém displeji. Jsme ale teprve na začátku a dokážeme to zlepšit, hodně zlepšit," dodal Hoshi.

Autory motivovalo především možné povýšení zážitku z komunikace."Chtěli jsme ji udělat zábavnější. Napadlo nás, zda bychom nebyli schopni přenášet text ve chvíli, kdy ho zrovna někdo píše. Vlastně tím přenášíme i pocity, které pisatel má během tvorby zprávy," říká Hoshi.

Příkladem přenosu pocitů je podle Hoshiho například situace, kdy autor textu či obrázku při psaní zaváhá. "Když píše rychle, je znát, že tak činí s jasným rozmyslem. Pokud se ale zastaví, může to znamenat, že další část textu bude důležitá, že si ji autor pečlivě rozmýšlí," popisuje přínos technologie Hoshi.

Pokud vývojářský tým Nagojského institutu dovede svůj nápad do konce, můžeme se v budoucnu dočkat velmi diskrétní komunikace. Mobilní telefon vybavený panelem ultrazvukových reproduktorů by totiž byl schopen zprávu svému uživateli "pošeptat" přímo v kapse na kůži. Reálné komerční nasazení je ale ještě daleko.