Barbora Škrlová u odvolacího soudu (20. srpen 2008)

Barbora Škrlová u odvolacího soudu (20. srpen 2008) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Škrlová z kauzy Kuřim může z vězení. Soud řekl, že se polepšila

  • 269
Barbora Škrlová, která byla odsouzená na pět let za podíl na týrání dětí v kauze Kuřim, bude podmíněně propuštěna. Rozhodl o tom Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Šestatřicetiletá Škrlová měla za mřížemi původně strávit pět let.

Přes rozhodnutí soudu ale Škrlová ještě ve vězení zůstane. Proti verdiktu totiž ihned podal stížnost státní zástupce Jiří Chaloupka a tu musí nyní posoudit hradecký krajský soud.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě rozhodl o podmíněném propuštění Barbory Škrlové...

"Počítáme, že by soud mohl o té stížnosti rozhodnout do tří týdnů. Do té doby zůstane moje klientka ve vězení," řekl zástupce Škrlové John Bok. 

Podle soudkyně Jany Panské si Škrlová odseděla již dvě třetiny trestu a za mřížemi se pak podle výpovědi vězeňské učitelky výrazně polepšila.

"Soud rozhodl o podmínečném propuštění Barbory Škrlové se zkušební dobou pět let a s dohledem probačního úředníka. Soud dále přijímá záruku spolku Šalamoun a sdružení Český ombudsman," řekla soudkyně Jana Panská.

Zatímco John Bok ze spolku Šalamoun, který se za Barboru Škrlovou zaručil a přislíbil jí na svobodě pomoc, rozhodnutí havlíčkobrodského soudu vítá a věří, že je potvrdí i nadřazený soud, státní zástupce s rozhodnutím nesouhlasí. Kromě toho, že si odseděla část trestu podle něj nesplnila žádnou jinou podmínku, která by propuštění na svobodu umožňovala.

"Stále se staví do role oběti s infantilními sklony. Má vystudovanou JAMU, ale ve vězení navštěvuje střední školu. Dostává tedy odměny za něco, co už umí," narážel Chaloupka na pochvalu od učitelky.

Podle něj navíc Škrlová nevyhledala ve vězení odbornou pomoc a nezměnil se u náhled na to, co spáchala. Záruky spolku Šalamoun pak Chaloupka považuje za nedostatečné. "Ze strany spolku nedochází ke správnému náhledu, Škrlová je prezentována jako oběť a ne jako agresor," dodal státní zástupce. 

Při minulém jednání chyběl posudek psychologa

Jednání o předčasném propuštění Škrlové z vězení začalo minulý týden. Soud vyslechl Škrlovou a svědky, mezi kterými byla například psycholožka či učitelka, ke které odsouzená ve věznici dochází.

Před soudem vystoupili také zástupci spolku Šalamoun a sdružení Český ombudsman, kteří se za Škrlovou znovu zaručili. Nově byl vyslechnut i znalec z oboru psychologie. Právě jeho posudek totiž při předchozím projednávání podle královéhradeckého soudu chyběl.

Soud nařídil žádost znovu projednat

O tom, jestli Barbora Škrlová, známá také jako Anička, zůstane za zdmi věznice ve Světlé nad Sázavou i po odpykání poloviny trestu, rozhodoval havlíčkobrodský okresní soud už v květnu. Za Škrlovou se zaručilo občanské sdružení Český ombudsman a spolek Šalamoun.

Soudkyně Jana Panská tehdy žádost zamítla, protože podle ní nebylo jisté, že by po propuštění Škrlová vedla řádný život. Krajský soud pak ale havlíčkobrodskému soudu nařídil, aby doplnil dokazování a žádost znovu projednal.

Kauza Kuřim je případem drastického týrání dvou chlapců. To bylo odhaleno náhodou v květnu 2007. Policie tehdy zadržela matku Kláru, její děti se dostaly do péče v Klokánku. Kromě chlapců tam skončila i údajná dcera - Anička. Ta ale krátce poté zmizela.

Nakonec se ukázalo, že údajná dcera je ve skutečnosti dnes sedmatřicetiletá Barbora Škrlová. Policie ji později našla v Norsku. Za účast na brutálním týrání chlapců ji soud poslal na pět let za mříže.

Za týrání dětí si v kuřimské kauze vyslechlo rozsudek celkem šest lidí. Odsouzena byla matka chlapců, jejich teta, Barbora Škrlová, její bratr, Hana Nancy Bašová a Jan Turek. I po skončení soudů však policie dál prověřovala, zda v pozadí kauzy nestojí více lidí.

29. listopadu 2011


Video