Karel Hubáček je autorem "rakety" na Ještědu, za niž získal Perretovu cenu. Je to nejvyšší ocenění, jaké náš architekt kdy obdržel. | foto: ČTK

Zemřel architekt Hubáček, autor hotelu na Ještědu

  • 112
Ve věku 87 let ve středu zemřel významný český architekt Karel Hubáček. Autor hotelu s vysílačem na Ještědu podlehl dlouhé nemoci.

Liberecký architekt Karel Hubáček se proslavil svými návrhy a díly i v zahraničí. Za svůj projekt televizního vysílače a horského hotelu na Ještědu, který se stal symbolem Libereckého kraje, obdržel v roce 1969 prestižní Perretovu cenu, nejvyšší ocenění, jaké náš architekt kdy získal.

Zemřel po dlouhé nemoci. "Bylo to vysvobození pro něj i pro všechny kolem. Ale kdo žije v srdci, neumírá," řekl architektův vnuk Petr Hubáček. Poslední rozloučení se bude konat v pátek 2. prosince od 14 hodin v libereckém krematoriu.

OBRAZEM: Stavby geniálního architekta Hubáčka

Názory obyvatel města na obchodní dům Ještěd se značně lišily. Část obyvatel ho...
Karel Hubáček a jeho slavný Ještěd
Podle návrhu libereckého architekta ing. K. Hubáčka vybudovaly toto unikátní...
Meteorologická věž na Libuši z roku 1974 od Karla Hubáčka. Na vysokou...
Architekt Karel Hubáček se podílel i na návrhu brněnského Divadla Husa na...
Vyrovnávací věž nad Zlíchovem z roku 1974. Autorem je Karel Hubáček. Modrá věž...

Odvážně navržená stavba, která na vrcholu Ještědu vyrostla v letech 1966–1973, vynesla ve své době Hubáčkovi paradoxně mnohem větší slávu v zahraničí. Když se Ještěd otvíral, autoři byli stranou a Hubáček nemohl ani vycestovat do Argentiny na předání Perretovy ceny.

Hubáčka oceňuje absolutní většina současných známých českých architektů. "Byl vizionářem architektury, který i s omezenými prostředky socialistické plánované výstavby uměl z ještědského hřebene vykouzlit hrot Ještědu, který se stal dle názoru odborníků, ale i laické veřejnosti nejkrásnější stavbou 20. století. Hubáček tak porazil mimořádné autory první republiky, ale i architekty svobodného období po sametové revoluci. Navíc spoluzaložil velice silný ateliér SIAL, který má dodnes vliv na podobu současné architektury," řekl dnes iDNES.cz známý architekt David Vávra.¨

Hubáček je nedoceněný, říká architekt Miroslav Masák

Hubáček se přitom při stavbě Ještědu nemusel poprat jen s povětrnostními podmínkami na vrcholu kopce, ale také s neustálými průtahy stavby. Kvůli nim psal i prezidentovi Ludvíku Svobodovi (více zde).

"Teď, když už jsem starý, si kolikrát říkám, že něco takového jsem mohl vymyslet jen z mladické nerozvážnosti. Nyní bych se asi do něčeho podobného pustit bál," řekl Karel Hubáček u příležitosti třicátých narozenin Ještědu.

Tvar Ještědu přitahuje dodnes, a to i obchodníky. Rodina architekta Hubáčka podala žaloby na firmy, které podobu této liberecké dominanty využívají bez jejího souhlasu (více zde).

Ještěd si také zahrál například v americké reklamě namířené proti hotelům, kterou vyrobila společnost HomeAway, zprostředkovávající nájmy nemovitostí o dovolených (více zde).

Hubáček je ale i autorem mnoha dalších staveb. Patří mezi ně například Kulturní dům s koncertní síní v Teplicích, meteorologická věž v Praze-Libuši nebo vysílač v jemenském Adenu. 

7. února 2011

,