Odborářů do Prahy přijelo málo. Neúspěch nepřiznali, lidé se prý bojí

  • 1986
Protest odborářů proti korupci přilákal v Praze jen několik stovek lidí. Na Palackého náměstí nejprve řečníci slovně "roztrhali" vládu, poté se průvod vydal na pochod ke Sněmovně, aby odboráři předali výzvu ke zřízení vyšetřovací komise ke korupčním kauzám. Pro odboráře musel být malý zájem zklamáním. Původně počítali s účastí až pěti tisíc lidí.

V poledne na Palackého náměstí stály jen asi tři stovky demonstrantů - na tomto čísle se shodl reportér iDNES.cz i šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Během pochodu ke Sněmovně se k pochodu lidé přidávali, policisté jejich celkový počet protestujících odhadli do pěti set.

Odboráři přitom magistrátu ohlásili, že čekají až 5 000 účastníků. "Musí to být spíš zklamání pro občanskou společnost," odvětil Pejša na otázku iDNES.cz, jestli není zklamán z toho, že přišlo málo lidí. "Lidé se bojí víc než před rokem 1989," řekla ve svém projevu na demonstraci šéfka Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková.

Zpod štíhlých špicí emauzského kláštera se odboráři vydali podél Vltavy k Jiráskovu mostu a přes něj na Malostranské náměstí.

Odtud došli až téměř k Poslanecké sněmovně, aby doručili poslancům výzvu ke zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauzám, které považují za korupční. Policisté je ale až k budově nepustili, protože se podle zákona do vzdálenosti sto metrů od ní nesmí demonstrovat. Odboráři nakonec dopis předali místopředsedovi Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD.

"Letos jsme upozornili na velké korupční aféry posledních let: nucenou správu IPB, pandury, modernizaci tanku T-72, Diag Human, ProMoPro a Opencard. Ani jedna z těchto afér nebyla občanům dostatečně vysvětlena, mezitím se provalily další, jako je privatizace Mostecké uhelné společnosti, IZIP a podezření z korupce při privatizaci Škody Plzeň," vyjmenovávají odboráři v dopisu poslancům.

Ať politici ručí celým majetkem za své chyby, vyzval Dufek

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek představil na úvod demonstrace jiný, ryze politický požadavek. Rád by snížil počet poslanců na sto, zrušil Senát a omezil imunitu poslanců. Politici by měli celým svým majetkem ručit za svá chybná rozhodnutí.

Pořadatelé

Asociace samostatných odborů má podle svého vedení asi 200 tisíc členů v celkem 14 odborových organizacích. Z těch vlivnějších a známějších mezi ně patří například Odborové sdružení železničářů či Lékařský odborový klub.

"Naše země je prolezlá korupcí, vláda občanům lže, postupně privatizuje celou státní správu," hřímal Dufek.

Po něm promluvil předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Připomněl, že akce se koná na den přesně 22 let poté, co půl milionu lidí zaplnilo Letnou při protikomunistických protestech.

Slova odborářů pak zanikla v hlomozné kakofonii, o kterou se postaral taxikář Zdeněk Ponert. Přijel kousek od řečnících odborářů a se zvukovou aparaturou na voze jejich projevy částečně přehlušil. Až konec demonstrace odborářů a začátek průvodu ke Sněmovně ho ztišil.

Při následné cestě na Malou Stranu museli policisté odklánět tramvaje, protože demonstranti pochodovali po kolejích. Na Malostranské náměstí dorazili odboráři před druhou hodinou odpoledne, o dvě hodiny dříve, než plánovali. Pochod zrychlilo to, že lidí přišlo o dost méně, než odboráři čekali.

Akci odborů už ve středu kritizoval premiér Petr Nečas. Prohlásil, že kroky jeho vlády k omezení korupce vedou. A že nynější výzvy k protikorupčnímu boji vypadají podobně věrohodně jako stát se partyzánem v dubnu 1945, když byla válka rozhodnutá (vyjádření premiéra čtěte zde). Tohoto letopočtu se chopili i odboráři, když Dufek lidi vyzval, aby povstali jako na konci války v roce 1945.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video