Neberte nám dvě miliardy z hazardu, lobbují u politiků sportovci

  • 192
Z boje politiků o hazard mají obavy zástupci českého sportu, včetně bývalého oštěpaře, trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného. Vadí jim totiž, že by sport mohl přijít o dvě miliardy korun, které považují za nezbytné minimum, aby mohl fungovat jako dosud.

Oštěpař Železný i bývalý olympijský hokejový vítěz Jiří Šlégr varují před tím, aby nebyla přijata taková pravidla pro zdanění hazardu a rozdělení povinných odvodů loterijních společností, která by nezajistila financování sportu.

"Pro mě je znepokojivé, co se děje. Hájíme nějaké pětadvacáté místo v Evropské unii ve výdajích na sport, to je ostudné," řekl Železný na tiskové konferenci v kavárně nedaleko Senátu. Horní komora bude za pár dnů rozhodovat o daňové reformě, která obsahuje i nová pravidla pro hazard.

Navzdory původní dohodě vládní koalice poslanci napříč spektrem (ODS, ČSSD, KSČM, tři poslanci VV) odhlasovali, že povinné odvody loterijních společností z rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými penězi se rozdělí - třetinu by měly dostat obce, třetinu ministerstvo školství a třetinu by podle svého uvážení rozdělovaly loterijní společnosti na obecně prospěšné účely (více o schváleném zákonu zde).

To teď chtějí senátoři ČSSD po dohodě s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09 změnit, aby více peněz získaly obce (více zde). A také, aby nepřišly o dosud povinné poplatky za hrací automaty (20 tisíc korun ročně), které poslanci ze zákona vyškrtli - tvrdí, že omylem, ale obcím tak sebrali 1,9 miliardy korun, s nimiž mohly podle původního návrhu počítat.

Nejsme lobby hazardu, ohradili se sportovci a zástupci svazů

"Neustále slyšíme o nějaké loterijní lobby. Naše lobby je zcela transparentní a má jasný cíl, přežití sportu," řekl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Podpořil původní verzi, kterou schválili poslanci, protože podle něj garantuje sportu alespoň 2 miliardy ročně, o které by podle něj neměl přijít.

VV chtějí jednání koalice o hazardu

VV požaduje nejrychlejší svolání schůzky lídrů vládní koalice k úpravě pravidel pro zdanění hazardu v rámci daňové reformy. Podle Johna by jeho strana prosazovala, aby polovina daní z hazardu patřila do státního rozpočtu a druhá obecním rozpočtům. Ministr financí Miroslav Kalousek by měl podle něj měl také jasně deklarovat podporu financování českého sportu. Ministr školství Josef Dobeš z VV říká, že minimum pro sport je 1,5 miliardy korun ročně. VV požadují i to, aby obce nepřišly o místní poplatky za každý hrací automat (20 tisíc korun ročně za kus).

Když ho novináři upozornili na chybu, kterou vyrobili poslanci, když obcím zcela sebrali místní poplatky za hrací automaty, připustil, že Senát může zákon upravit, ale za zásadní považuje to, aby sport o peníze nepřišel.

"Pokud nebude mít sport peníze, bude skomírat. Přestaneme vítat vítězky tenisového Fed Cupu nebo úspěšné hokejisty," namaloval černou vizi ministr školství Josef Dobeš, který by měl podle návrhu schváleného poslanci z odvodů z hazardu dostat 2,6 miliardy korun, které by mohl dávat na sport.

Dobeš také jako jeden ze tří poslanců VV pro zákon ve schválené podobě, proti původní koaliční dohodě, hlasoval. I kdyby se nakonec politici dohodli na jiné podobě zákona - třeba té, že padesát procent z hazardu půjde obcím a padesát procent do rozpočtu, bude požadovat jasná pravidla, aby měl sport zajištěných alespoň 1,5 miliardy korun.

"Tentokrát je tu konečně ministr, který chce sportu pomoci," zhodnotil Dobeše olympijský vítěz v oštěpu Jan Železný.

Schválenou podobu loterijního zákona chválili také bývalý hokejista Jiří Šlégr, dnes poslanec (dříve za ČSSD, nyní za nově vznikající stranu Jiřího Paroubka), a šéf České basketbalové federace Miroslav Jansta.

"Nemůžeme nechat bez povšimnutí snahy některých starostů sebrat veškeré peníze z daní loterijních společností. Neznám zákon, který by obcím přikazoval, že jasně definovanou částku poskytnou sportu. Nechceme stále milosrdně spoléhat na to, že nám někdo něco milosrdně dá," řekl Jansta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video