Radim Vrbata z Phoenixu uniká Ryanu Getzlafovi z Anaheimu.

Radim Vrbata z Phoenixu uniká Ryanu Getzlafovi z Anaheimu. | foto: Reuters

Vrbata dvěma góly vystřílel Phoenixu výhru, Jágr odstoupil kvůli zranění

• 41
Čtvrteční svátek v USA - Den díkůvzdání - zařídil fanouškům NHL na středu opravdu bohatý program. Odehráno bylo hned třináct zápasů, v rámci kterých bodovalo dvanáct Čechů a nastoupili i dva reprezentační gólmani. Nejlépe si vedl Radim Vrbata (2+0) z Phoenixu. Smůla naopak potkala Jaromíra Jágra, jenž si zřejmě obnovil zranění třísel a nedohrál zápas proti Islanders.

Z posledních tří startů si Vrbata připsal už pět gólů.

Češi v NHL

T. Fleischmann (FLO), 21z. - 22 bodů(9+13)
Patrik Eliáš (NJD), 20z. - 20 bodů (8+12)
T. Plekanec (MTL), 22z. - 20 bodů (5+15)
Václav Prospal (CBS), 21z. - 19 bodů(6+13)
Milan Michálek (OTT), 21z. - 18 bodů (12+6)
Radim Vrbata (PHX), 20z. - 18 bodů (11+7)
Jaromír Jágr (PHI), 19z. - 17 bodů (6+11)
Jakub Voráček (PHI), 21z. - 14 bodů (3+11)
Milan Hejduk (COL), 22z. - 13 bodů (7+6)
Martin Hanzal (PHX), 18z. - 12 bodů (3+9)
Martin Erat (NAS), 13z. - 10 bodů (5+5)
Petr Sýkora (NJD), 20z. - 10 bodů (4+6)
Jiří Hudler (DET), 19z. - 10 bodů (2+8)

Po dvou zásazích proti Buffalu a následné trefě za záda krajana Tomáše Vokouna v souboji s Washingtonem se totiž rodák z Mladé Boleslavi prosadil i ve středu proti Anaheimu.

Phoenix utkání v domácí Jobing.com Aréně zvládl výsledkem 4:2 a český reprezentant byl vyhlášen právem první hvězdou. Poprvé Vrbata udeřil v 17. minutě při přesilové hře, kdy jej geniální bekhendovou přihrávkou v pádu téměř naslepo našel v palebné pozici Martin Hanzal - 2:1 pro Coyotes.

Podruhé zvedal obávaný kanonýr ruce nad hlavu v 38. minutě poté, co pro změnu zakončil brejk po vysunutí od obránce Olivera Ekman-Larssona. Celkově se Vrbata v sezoně prosadil už pojedenácté a mezi Čechy je lepší pouze 12gólový Milan Michálek z Ottawy.

Philadelphia ukončila čekání na výhru, Jágr ale nedohrál

Po dvou navazujících porážkách od Winnipegu a Caroliny se do sestavy Philadelphie podle očekávání navrátil hvězdný Jaromír Jágr, jenž v posledních dnech léčil zraněná třísla.

Evropský rekordman NHL však při svém návratu zvládl pouze deset střídání a v průběhu druhé třetiny utkání opustil, přičemž vše nasvědčuje obnově potíží s třísly (více ZDE).

Jaromír Jágr odehrál v dresu Philadephie jen necelých osm minut v zápase na ledě New York Islanders. Poté odstoupil kvůli obnoveným potížím v dolní části těla.

Flyers po dvou třetinách prohrávali na ledě Islanders 2:3, když se o v pořadí druhou trefu hostí asistencí přičinil také Jakub Voráček. Poté přišly velké chvíle Danny Brierea. Kanadský forvard nejprve v 55. minutě zařídil vyrovnání na 3:3 a následně ve třetí minutě prodloužení svou druhou trefou utkání a celkově sedmou sezony rozhodl.

Philadelphia tak proti oblíbenému soupeři, nad kterým triumfovala už po dvacáté páté z posledních 27 konfrontací, ukončila své dvouzápasové čekání na výhru.

Hašek sledoval desátou výhru Bostonu za sebou

Utkání hokejistů Buffala s Bostonem osobně sledoval z VIP prostor arény First Niagara Center také český gólman Dominik Hašek, jenž během své kariéry v NHL strávil nejdelší dobu právě v dresu domácích Sabres. Ti se ve středu pokusili zastavit rozjetého soupeře, víc než bod za remízu 3:3 z řádné hrací doby ale nezvládli.

Boston sice v utkání dvakrát prohrával, 0:2 a 1:3, v závěru ale dokázal srovnat krok. Prodloužení a následné nájezdy zařídil vyrovnáním na 3:3 v přesilové hře z 44. minuty kapitán Zdeno Chára. Asistenci u jeho třetí branky sezony si připsal i český centr David Krejčí.

O vítězi tedy nakonec rozhodovaly až nájezdy, v jejichž pátém kole jako jediný skóroval hostující Benoit Pouliot. Bruins uspěli 4:3SN a mohli slavit své v pořadí desáté navazující vítězství.

Už po 83 vteřinách od zahajovacího buly vyzval k pěstnímu souboji buffalský  Paul Gaustad útočníka Bostonu Milana Lucice v rámci odvety za jeho 11 dní starý zákrok na brankáře Ryana Millera, který si přivodil otřes mozku a je stále mimo hru.

Vokoun uspěl v české brankářské konfrontaci nad Pavelcem

Souboj českých reprezentačních gólmanů Tomáše Vokouna a Ondřeje Pavelce nabídl zápas mezi Washingtonem a Winnipegem. Favorizovaní Capitals rozhodli o své výhře 4:3 až v prodloužení, kdy počtvrté Pavelce z celkových 37 střel překonal Jason Chimera.

Washingtonský Nicklas Backström překonává gólmana Ondřeje Pavelce z Winnipegu. Přihlíží Troy Brouwer (vlevo).

Autor vítězné trefy se v utkání prosadil dvakrát, když kromě rozhodující akce z 62. minuty skóroval i v první třetině. Zámořští novináři jej tak zařadili mezi tři hvězdy, kde jej doplnili ruští forvardi Alex Sjomin (1+0) a Alex Ovečkin (0+1).

Druhý jmenovaný kapitán Washingtonu si připsal jednu asistenci ve druhém startu za sebou, čemuž předcházel čtyřzápasový bodový půst. Daná série platí za nejdelší období bez bodu v Ovečkinově dosavadní kariéře v NHL. Dříve nejobávanější kanonýr soutěže neskóroval už šestkrát za sebou a v produktivitě mu se ziskem 16 bodů (7+9) z 20 duelů patří až 58. ligová pozice.

Fleischmann byl u všeho podstatného a kraluje bodování Čechů

Stejně jako kanonýr Radim Vrbata si pět bodů z posledních tří startů připsal také další český útočník v NHL, Tomáš Fleischmann. Člen elitní formace Floridy ve středu režíroval (0+2) vítězství Panthers 2:1 nad Rangers, za což byl zvolen první hvězdou.

Kopřivnický rodák, jenž s celkovými 22 zápisy vévodí produktivitě svých krajanů, nejprve asistoval v 11. minutě u přesilovkové akce obránce Jasona Garrisona a v 22. minutě ještě přispěl ke gólu Krise Versteega.

Rangers již dokázali pouze snížit z hole Dereka Stepana, načež Florida si připsala třetí výhru v řadě a s 27 body patří překvapivě mezi nejlepší týmy Východní konference. Lídr dané konference z Pittsburghu má pouze o jediný bod více. Průběžně nejlepší tým Západní konference a zároveň celé soutěže - Minnesota Wild - má bodů 29.

Buffalo - Boston 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)
12. Ehrhoff, 16. Vanek, 32. Brennan - 24. Seguin, 36. Marchand, 44. Chára (Krejčí), rozhodující nájezd Pouilot. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18 690.

New Jersey - Columbus 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
25. Zubrus (Eliáš), rozhodující nájezd Kovalčuk - 47. Boll (Prospal). Střely na branku: 24:36. Diváci: 15 585.

NY Islanders - Philadelphia 3:4 v prodl. (3:1, 0:1, 0:1 - 0:1)
1. a 11. Okposo, 19. Grabner - 55. a 63. Briere, 1. Meszároš, 26. Hartnell (Voráček). Střely na branku: 32:33. Diváci: 11 086.

Pittsburgh - St. Louis 2:3 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)
44. Sullivan, 55. J. Neal - 6. Nichol, 51. Langenbrunner, 65. Pietrangelo (Sobotka). Střely na branku: 33:43. Diváci: 18 583.

Washington - Winnipeg 4:3 v prodl. (2:2, 1:0, 0:1 - 1:0)
14. a 62. Chimera, 6. Sjomin, 24. Bäckström - 14. Ladd, 17. Wellwood, 53. Little. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Washington celé utkání, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procenta. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval čtyři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,19 procenta. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18 506.

Carolina - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)
1. Tlustý, 6. A. Stewart, 44. Sutter (Tlustý) - 30. Eller, 41. Cammalleri, 45. Moen, rozhodující nájezd Gionta. Střely na branku: 33:34. Diváci: 14 862.

Detroit - Calgary 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)
7. a 43. Holmström (na první Hudler), 28. I. White, 53. Dacjuk, 54. Filppula (Hudler) - 21. a 46. O. Jokinen, 23. Morrison. Střely na branku: 30:22. Diváci: 20 066.

Florida - NY Rangers 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
11. Garrison (Fleischmann), 22. Versteeg (Fleischmann) - 25. Stepan. Střely na branku: 30:28. Diváci: 17 461.

Minnesota - Nashville 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)
42. Heatley, 50. Brodziak, 54. Clutterbuck - 6. Tootoo, 54. Suter (Erat). Střely na branku: 30:25. Diváci: 16 981.

Dallas - Los Angeles 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
43. Benn (Dvořák), 60. Eriksson, 63. Ott - 25. M. Richards, 26. Westgarth. Střely na branku: 38:24. Diváci: 11 779.

Phoenix - Anaheim 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
17. a 38. Vrbata (na první Hanzal), 14. Yandle, 45. Ekman -Larsson - 6. S. Koivu, 54. Perry. Střely na branku: 29:21. Diváci: 9124.

Colorado - Vancouver 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
18. Malhotra, 28. Burrows, 60. Kesler. Střely na branku: 24:29. Diváci: 15 538.

San Jose - Chicago 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)