Aktivisté vyčinili u magistrály řidičům, kteří dusili Prahu i během smogu

  • 111
Pražská občanská sdružení kritizují chování řidičů i magistrátu během smogu. "Město nedává lidem žádná varování a doporučení, řidiči nejsou ohleduplnější," zlobí se Erik Čipera ze sdružení Asistence. Podle aktivistů by dopravu ve městě zlepšilo mimo jiné omezení rychlosti ve vedlejších ulicích.

Sdružení spolu s organizací Pražské matky vyvěsilo na protest proti dopravní politice města k magistrále u Národního muzea transparent Auta dusí Prahu.

"Já doufám, že alespoň jedno promile řidičů si řekne, že by tudy jezdit nemuselo," dodal Čipera s tím, že když takové výzvy nevydává město, musejí to dělat občanské iniciativy.

Technická správa muzea ale nápis po chvíli odstranila, údajně z bezpečnostních důvodů. Sdružení se totiž zapomnělo vedení Národního muzea dovolit, zda může na ochoz budovy transparent vyvěsit.

"I nám magistrála působí problémy, ale nebyli jsme o tom informováni a nedali jsme k tomu souhlas," řekla ČTK mluvčí muzea Radoslava Šustrová.

Od revoluce se podle aktivistů nic nezměnilo, jen složky znečištění. "Dříve mohla za špínu v Praze především lokální topeniště, dnes je to takřka výlučně doprava, která je zdrojem polétavého prachu. Obrovským zdrojem znečištění je magistrála, především její část na Praze 2. Auta prach nevíří, ale vytvářejí jej," řekla Jarmila Johnová ze sdružení Pražské matky.

"Děti by tu měly žít v nějakém zdraví. Nevšimla jsem si, že by se v této situaci někteří řidiči svobodně rozhodli nejezdit a omezit dopravu," doplnila zakladatelka mateřských center Rut Kolínská.

Aktivisté viní magistrát z pasivity - místo aby se snažil omezit individuální dopravu ve prospěch hromadné, tak zvyšuje kapacitu infrastruktury pro auta. Podle sdružení připadá v Praze na tisíc lidí 600 aut, průměrná čtyřčlenná rodina má tedy k dispozici 2,2 vozu. Autem přitom nejčastěji jede jen sám řidič.

"Dvě třetiny pražských financí jdou na dopravní stavby, magistrát si bere granty na metro, ale o peníze na Blanku si zažádat neodváží. Všem je jasné, že tuto stavbu město nepotřebuje. Peníze se sypou na silniční dopravu a zvažuje se pozastavení metra, nemá to logiku," posteskl si Vratislav Filler ze sdružení AutoMat.

Radním zabývajícím se dopravou v metropoli sdružení dala pár tipů, jak situaci ve městě rychle zlepšit.

"Okamžitě může dojít k humanizaci magistrály, tedy k úpravě nejhoršího místa v Praze 2. Magistrát by mohl zadat studii, zda je na Smetanově nábřeží výhodná pěší zóna a zda by nezpůsobila kolaps dopravy. Pomohla by třicítka ve vedlejších ulicích, sjednocení systému parkovacích zón v centru a zavedení nízkoemisních zón pro auta," jmenoval některé kroky Filler.