V Egyptě protestují desetitisíce lidí, armáda jedná s politiky o krizi

  • 25
Demonstrace proti vládě jmenované armádou lomcují Egyptem už čtvrtý den. Na káhirském náměstí Tahrír, které se stalo symbolem odporu proti Husnímu Mubarakovi, v noci demonstrovalo sto tisíc lidí. Kabinet podal demisi, kterou armádní velení přijalo. To se zároveň zavázalo, že do 1. července předá moc v zemi civilnímu kabinetu.

I celé úterý jsou v ulicích desetitisíce lidí. Protesty provázejí potyčky mezi policií a demonstranty. Policisté podle televize CNN nasadili proti demonstrantům slzný plyn a gumové projektily poté, co na ně účastníci protestu začali házet kameny.

Vojenské vedení hodlalo moc do rukou civilistům předat původně až koncem roku 2012 nebo začátkem roku následujícího. Navzdory sdělení dřívějšího termínu reagovaly desítky tisíc lidí na náměstí Tahrír na sdělení negativně.

Otázky a odpovědi

Hrozí turistům nebezpečí?

V televizním projevu to řekl předseda vojenského vedení Muhammad Husajn Tantáví, podle něhož armáda při řešení současné politické krize vždy usilovala o kompromis.

Tantáví také potvrdil, že se volby do parlamentu uskuteční v příštím týdnu, jak bylo plánováno. O prezidentovi pak mají Egypťané hlasovat do konce června příštího roku.

Aktivisté vyzvali k masové účasti na protestech a do ulic chtějí přilákat statisíce lidí, aby mohli uspořádat takzvaný milionový pochod metropolí. To se jim zřejmě nepodaří, protože akci hodlá bojkotovat vlivné Muslimské bratrstvo.

Země je v krizi, uznala armáda

Podle agentury AFP armáda vůbec poprvé od sobotní eskalace násilí uznala, že je země v krizi, a vyzvala politické síly k bezodkladnému zahájení dialogu. Podle agentury Reuters k němu bylo přizváno pět politických organizací a čtyři prezidentští kandidáti. 

Armáda porušuje lidská práva více než Mubarak

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) ve své zprávě obvinila egyptskou Nejvyšší radu ozbrojených sil, že porušuje lidská práva, někdy dokonce i výrazněji než režim Husního Mubaraka. Před vojenskými soudy prý stanulo 12 tisíc civilistů a procesy jsou nespravedlivé. Armáda podle AI zasahuje proti novinářům, blogerům i stávkujícím. Pokračuje prý i mučení, stále také platí výjimečný stav.

V noci na úterý na ústřední káhirské náměstí Tahrír podle BBC zamířilo na sto tisíc lidí. Ve městě Ismajlíja východně od metropole podle státních médií zemřeli při násilnostech tři lidé.

Lidé viní armádu ze snahy udržet se u moci a žádají rychlejší přesun moci do rukou civilní vlády. "Lid chce konec maršála," provolávali účastníci protestu s poukazem na polního maršála Muhammada Husajna Tantávího, který stojí v čele vojenské rady, jež Egyptu vládne od únorového pádu Husního Mubaraka.

Při protestech zemřelo 36 lidí

Manifestace proti armádě začaly v pátek, od soboty je ale provází střety s bezpečnostními silami, které si podle zdravotnických zdrojů vyžádaly zatím nejméně 36 mrtvých a stovky raněných. Většina obětí pochází z Káhiry.

Egyptská dočasná vláda pod tlakem demonstrací sice podala demisi, ale představitelé Nejvyšší rady ozbrojených sil zvažují, zda rezignaci kabinetu přijmou. Mluvčí kabinetu prohlásil, že vláda povede zemi do té doby, než armáda o demisi rozhodne (více o demisi vlády čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue