Demonstranti nespokojení s poměry v České republice pohřbívali na Staroměstském náměstí ideály demokracie. Na místě nechyběla řada politiků ČSSD a KSČM.

Demonstranti nespokojení s poměry v České republice pohřbívali na Staroměstském náměstí ideály demokracie. Na místě nechyběla řada politiků ČSSD a KSČM. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sobotka dorazil na pohřeb iluzí o demokracii. Lidé pak volali: Demisi!

  • 3464
Protestů levice spojených s voláním po demisi Nečasovy vlády se v centru Prahy zúčastnily asi dva tisíce lidí. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka přišel na "pohřeb iluzí o demokracii" na Staroměstském náměstí, kde hráli opoziční politici aktivní roli. Dorazili i komunisté. Řada lidí je oprávněně zklamána a nevidí pro sebe perspektivu, míní Sobotka.

Na akcích v centru Prahy sociální demokraté sbírali podpisy pod petici proti důchodové reformě a za odchod vlády Petra Nečase. "Pod peticí jsme měli už minulý týden podpisy více než 50 tisíc lidí," řekl iDNES.cz Sobotka.

Jeho strana podle něj určitě vyvolá další hlasování o nedůvěře vládě, o které se pokusila již dvakrát. Jasné jen podle Sobotky není, kdy přesně se to stane. ČSSD chce vyčkat na to, až se vládní strany dostanou znovu do podobných sporů jako v souvislosti s daňovou reformou, která prošla v jiné podobě, než jak se ODS, TOP 09 a Věci veřejné domluvily.

Řečnické pódium bylo na Staroměstském náměstí přesně v místě popravy sedmadvaceti českých pánů v roce 1621 po bitvě na Bílé hoře.

"Vážení odpůrci kapitalismu, dejme se dohromady a postavme se na odpor arogantní demontáži sociálního státu," oslovil asi pětistovku lidí, kteří přišli na první demonstraci v den výročí 17. listopadu, novinář Petr Uhl.

Bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan, jehož působení ve vládě Miloše Zemana provázely četné skandály, hned po něm mluvil o tom, že demokracie nemůže být "diktatura parlamentu".

Naše země nevzkvétá, více než v minulosti, "vypůjčil" si komunista Filip slova exprezidenta Václava Havla

Dříve než zástupci občanské iniciativy Spojenectví práce a solidarity naložili rakev s ostatky iluzí o české demokracii na kočár tažený vraníky, vystoupili na shromáždění, kde nechyběla hesla ve stylu "17. listopad - vlastizrada" či "Už je načase skoncovat s vládou Nečase", se svými projevy i Bohuslav Sobotka, senátor ČSSD Jiří Dienstbier i předseda komunistů Vojtěch Filip.

Demonstranti nespokojení s poměry v České republice pohřbívali na Staroměstském náměstí ideály demokracie. (17. listopadu 2011)

Nejen Praha demonstrovala

Demonstrace proti vládním reformám se ve čtvrtek konaly i v dalších českých městech. V Brně se podle policie sešlo asi 500 lidí, kteří chtěli vládě vystavit symbolické vysvědčení. V centru Ostravy demonstrovaly asi tři stovky lidí. Do akce se zapojili i odboráři Dopravního podniku Ostrava. Účastníci měli transparenty, například "Ostraváci proti vládě!!!" nebo "Vláda žije, země hnije". Zhruba 200 lidí vyjádřilo nespokojenost se současnou politikou i svou životní situací společným pochodem ulicemi centra Olomouce. Demonstraci předcházely na Horním náměstí projevy, ale i divadelní vystoupení. Na setkání dohlížely desítky policistů.

Zdroj: ČTK

Vedle českých vlajek byly vidět i ty rudé se žlutými srpy a kladivy či podobiznou Che Guevary. Přišli i místopředseda KSČM Jiří Dolejš či bývalý komunistický poslanec Václav Exner. "Naše země nevzkvétá, víc než v minulosti," vypůjčil si  komunista Filip známý slogan Václava Havla z listopadu 1989 a posunul ho směrem k současnosti. "Pojďme vyměnit ty, kteří změnili demokracii na demokraturu," hlásal Filip a sklidil větší potlesk než sociální demokraté.

Při slovech Sobotky, že se mu rakev s iluzemi o demokracii moc nelíbí a že je třeba bojovat a usilovat demokraticky o změnu, někteří demonstranti pískali.

"Není dobré pohřbít ideály, na kterých stál 17. listopad. V roce 1989 byla plná náměstí, během těch dvaceti let se to ztratilo. Lidé jsou apatičtí a ztratili zájem o veřejné dění," postěžoval si senátor Dienstbier. Lidé tleskali jeho slovům, že bez sociálního rozměru nemůže fungovat ani demokracie.

Demonstrace na Václaváku přitáhla podle policistů dva tisíce lidí, podle pořadatelů dvakrát tolik

Po skončení mítinku na Staroměstském náměstí se politici ČSSD spolu s demonstranty přesunuli na další protivládní mítink na Václavské náměstí, který v den dvaadvacátého výročí 17. listopadu pořádalo sdružení ProAlt.

Zatímco spodní část Václavského náměstí opoziční protest nijak nevnímala, pod sochou svatého Václava u Muzea proti vládě protestovaly tisíce lidí. Policisté, kteří dohlíželi na bezpečnost, pro iDNES.cz odhadli, že demonstrantů byly asi dva tisíce. "My to vidíme tak na čtyři tisíce lidí," řekla iDNES.cz Tereza Stöckelová z hnutí ProAlt. Akce na Václavském náměstí si na rozdíl od předchozího shromáždění udržela alternativní charakter a přítomní nedovolili, aby si ho "přisvojili" politici ČSSD a KSČM.

Slovinský filozof Slavoj Žižek shromážděným řekl, že lidé musejí akceptovat, že socialismus byl pouhou iluzí. "Současné dění od Egypta až po Wall Street však říká, že boj neskončil, ale pokračuje," prohlásil Žižek.

"Úspěch jednoho procenta lidí nesmí být na úkor těch 99 procent ostatních," řekl na demonstraci místopředseda odborového svazu policistů Daniel Bláha.

Pod sochou svatého Václava byl les hesel protestujících proti Nečasově vládě a stavu české politiky 22 let po Listopadu 1989. "Politici, chcete šetřit? Přestaňte krást a bude dost pro všechny!" stálo na jednom z nich. Jeden z dalších sloganů hlásal v souladu s tím, o čem mluvil i Bláha - "Konec vlády 1 %. Společnost se škrtnout nedá".

Přítomní politici ČSSD museli být spokojeni. Když protest končil, ozvalo se silné skandování přítomných: Demisi! Po hodině protestu se dav vydal na pochod na náměstí Jana Palacha k Rudolfinu. Tam ještě organizátoři naplánovali Hyde Park, kde mohli účastníci protestu říci také svůj názor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue