Extremisté i jejich odpůrci táhli Prahou. Marně se pokoušeli o konflikt

  • 1006
Listopadové výročí dostalo do ulic stovky lidí z řad levice i pravice. Prahou prošli Vandasovi nacionalisté i jejich odpůrci. Obě oficiální akce sice skončily bez výraznějších konfliktů, po skončení se ale menší skupiny z obou táborů snažily vyhledávat konflikty.

Průvody příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti i jejich odpůrců v Praze sice v podvečer skončily bez vážnějších incidentů. "Celkem jsme zadrželi 7 osob pro porušení zákona o shromažďování. Šlo většinou o to, že se do prostoru, kde byla řádně nahlášena demonstrace, pokoušeli dostat s věcmi, které zákon nepřipouští. Například se zábavní pyrotechnikou," okomentoval práci policie při demonstracích mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. 

Menší skupinky účastníků obou demonstrací však zůstávaly v ulicích i po jejich oficiálním ukončení. Policie pak musela bránit vzájemným střetům. Oba tábory dělil Palackého most, na kterém stála policejní auta.

Průvod odpůrců DSSS, který zorganizovala iniciativa Ne rasismu, došel z Betlémského náměstí až na Moráň. Odtamtud se pak vrátil na Palackého náměstí, které je na nábřeží u Palackého mostu. Tam akci organizátoři oficiálně ukončili, část ze zhruba třísethlavého průvodu ale zůstala na místě.

Oba tábory v ulicích

Příznivci DSSS, kterých bylo podle policie zhruba stejně jako jejich odpůrců, zase prošli z Jungmannova náměstí Národní třídou přes most Legií na náměstí Kinských. Po ukončení protestu se ale skupinka několika desítek lidí snažila dostat na Palackého most, odkud je vytlačila policie. Policisté pak příznivce DSSS obklíčili na náměstí 14. října, kde je hromadně kontrolovali. U některých nalezli dělbuchy.

"V rámci monitoringu si policisté všimli asi padesátky mladíků, kteří chtěli přejít z náměstí Kinských na druhou stranu řeky na Palackého náměstí. Tam totiž ukončilo pochod názorově odlišné shromáždění. Tato situace byla policistům známa, a proto zakročili. Vyzvali početnou skupinu, aby upustila od protiprávního jednání. Mladíci však začali před policisty utíkat a při tom po mužích zákona házeli pyrotechniku," popsal situaci policejní mluvčí Tomáš Hulan. U některých lidí našli jak pyrotechniku, tak i několik nožů. Všichni jsou podezřelí z přestupků.

Příznivci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti se sešli na Jungmannově náměstí, v 15 hodin. Asi o hodinu později vyrazili pochodem na Národní třídu.

Účastníci měli státní vlajky, vlajky DSSS a transparenty s nápisy Vláda peněz, zánik tradic, Proti vládě a její zradě. Rozdávali oficiální noviny DSSS Dělnické listy.

Na akci vystoupil předseda DSSS Tomáš Vandas. Vývoj země po roce 1989 označil za "období úpadku a devastace společnosti, ve které byl jeden zločinný systém nahrazen druhým." Kritizoval nasazení policie při nedávných protiromských demonstracích na Šluknovsku.

Na nedaleké Betlémské náměstí, které si zvolili pro mítink jejich odpůrci, dorazilo také přes 300 lidí. Kolem 15:00 vyrazili na pochod směrem k Národnímu divadlu, Karlovu a Jiráskovu náměstí a dále na Moráň. Cestou skandovali protirasistická hesla. Doprovázeli je i policisté na koních, nad průvodem létal vrtulník.

Rizikové akce extremistů i jejich protivníků

Akci pořádala iniciativa Ne rasismu podle heslem 17. listopad patří studentům, ne neonacistům. Účastníci nesli transparenty s nápisy (Neo)nacismu se neustupuje, Nenávist není řešení nebo Proti nacismu. Na shromáždění se přišel podívat také pražský rabín Karol Sidon, zástupci Romů a občanského sdružení Fórum z Litvínova.

Právě tato dvě shromáždění pražská policie vyhodnotila jako riziková, a proto se na ně zaměřila. Na veřejný pořádek v Praze dnes dohlížely stovky policistů. Kromě obou akcí se v Praze odehrálo několik dalších protestů. První se konal na Staroměstském náměstí, kde šlo u symbolické rakve pohřbít iluze o české demokracii (Sobotka na pohřbu iluzí o demokracii: Řada lidí je právem zklamaná). Další, co do účasti největší akce, se odehrála na Václavském náměstí a dorazily na ni asi dva tisíce lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video