Američané odvezli ze Saddámovy cely v Iráku toaletu, skončí v muzeu

  • 7
Vojáci vyklízejí vojenský komplex Victory Base, který byl největší americkou základnou v Iráku. Z vily, kde věznili Saddáma Husajna i chemického Alího, odvezli i toaletu. Záchod skončí ve vojenském muzeu v USA. Všichni Američané zemi opustí do konce roku.

Ze Saddámovy cely číslo 13, kde někdejší irácký diktátor mezi lety 2004 a 2006 čekal na svoji popravu, Američané kromě záchodu z nerezové oceli v srpnu odvezli i vyztužené ocelové dveře.

"Záchod putuje do muzea vojenské policie v Fort Leonard Wood v Misouri," vysvětlil vojenský historik armády USA Jerry Brooks, když novináře provázel po opuštěném komplexu.

Vila byla jen maskováním, uvnitř byl bunkr

Vilu ve Victory Base nedaleko bagdádského letiště, kterou Američané přestavěli na přísně střeženou věznici pro Saddáma Husajna a jeho bratrance Alího Hasana Madžída známého také jako "chemický Alí", armáda označovala prostě jako budovu číslo 114.

Stěny vily byly jen zastíracím manévrem. V době, kdy tu pykali iráčtí zlořádi, chránila vězně uvnitř ocelová konstrukce, která sloužila jako nedobytný bunkr. Saddámova cela bez oken měla rozměry 2,5 na šest metrů a sousedila s ní výslechová místnost.

Victory Base

Základna Victory (Vítězství) byla největší z 505 základen, které Američané v Iráku provozovali. Za 42 kilometrů ostnatých drátů žilo 40 tisíc vojáků a až 25 tisíc pomocných sil. Dnes jsou tady čtyři tisícovky vojáků. V době největší ofenzivy bylo v Iráku 170 tisíc amerických vojáků, dnes jich na 12 základnách působí kolem 31 tisíc.

Sluníčka si na přísně střeženém dvorku mohl užívat jen hodinu denně. Šedesát minut na vzduchu měl i chemický Alí, který tu pykal mezi lety 2004 a 2008, ale muži se na dvorku nikdy nesměli potkat.

Padouši pěstovali na dvorku zeleninu

Dodnes jsou tu patrné zbytky zahrádky, na které se padouši s krví tisíců lidí na dlaních snažili pěstovat zeleninu. Podle Brookse se nikdy nikdo nepokusil Saddáma ani chemického Alího vysvobodit.

Komplex Victory Base i paláce, ve kterých sídlilo velitelství americké armády, by chtěli Američané Iráčanům předat v prosinci. Generál Lloyd Austin se se svým aparátem přesunul z paláce al-Faw do sídla ambasády USA na břehu řeky Tigris.

Z mramorových sálů s obřími lustry tak zmizely telefony i počítače. "Neodvážíme nic, co patřilo Iráčanům. Bereme pouze věci, které jsme sem přivezli," poznamenal Brooks s tím, že na základně zbude vybavení za 100 milionů dolarů.

Iráčanům zůstanou některé budovy, nádrže na vodu, generátory a další vybavení základny. Ke konci roku by z ní podle rozhodnutí Baracka Obamy z 21. října měli odejít i všichni američtí vojáci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video