Rozpadlé budovy reaktorů a haldy smetí. Japonci vzali do Fukušimy novináře

  • 37
Japonská elektrárna Fukušima poničená březnovým tsunami poprvé otevřela brány novinářům. Uviděli scény připomínající katastrofické filmy – rozpadající se budovy reaktorů, hromady suti a rozlámané kovové konstrukce.

Množství naměřených radioaktivních částic sice stále překračuje povolené limity, kleslo ale už natolik, aby bylo možné do areálu vstoupit, tvrdí japonské úřady.

Devastaci, kterou přírodní katastrofa natropila, viděli redaktoři i kameramani. Všichni si na prohlídku oblékli ochranné oděvy a nasadili dýchací masky. Po skončení prohlídky absolvovali test radiace.

Areálem je organizátoři provezli autobusem. Chtěli ukázat, že se situace u poškozeného zařízení postupně stabilizuje, uvedl The Telegraph.

Uvnitř uzavřené zóny je řada opuštěných budov, některé jsou zřícené. Na cestách leží poničené kamiony a převrácená auta, případně jejich součásti. V areálu zůstávají pochroumané kovové konstrukce, hromady suti a odpadků. U rozpadlých kanceláří se válí stohy dokumentů.

Z budov, které neštěstí ustály, se odlupuje omítka, ve zdech jsou vidět velké praskliny. Nad troskami domů se tyčí jeřáby.

Novináři také pozorovali rozpadající se budovy reaktorů, velké betonové desky z pláště vytlačuje rozlámaná zeď.

V nádržích v objektu je 90 tisíc tun kontaminované vody. Plot kolem objektů je zkroucený a potrhaný.

Podle provozovatele elektrárny, společnosti TEPCO, už uniká podstatně méně radiace než v prvních dnech. Technici se snaží veškeré úniky radioaktivních částic minimalizovat a pracují na uzavření zařízení za stavu, kdy je teplota reaktorů pod kontrolou.

Japonská vláda odhaduje, že potrvá nejméně třicet let, než půjde jaderné palivo bezpečně odebrat a továrnu definitivně vyřadit z provozu.

Japonci se snaží do prefektur zasažených obří vlnou vrátit turistický ruch. Cestovatelům z Číny, Thajska či Indonésie odpustí poplatky za vízum, vláda rovněž rozdá letenky lidem, kteří po návratu do vlasti napíšou o zemi vycházejícího slunce zprávu. Ta má pak přivábit další turisty.

Nejhorší jadernou krizi posledních let vyvolalo zemětřesení a následná vlna tsunami, která se pobřežím Japonska prohnala 11. března. Jednou z nejponičenějších oblastí byla prefektura Fukušima, kde stojí i nyní již nefunkční jaderná elektrárna. V důsledku katastrofy do okolí unikla silná radioaktivita.

V srpnu se do oblasti, která je nejdál od elektrárny, mohli vrátit první lidé, které kvůli bezpečnosti záchranáři evakuovali. Dosud stále platí povinná dvacetikilometrová bezvstupová zóna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue