V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích na Uherskohradišťsku střílel muž po lidech. (10. listopadu 2011) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Měli jsme jít od oken, líčí zásah policie lidé z kunovické továrny

  • 201
Čtvrteční vražda dvou spolumajitelů Aircraft Industries otřásla zaměstnanci této společnosti. Někteří z nich totiž sledovali celou tragédii z nevelké dálky. Jeden z pracovníků, kteří byli v době incidentu uvnitř areálu firmy, vylíčil, jak se událost odehrála.

Nebyl uvnitř budovy, v níž Karel Musela zastřelil dva členy vedení, ale patřil k několika zaměstnancům, kteří tragédii v kunovické firmě Aircraft Industries sledovali z protější stavby.

"Tragédie zaměstnanci otřásla, vždyť znali jak střelce, tak jeho oběti," říká muž, který si nepřeje publikovat své jméno. Přitom vzpomíná, jak Karel Musela v podniku pracoval na investičním oddělení, zatímco dva muži, po kterých střílel, patřili k nejužšímu vedení.

Útočník zastřelil v kunovické továrně dva manažery

"I když generální ředitelkou je paní Plšková, podle něj byli ve skutečnosti šéfové oni dva, protože vlastnili společnost, která měla v Letu 49procentní podíl," tvrdil.

Kdy si zaměstnanci všimli něčeho podezřelého? Bylo to těsně poté, co Karel Musela začal střílet. "Najednou vyběhli z budovy lidé a utíkali pryč. Někteří volali, že se nahoře střílí," popisuje zaměstnanec.

Musela s policisty nekomunikoval

Prostor před budovou se okamžitě vyprázdnil. Během několika minut už stála před budovou policejní auta a za nimi byli schovaní policisté. Čekali na příjezd zásahové jednotky.

"Další policisté zároveň chodili a upozorňovali zaměstnance, aby raději nestáli u oken," připomněl. Někteří ale u oken zůstali, takže viděli i příjezd zásahové jednotky a to, jak se odstřelovači rozmístili kolem budovy.

"Slyšeli jsme, jak volají na pana Muselu jménem. Ptali se ho, jestli je uvnitř někdo zraněný. Ale jeho odpověď jsme neslyšeli," říká zaměstnanec.

Mimochodem, policisté později potvrdili, že na místě byl policejní vyjednavač a snažil se s Karlem Muselou mluvit. Ale prý to nešlo. "Nevyjadřoval se srozumitelně, prakticky s námi nekomunikoval," prozradil jeden z policistů.

Po dlouhém tichu padl poslední výstřel. "Bylo to už někdy před druhou hodinou. Byl to poměrně dlouhý a výrazný výstřel. Kdo ale vypálil, netuším," podotkl. Nakonec mohli zaměstnanci zahlédnout i zraněnou generální ředitelku Plškovou, která měla ovázanou hlavu.

Ke vstupu do budovy stačí mávnout kartičkou

Jak se ale útočník dostal do podniku, když už tady nepracoval? "Vrátnicí projde kdekdo," uvedl zaměstnanec. "Uvnitř areálu je spousta firem, stačí mávnout nějakou průkazkou a je to."

Zároveň přidává ještě jednu možnost. "Mohl na vrátnici říct, že jde k doktorovi, na čemž by nebylo nic divného," poznamenal. "Díky tomu se dostal do budovy a potom už jenom stačilo, aby od nich zazvonil na vrátnici. Vrátní v takovém případě automaticky dveře na dálku otevírají."

Bez ohledu na celou tragédii je zřejmé, že zaměstnance ze všeho nejvíc zajímá, co a jak bude dál se samotnou firmou a prací. Společnost totiž byla na vzestupu, nedávno rozjela další sérii výroby letadel, a oznámila velmi ambiciózní plán jejich další modernizace.

"Vzhledem k tomu, že oba zastřelení firmu fakticky řídili, nikdo neví, co bude dál," míní muž, který přihlížel policejnímu zásahu.


Video