Jízda králů ve Vlčnově (29. května 2011)

Jízda králů ve Vlčnově (29. května 2011) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Slovácká Jízda králů je krůček od seznamu UNESCO, rozhodne se na Bali

  • 2
Známá lidová tradice Jízda králů, která se jezdí na čtyřech místech Slovácka, má velmi blízko k tomu, že bude zapsána na seznam UNESCO. Definitivní rozhodnutí, zda se na prestižní soupis kulturního dědictví slovácká tradice skutečně dostane, padne v druhé polovině listopadu na indonéském ostrově Bali.

"Hýlom, hálom," volají jezdci, kteří projíždějí na koních obcí a volají různorodé vyvolávky. Magická podívaná, která se na Slovácku jezdí od 19. století a láká tisíce lidí z celého světa, má teď blízko k mimořádnému úspěchu, o který usiluje už několik let.

Existuje totiž vysoká šance, že bude zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Rozhodne o tom konference, která se uskuteční 22. listopadu na Bali.

A pro úspěch Jízdy králů je klíčové, že příslušná mezinárodní komise zapsání na unikátní seznam doporučila.

"Nominace Jízdy králů prošla celým kolem jednání a posuzování. Máme reálnou naději, že se skutečně na seznamu objeví. Ve skrytu duše doufám, že to vyjde," uvedla Vlasta Ondrušová, která je zástupkyní ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a chystá se na zasedání UNESCO na Bali jako delegátka.

Pokud se zápis zdaří, bude to mimořádný úspěch celého Slovácka. Na seznamu by se totiž objevila už druhá místní tradice.

Tou první byl mužský lidový tanec verbuňk, který na seznamu UNESCO figuruje od roku 2005. Teď ho může doplnit i Jízda králů, která je k vidění ve Vlčnově, Hluku, Kunovicích a Skoronicích u Kyjova.

Šance je padesát na padesát, odhaduje starosta Vlčnova

"Žijeme ve velikém očekávání, věříme, že se zápis na seznam UNESCO podaří, ale pořád to vidím padesát na padesát," tlumí emoce Jan Pijáček, starosta Vlčnova, kde jako jediní dodržují tradici Jízdy králů každoročně.

29. května 2011

"Také my čekáme na rozhodnutí UNESCO, byť zapsání pro nás není až tak rozhodující. Děláme si Jízdu králů pro sebe a lidi v Hluku, a tak tomu bude i nadále," přidal se místostarosta Hluku David Hájek, kde jezdí Jízdu králů každé tři roky. V Kunovicích jezdí každý druhý rok a Skoronice vypravují jízdy většinou jednou za čtyři roky.

Právě časové rozpětí všech zmiňovaných Jízd králů bylo důvodem, proč se tato tradice dostala na řadu "až" nyní. Nezbytnou součástí dokumentace totiž byl i filmový záznam Jízdy králů na všech čtyřech místech.

Byla by to odměna pro místní lidi, říká autor nominace

Jízda králů má velkou šanci na zapsání i proto, že na všech čtyřech místech k ní mají lidé velmi blízký vztah a dělají maximum pro to, aby nezanikla. A místní zastupitelstva se zavázala, že tuto tradici budou udržovat i v budoucnosti.

Památky UNESCO ze Zlínského kraje

Od roku 1998 jsou na seznamu zahrady a zámek v Kroměříži, příklad výjimečně zachovalého barokního sídla. V roce 2005 sem přibyl verbuňk, mužský lidový tanec ze Slovácka, patří mezi ústní a nehmotné dědictví lidstva.

"Pro zástupce UNESCO je stále důležitější to, jak ty které tradice žijí dnes a co přinášejí současným lidem," upozornil Jan Blahůšek, vedoucí týmu, který ve Strážnici nominaci Jízdy králů připravoval.

"Proto si myslím, že zapsání do seznamu bude především odměnou pro místní komunity lidí, kteří o Jízdu králů pečují a předávají ji na další generace," dodal.

Kromě slováckého verbuňku a slovácké Jízdy králů má Česko na seznamu nehmotného dědictví už jen dvě další "chlouby": masopustní průvody na Hlinecku a sokolnictví - to ovšem nominovalo společně s Českem dalších deset zemí.