Jaromír Jágr (vlevo) z Philadelphie si kryje puk před Adamem Hallem z Tampy Bay. | foto: AP

Jágrova bodová série v NHL skončila, Michálek s Eratem slavili góly

• 43
Po sedmi bodově úspěšných startech za sebou vyšel ve středu Jaromír Jágr naprázdno. Jeho Philadelphia v defenzivním utkání podlehla 1:2 Tampě Bay, když u vítězné branky z prodloužení asistoval bek Pavel Kubina. V dalších střetnutích se gólově prosadili útočníci Milan Michálek z Ottawy a nashvillský Martin Erat.

Hokejisté Philadelphie s uzdraveným kapitánem Chrisem Prongerem zavítali na led Tampy Bay, která se na soupeře s nejvyšším počtem nastřílených gólů v úvodu sezony speciálně připravila.

Češi v NHL

Milan Michálek (OTT), 16z. - 15 bodů (10+5)
Jaromír Jágr (PHI), 15z. - 15 bodů (6+9)
Patrik Eliáš (NJD), 13z. - 13 bodů (6+7)
T. Plekanec (MTL), 14z. - 13 bodů (4+9)
Radim Vrbata (PHX), 13z. - 12 bodů (5+7)
T. Fleischmann (FLO), 14z. - 12 bodů (5+7)
Václav Prospal (CBS), 14z. - 11 bodů (5+6)
Martin Hanzal (PHX), 11z. - 10 bodů (3+7)
Jakub Voráček (PHI), 15z. - 9 bodů (3+6)
Milan Hejduk (COL), 15z. - 8 bodů (5+3)
Martin Havlát (SJS), 9z. - 8 bodů (1+7)
David Krejčí (BOS), 10z. - 7 bodů (3+4)
Michael Frolík (CHI), 15z. - 7 bodů (3+4)
Filip Kuba (OTT), 16z. - 7 bodů (2+5)

Kouč Guy Boucher svým svěřencům naordinoval pasivní taktiku bránění s rozmístěním hráčů v poli 1-3-1. Krátce po úvodním buly tak byly k vidění zvláštní situace, kdy byl puk v držení zadáků Flyers.

Ti stáli v obranném pásmu a nehodlali rozehrát proti vyčkávajícím domácím, v již zmiňovaném rozestavení. V kádru Lightning se dané taktice přizpůsobili všichni včetně ofenzivních hvězd Vincenta Lecavaliera, Martina St. Louise či Stevena Stamkose.

Hosté se v zápase dostali jen k 15 střelám. "Domácí taky neměli moc šancí. Zápas trochu připomínal šachy, většina soubojů se odehrála v prostředním pásmu. Z toho vyplynulo málo gólových šancí. Byl to prostě jeden z takových zápasů," komentoval průběh Jágr, jenž nebodoval poprvé po sedmi vydařených startech, během nichž posbíral 11 ze svých dosavadních 15 bodů.

Podívejte se na vyčkávací taktiku Lightning:

Stav 0:0 v utkání vydržel do 30. minuty, kdy i za asistence Jakuba Voráčka využil přesilovou hru Scott Hartnell. Tampa Bay srovnala krok v 48. minutě, kdy rovněž za početní převahy udeřil ofenzivně laděný bek Marc-Andre Bergeron.

Rozhodující akce pak přišla v 63. minutě, kdy skóroval Brett Connolly. Přihrávky putovaly na konta Dominica Moorea a Pavla Kubiny.

Michálek slavil 10. gól, výhru ale vybojovali hostující Rangers

Ottawa se po nedávných šesti vítězných zápasech v řadě propadla do výsledkové krize. Ve středečním domácím duelu proti Rangers totiž nedokázala naplno zabodovat ani napočtvrté. Po Bostonu 3:5, Montrealu 1:2 a Buffalu 2:3SN totiž s Blueshirts tým z hlavního města Kanady padl 2:3.

Domácí Senators sice v 29. minutě Milan Michálek svou 10. trefou sezony, na kterou v lize zatím dosáhli jen další dva hráči Steven Stamkos z Tampy Bay a Phil Kessel z Toronta, poslal do vedení, to ovšem nemělo dlouhého trvání.

New York těžil ze skvělé práce druhého útoku. Důsledně napadající Derek Stepan s Artěmem Anisimovem totiž postupně připravili dvě branky pro kanonýra Mariána Gáboríka. Když se jednou prosadil i zmiňovaný Stepan, hosté vedli už 3:1.

Ottawa pak dokázala jen zkorigovat stav trefou Nicka Foligna, načež Rangers zvítězili už v pátém navazujícím duelu. "Arty a Step hrajou s velkým sebevědomím. Dali jsme pár gólů po skvělém napadání. Doufám, že v tom budeme i nadále pokračovat," řekl nadšený Gáborík, který z posledních čtyř startů posbíral čtyři góly a tři asistence.

Erat zařídil rozdílový gól Nashvillu

Útočník Martin Erat, jenž vinou zranění v úvodu letošního ročníku NHL stihl zatím odehrát jen sedm zápasů a posbírat 5 bodů (2+3), byl vyhlášen první hvězdou utkání Nashvillu na ledě trápícího se Anaheimu.

Za průběžného vedení Predators 2:1 třebíčský rodák v 33. minutě vybojoval pro svůj tým trestné střílení, když jej v úniku při hře v oslabení fauloval Lubomír Višňovský. Nabídnutou šanci pak proměnil prudkou střelou na lapačku Jonase Hillera.

Nashville si nakonec odvezl výhru 4:2, kterou úspěšně zakončil svou pětizápasovou sérii venkovních startů. Anaheim naopak padl už pošesté za sebou a celkově podesáté z dosavadních patnácti představení.

Ottawa - NY Rangers 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
29. M. Michálek, 50. Foligno - 30. a 49. Gáborík, 32. Stepan. Střely na branku: 31:19. Diváci: 19 543.

Tampa Bay - Philadelphia 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
48. M. Bergeron, 63. B. Connolly (Kubina) - 30. Hartnell (Voráček). Střely na branku: 24:15. Diváci: 19 204.

Anaheim - Nashville 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
20. Fowler, 35. Beauchemin - 2. a 42. C. Smith, 5. C. Wilson, 33. Erat z tr. střílení. Střely na branku: 33:32. Diváci: 13 529.