Povodně v Bangkoku připomněly, že se město propadá a hrozí mu zánik

  • 77
Thajská metropole je vystavěná uprostřed mokřadů a stále klesá. Záplavy, které nyní Bangkok sužují, daly připomenout, že dvanáctimilionové město už brzy zanikne, nebo se bude muset stěhovat na jiné místo.

Zatopení hrozí podle klimatologů thajské metropoli hned z několika směrů. Město se nachází pouhých 30 kilometrů severně od břehů Thajského zálivu, ve kterém se v důsledku oteplování do roku 2050 zvedne hladina o 19 až 29 centimetrů.

Život v Bangkoku za povodní

Očekává se také zvýšení hladiny řeky Čao Pchraja, která městem protéká. "Pokud nebudou podniknuty žádné kroky, za 50 let bude většina Bangkoku pod úrovní moře," prohlásil thajský klimatolog Anond Snidvongs.

Bangkok se propadá kvůli odčerpávání podzemních vod

Globální oteplování přitom není jedinou hrozbou pro hlavní město. Bangkok se již řadu let propadá, mimo jiné kvůli agresivnímu odčerpávání podzemních vod s cílem uspokojit rostoucí potřeby místních továren i 12 milionů lidí, kteří v metropoli žijí.

Podle studie zveřejněné loni Světovou bankou, Asijskou rozvojovou bankou a Japonskou bankou pro mezinárodní spolupráci v 70. letech Bangkok klesal o deset centimetrů ročně. Toto tempo se od té doby díky vládním opatřením na kontrolu odčerpávání podzemních vod údajně podařilo snížit na centimetr za rok.

Povodně v Bangkoku

Povodně si pondělí v Bangkoku vynutily evakuaci další čtvrti, voda obklopila dva významné průmyslové parky na východě města a přerušila autobusovou dopravu. Záplavy v Thajsku si od července vyžádaly již přes 500 mrtvých.

Aktuálně ohrožená bangkocká průmyslová zóna Lat Krabang zahrnuje 254 továren, v nichž pracuje takřka 50 tisíc dělníků pro firmy jako Unilever, Johnson&Johnson či Honda Motor.

Průmyslový komplex Bang Čan, který zřejmě také neunikne zatopení, čítá 93 podniků s celkem 13 tisíc zaměstnanci a sídlí v něm mimo jiné pobočky potravinářské firmy Nestlé a společnosti President Bakery, která produkuje žemle pro McDonald's.

Světová banka přesto předpovídá, že riziko záplav v Bangkoku vzroste do roku 2050 čtyřnásobně. A Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zařadila thajskou metropoli mezi desítku měst světa, která do roku 2070 čelí potenciálním dopadům pobřežních záplav.

Bangkok potápí rychlá urbanizace

Dalším důvodem, proč povodně tak tvrdě doléhají na rozrůstající se město, je podle vědců právě rychlá urbanizace. "Jak se oblast, která potřebuje ochranu před povodněmi, zvětšuje a zastavuje, voda má stále méně možností, kam se rozlít," vysvětlil francouzský vodohospodář Francois Molle.

"Bangkok nakonec skončí pod vodou. Otázkou zůstává kdy," přednesl Molle katastrofický scénář. Podle expertů thajské úřady musejí nyní co nejrychleji vyřešit využívání půdy v Bangkoku a zvážit přemístění továren a průmyslových komplexů do bezpečnějších oblastí.

Anebo přesunout rovnou celé město. "Pokud obyvatelé metropole chtějí být v suchu 24 hodin denně celých 365 dnů v roce, bylo by možná vhodné vybudovat úplně nové město," uvedl Anond. "V naší zemi existují oblasti, kde lze vystavět zcela suché, nové město," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue