U Plzně začne stavba nejdelšího tunelu, vlaky jím projedou v roce 2015

  • 138
Nedaleko Plzně odstartuje na jaře stavba nejdelšího železničního tunelu v Česku. Čtyři kilometry dlouhými tubusy pod vrchem Chlum se vlaky na modernizované trati z Plzně do Prahy mají vydat v roce 2015.

Největší železniční stavba v Plzeňském kraji za posledních 25 let nabrala v minulosti několikrát zpoždění. Téměř k ledu ji loni v srpnu poslaly škrty tehdejšího ministra dopravy Víta Bárty.

Další zpoždění nabrala přestavba kvůli asi 180 pozemkům, které Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) musela vykoupit.

Fakta o tunelu Homolka - Chlum

* Vjezdové portály od Prahy vyrostou na východním úpatí vyvýšeniny Homolka - na 96. km pražské trati. Výjezdové portály u plzeňské Doubravky vyústí na západní straně vrchu Chlum - na 100. km trati.

* S délkou 4 150 metrů a dvěma souběžnými železobetonovými tubusy se stane nejdelším železničním tunelem v ČR. Připraví o prvenství březenský tunel (1 758 metrů, jedna kolej) i špičácký (1 747 metrů, dvě koleje).

* Konstruovaný bude až na rychlost 200 km/h.

* Předpokládané náklady na výstavbu se pohybují kolem 4 miliard Kč.

Vyvlastnění posledního pozemku by nyní měl krajský úřad potvrdit nejpozději do konce listopadu. Jakmile bude převedený v katastru nemovitostí na správce kolejí, může vítězný dodavatel kopnout do země. Výběrové řízení na úsek Rokycany - Plzeň se uskuteční podle Václava Šťastného ze SŽDC v ideálním případě ještě do konce letošního roku.

"Termín vypsání soutěže ale nezáleží jen na nás," konstatoval Šťastný.

Nový tunel bude součástí zmodernizovaného úseku III. koridoru. Podle současných předpokladů se cena nové tratě mezi Rokycany a Plzní blíží 7,8 miliardám. Oproti původním více než devíti.

"Podařilo se nám stavbu zlevnit zrušením nadstandardních prvků požární ochrany. Bezpečnost železničního provozu i evropské normy ale budou dodrženy," vysvětluje mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Úspory přinesla i recese, neboť zlevnil materiál. Další si slibují správci železnice od veřejné soutěže na zhotovitele stavby.

Komfortní a rychlejší svezení tunelem pod Chlumem si lidé začnou užívat na přelomu let 2015/2016. To už by mohla být hotová i přestavba části kolejiště na hlavním plzeňském nádraží.

"Bude to jedna z nejnáročnějších investic na železnici. I proto je přestavba železničního uzlu Plzeň rozdělena do pěti samostatných staveb," vysvětluje Václav Šťastný.

První, rekonstrukci takzvaného pražského zhlaví, by rádi správci železnice zahájili už za dva roky. Zbylé v letech 2014 až 2020.

Co všechno se změní do roku 2015?

1. Při stavbě tunelu, který se bude razit od jara 2012, se vyveze milion kubíků zeminy a štěrku. Odhadem naplní na 62 500 nákladních aut s přívěsem. Přes které obce a kam budou jezdit, to navrhne vítěz soutěže. Vypsaná bude do konce letošního roku.

2. Přeložka z Ejpovic do plzeňské Doubravky zkrátí nynější 20kilometrovou trať Rokycany-Plzeň o šest kilometrů. Rychlíky ji zvládnou místo současných 20 minut urazit o šest až osm minut rychleji.

3. Nová trať zcela mine Chrást. Cestující z Chrástu budou jezdit radnickou lokálkou po jedné koleji do Ejpovic, kde přesednou na vlak do Plzně nebo Prahy.

4. Mezi Chrástem a Plzní zmizí koleje a troleje. Definitivně po roce 2020. Plzeňský magistrát v minulosti zvažoval, že by po holém náspu mohla vést cyklostezka kolem přírodního parku Horní Berounka.

5. U východního portálu tunelu (u Kyšic) by mělo fungovat informační středisko. První na české železnici. Nejméně pět dní v týdnu se zde laici i odborníci dozví novinky ze stavby tunelu, úseku Rokycany-Plzeň i o celém III. železničním koridoru.