Brankářka Lenka Gazdíková ze Sparty dostala šest gólů.

Brankářka Lenka Gazdíková ze Sparty dostala šest gólů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Není Liga mistrů jako Liga mistrů. Lyon se v Praze musel uskromnit

  • 19
Nejlepší fotbalový tým světa hrál dvakrát krátce po sobě v Praze proti českému mistrovi. Ale tím podobnost mezi dvěma soutěžemi Ligy mistrů končí. Dvacet tisíc fanoušků proti pár stovkám. Nejmodernější stadion v zemi proti lokálnímu areálu. Desítky reportérů a televizních štábů proti jednotlivcům.

V úterý hrála Plzeň s Barcelonou. Zápas na stadionu v Edenu sledovalo přes dvacet tisíc fanoušků a další miliony v televizi po celém světě. Na utkání bylo akreditováno přes sto novinářů.

Takový je svět nablýskané Ligy mistrů.

Jen o dva dny později se v Praze představil jiný vítěz Ligy mistrů, vlastně mistryň. Sparťanky, úřadující české šampionky, přivítaly Lyon na skromném stadionku holešovické Lokomotivy a na malé tribuně fandilo jen pár stovek diváků, většinou rodinných příslušníků či kamarádů. Žádný přímý přenos, jen několik novinářů z velkých redakcí.

Liga mistryň žije v temném stínu mužské soutěže.

"Takový soupeř by si zasloužil hrát na Letné. Asi se nedá čekat, že by tam bylo deset tisíc lidí, ale dva tisíce fanoušků by snad přišly. Pro holky by to určitě byl větší zážitek," prohlásila nejlepší fotbalistka české historie Pavlína Ščasná, která se do Holešovic přišla podívat. "Takovéhle zápasy by se měly využít k propagaci ženského fotbalu, aby lidi začali chodit. Jedině tak se může ženský fotbal v Česku posunout trochu dopředu."

Důvod, proč Sparta neuspořádala zápas na Letné? Peníze. Stadion Lokomotivy zkrátka vyšel o hodně levněji. Na Letné navíc bude hrát příští týden reprezentace baráž o Euro, a tak trávník musí zůstat v perfektním stavu.

Hráčky Lyonu se musely pořádně divit. Zatímco ony v Lize mistrů nastupují na slavném Stade de Gerland pro čtyřicet tisíc fanoušků (a povzbuzovat je chodí zhruba deset tisíc příznivců), proti Spartě vyběhly na stadionu třetiligového Vltavínu.

Nekrytá tribuna má pouze čtyři řady sedaček a jen pár metrů od branky projíždí auta. Kousek od hřiště je hospoda a celý areál působí jak z vesnických nižších soutěží.

Zatímco Barcelona si užívala luxusu, Lyon se musel uskromnit.

"Jasně, na Letné by to bylo něco jiného, ale na stadionu Lokomotivy jsme zvyklé a je to taky moc příjemné," mávla nad tím rukou sparťanská záložnice Irena Martínková.

Při nástupu navíc nehrála podmanivá znělka Ligy mistrů, která před zápasy žen není povinná. "Ale je to příjemné, když nám ji pustí. Už jsme to párkrát zažily a ten zážitek byl zase o něco větší," dodala Martínková.

Ale kromě rozdílů oba zápasy spojují i podobnosti. Jak Barcelona, tak Lyon české mistry přejely. Plzeň dostala čtyři góly, sparťanky ještě o dva víc.

V dresu katalánského klubu váleli Lionel Messi nebo Francesc Fabregas, v barvách Lyonu kralovaly švédská reprezentantka Lotta Schelinová či výtečná levá záložnice Lara Dickenmannová.

"Schelinovou dobře znám ze švédské ligy. Je to jedna z nejlepších hráček na světě. A kromě ní je v kádru spousta dalších uznávaných hráček," prohlásila Ščasná. "Ale i když Lyon hraje líbivý, kombinační fotbal, tak bych si ho s Barcelonou srovnávat netroufla. V Evropě není tak dominantní jako Barcelona, v ženském fotbalu je víc podobně kvalitních týmů."

Přestože odveta bude už jen formalitou, hraje se příští týden ve Francii. Tam sparťanky čeká zřejmě poslední zápas Ligy mistryň v tomto ročníku. Přímo na Stade de Gerland, kde hraje i mužský tým.

"Už jsme tam jednou hrály a bylo to moc příjemné. Mají tam třeba vyhřívané sedačky na lavičce náhradníků," těší se Martínková na příjemné drobnosti, které dělají Ligu mistrů exkluzivní záležitostí.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko