Nečas poprvé řekl, že daňová reforma může být spuštěna až v roce 2014

  • 63
Premiér a předseda ODS Petr Nečas poprvé připustil odložení celé daňové reformy, s výjimkou podmínek pro hazard, až na rok 2014, kdy má být spuštěn projekt jednotného inkasního místa. Zatím vládní koalice počítala s tím, že datum účinnosti daňové reformy, která má například zrušit zdanění superhrubé mzdy, bude dříve, už v roce 2013.

O odkladu celé daňové reformy se premiér zmínil celkem nenápadně, když svolal tiskovou konferenci, na níž mluvil o tom, že koalice může použít i netradiční postupy, aby porazila obstrukční praktiky sociální demokracie.

Nejdříve odmítl požadavek ČSSD, že obstrukce skončí, když bude až na rok 2015, tedy za příští volby, odložena penzijní reforma. A pak začal vysvětlovat souvislosti mezi jednotlivými reformami.

"Spuštění jednotného inkasního místa bude možné až od 1. 1. 2014," řekl Nečas. A pak předseda vlády a ODS dodal: "Jsme přesvědčeni, že vhodnější bude, samozřejmě s výjimkou loterijní daně, ta má i v tom návrhu jinou účinnost, spustit všechno naráz."

Premiér by nepovažoval za šikovné, aby si úřady jeden rok zvykaly na nové daně a o rok později na jednotné inkasní místo

"Nedělat systém, kdy stávající struktura spočívající ve finančních úřadech, České správě sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťovnách, přechází na nový daňový systém, aby se za rok musela překlopit z hlediska technické platformy, IT technologií a podobně do nové instituce. To považuji za vhodnější toto absolvovat v jednom kroku," prohlásil Nečas.

Daňovou reformu, která vyvolává spory v celé vládní koalici - kvůli stravenkám, výši daní po zrušení superhrubé mzdy, ale i třeba kvůli podmínkám zdanění hazardu, budou poslanci projednávat v pátek ve druhém čtení, kdy se přednášejí pozměňovací návrhy. Jako celek by daňovou reformu měla Sněmovna schvalovat příští týden.

Posouvat podle Nečase není nutné penzijní reformu. "Osobně se zatím nekloním k tomu, že je nutné to posunout na 1. ledna 2014, myslím, že je průchodný 1. leden 2013, ale je to otázkou velice podrobných legislativních analýz a vazeb na občanský zákoník," řekl ve čtvrtek Nečas. Odklad penzijní reformy o rok bude koalice podle ministra financí a prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska také zvažovat.

Kalousek: Rozhodnutí o odkladu účinnosti daňové reformy ještě nepadlo. Zatím to řeší experti

Ministr financí ale také ve čtvrtek zdůraznil, že odklad daňové reformy na rok 2014 zatím není jistý. "To rozhodnutí ještě nepadlo," prohlásil s tím, že už několik týdnů se tato možnost řeší na expertní úrovni, kdy se zvažují výhody i nevýhody obou variant.

Důležité podle Kalouska je daňovou reformu schválit a to, jestli bude mít účinnost od roku 2013 či 2014, lze podle něj klidně řešit až v příštím roce jednoduchou jednovětou novelou. I Kalousek ale po opakovaných dotazech řekl, že by mu byla bližší varianta 2014. "Bylo by více času na přípravu a měli bychom daleko větší jistotu, že je to připravené," míní ministr financí. Pozdější datum účinnosti daňové reformy už ale podle něj nepřipadá v úvahu.

Odklad daňové reformy na rok 2014 podpořily také vládní Věci veřejné. "Byl to i návrh VV," řekl předseda strany Radek John. Odložení daňové reformy o rok přinese podle předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty státnímu rozpočtu v roce 2013 zhruba 20 miliard korun navíc.

Co má přinést daňová reforma

- daň z příjmu se bude odvádět z hrubé mzdy, a to ve výši 19 procent (konec zdanění superhrubé mzdy sazbou 15 procent)
- pro zaměstnance nový daňový bonus 3 tisíce korun, který nahradí daňové zvýhodnění stravenek či režijních jízdenek
- sjednocení sazeb pojistného na sociální zabezpečení a na veřejné zdravotní pojištění u OSVČ a u zaměstnanců na 6,5 procenta, zaměstnancům tak stoupne zdravotní pojištění o 2 procenta
- OSVČ budou muset platit DPH už při obratu 750 tisíc korun
- na sociální pojištění budou OSVČ platit 6,5 % z hrubého zisku místo současných 29,2 % z poloviny hrubého zisku, v budoucnu ale dostanou od státu nižší penzi
- zaměstnavatelé budou platit daň z úhrnu mezd všech zaměstnanců ve výši 32,5 %, což zahrne i úrazové pojištění, místo nynějších odvodů 34 %, které se platí za každého zaměstnance zvlášť
- snížení podpory hypoték a úvěrů u stavebního spoření, nově bude možnost odečíst od základu daně za zaplacené úroky maximálně 80 tisíc korun (dosud 300 tisíc korun)
- zrušení daně z dividend
- daň z příjmu budou nově platit i firmy podnikající v hazardu, loterijní daň bude činit 20 procent
- stát bude vybírat daně a odvody z jednotného inkasního místa