Obyvatelé Jaroslavle se na místě nehody letounu Jak-42D loučí s mrtvými hokejisty. (10. září 2011) | foto: Reuters

Vdovy po pilotech z Jaroslavle volají po nezávislém vyšetřování tragédie

  • 30
Rusové zveřejnili oficiální závěry vyšetřování havárie letounu Jak-42, který se zřítil počátkem září v Jaroslavli. Za tragédii podle nich může chyba pilota, který při startu nedopatřením brzdil. Ženy pilotů stroje ale úřední verzi nevěří a dožadují se nezávislého vyšetřování.

Mezistátní letecký výbor (MAK) podle očekávání označil za příčinu neštěstí chybu jednoho z pilotů. Podle předsedy technické komise MAK Alexeje Morozova byla posádka nedostatečně přeškolena ze starších typů Jak-40, kde jsou na podlaze kabiny pilotů opěrky pro podpatek.

V novějších typech Jak-42 takové opěrky nejsou, a pokud některý z pilotů ze zvyku nohu o neexistující opěrku opřel, vyvolal brzdný efekt. Brzdný efekt přístroje zaznamenaly v okamžiku, kdy stroj nabral rychlost 170 kilometrů v hodině a postupně zesiloval. V závěrečných fázích se prý jeden z pilotů do brzd přímo opíral a brzdná síla působící proti tahu motoru dosahovala v těch chvílích osmi tun.

Tragédie

Letecké neštěstí na jaroslavlském letišti Tunošna připravilo o život 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv. Mezi mrtvými byla i trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Tragédii přežil pouze palubní inženýr Alexandr Sizov.

Posádka podle Morozova mohla ještě zhruba kilometr před koncem ranveje start zastavit. "Kdyby začali včas brzdit, zastavili by bezpečně 150 metrů za koncem startovací dráhy. Posádka ale o zastavení startu neuvažovala, veškeré akce svědčí o záměru pokračovat ve startu," řekl Morozov.

Morozov rovněž řekl, že v krvi druhého pilota Igora Ževelova byly zjištěny stopy fenobarbitalu, léku, který je s řízením letadel neslučitelný. Pilot prý podstupoval léčbu chorobných neurologických změn, které se projevovaly zpožděnou reakcí rukou a nohou.

Vdovy protestují proti oficiálním závěrům

Ženy mrtvých letců ale s oficiálními závěry nesouhlasí. "Sama létám 25 let, z toho osm s Igorem. Andrej i můj Igorek byli příliš zkušení letci, aby se dopustili takové chyby," řekla deníku vdova po druhém pilotovi Igoru Ževelovovi Ljudmila. "Osobně budu usilovat o nezávislé vyšetřování," dodala.

"Dobře jsem znala Andreje jako čestného a velice zodpovědného člověka, a tak se mi to zdá příliš jednoduché a pohodlné obvinit posádku a případ uzavřít," řekla Světlana Levdiková, která kapitána letounu znala 25 let.

Podle listu Izvestija se příbuzní pilotů mohou domáhat dalšího vyšetřování se zapojením nezávislých odborníků. "Závěry MAK bývají natolik předpojaté, nekvalitní a na zakázku, že jednou by bylo dobré uskutečnit nezávislé vyšetřování," míní advokát Igor Trunov.

Rovněž expert Vladimir Grudin se domnívá, že chybě posádky vždy předcházejí další okolnosti. Rusové by podle něj měli převzít zkušenosti z USA, kde vyšetřování vede pilot létající na daném typu letadla a členy komise jsou povinně zástupci leteckých odborů.

List Kommersant v pondělí uvedl, že vyšetřovatelé očividně dospěli k závěru, že za havárii může pilot Andrej Solomencev, který prý při startu mimoděk sešlápl brzdový pedál. Když se pokusil odpoutat stroj od země a přitáhl řídicí páku, do brzdových pedálů se naplno opřel.

8. září 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video