S MÍČEM V SÍTI. Plzeňský brankář Roman Pavlík se pomalu zvedá z trávníku po

S MÍČEM V SÍTI. Plzeňský brankář Roman Pavlík se pomalu zvedá z trávníku po třetím gólu Barcelony. Nakonec v zápase základní skupiny Ligy mistrů v Edenu dostal čtyři. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Plzeň - Barcelona 0:4, nejdřív šance, pak vyloučení a Messiho góly

• 330
Konečně vystřelili, měli tři velké šance, přesto plzeňští fotbalisté dopadli hůř než v Barceloně. Ve svém čtvrtém vystoupení v Lize mistrů odehráli proti velkému favoritovi důstojný zápas, který se rozhodl po dvaceti minutách. Čišovský dostal červenou kartu a Messi z penalty dal na 1:0. Nakonec Barcelona v Edenu přidala další tři branky.

Messi se blýskl hattrickem, v soutěžních duelech za Barcelonu dal už celkem 202 gólů. Plzeňští ve skupině H prohráli potřetí za sebou a jsou ze hry o postup do osmifinále. V něm naopak už je Barcelona i AC Milán, který remizoval na hřišti Borisova 1:1.

Oba velkokluby už nemohou být předstiženy, Plzeň klesla na poslední čtvrtou příčku. Za tři týdny nastoupí v Minsku proti Borisovu a bude se bít o třetí místo, jež znamená jarní boje v Evropské lize. V prosinci pak končí doma proti AC Milán.

4.Plzeň40131:91

S Barcelonou měli domácí skvělý start a mohli vést. Ale jedna chyba v 23. minutě všechno zkazila.

Čišovský přihrál do tísně Horváthovi, který před pokutovým územím ztratil míč. Messi udělal  kličku Čišovskému, který ho poslal k zemi. Rakouský sudí zapískal až po pár vteřinách, domácího stopera vyloučil za zmaření gólové příležitosti a ukázal na penaltu. Messi si dal pomalý rozběh a proměnil.

A v oslabení domácí už nedokázali soupeři čelit, potrápit ho. Do půle po vydařené kombinace a narážečce s Adrianem zvýšil Messi na 2:0 a po přestávce Fabregas hlavou dal třetí gól. A v nastavení Messi po další ukázkové kombinaci završil hattrick.

KLÍČOVÝ MOMENT. Lionel Messi padá na trávník po faulu Mariána Čišovského. Tak...
VEN! Rakouský rozhodčí Robert Schoergenhofer dává červenou kartu plzeňskému...
PENALTA. S velkým přehledem proměnil Lionel Messi penaltu, plzeňský brankář...

KLÍČOVÝ MOMENT. Lionel Messi pádá po faulu Mariána Čišovského. Tak se zrodil rozhodující moment večerního zápasu proti Barceloně. Ten faul totiž přišel v pokutovém území a ve vyložené šanci. Čišovský viděl červenou kartu a Lionel Messi penaltu proměnil.

Plzeňští po penaltě cítili křivdu, navíc je vytočil neodpískaný faul na Pilaře na druhé straně chvíli předtím, byť to nebylo ve vápně. Byli podráždění, především Limberský s Pilařem, který po jednom verdiktu proti Plzni ve vzteku vystartoval na sudího a dostal žlutou kartu. Publikum při některých akcích Barcelony nenávistně pískalo, hrálo se v dusné atmosféře.

Přitom to tak být nemuselo. V 17. minutě Petržela vystihl topornou rozehrávku hostů a z poloviny hřiště běžel sám na branku. Padesátimetrové sólo však nezakončil dobře, jeho střelu Valdés kryl. A vzápětí po akci Rajtorala střílel Kolář z dobré pozice nad.

První nebezpečný centr, první střela i první vyložená šance, to všechno patřilo Plzeňským. Soupeře překvapili. Měli výkop a v úvodních 45 vteřinách nepůjčili Barceloně míč. Dokázali ho udržet, agresivně napadali.

Hosté byli často nuceni centrovat, nakopávat dlouhé míče, jejich pomalou kombinaci Plzeňští na hranici obětavosti zastavovali a narušovali. K ohrožení branky se hosté dostali jen po střelách z dálky. Rány Messiho a Fabregase z víc než 20 metrů byly tím nejnebezpečnějším, co Barcelona v úvodních dvaceti minutách předvedla. Tedy v době, kdy domácí byli v jedenácti.

Hodnoťte hráče za jejich výkon

Hodně znát bylo, že trenér Guardiola nechal na lavičce Xaviho s Iniestou, kteří dělají hru Barcelony. Thiago, Fabregas či Adriano je nenahradili. Kouč taky po deseti minutách vstal z lavičky a u postranní čáry divoce gestikuloval.

Jenže ze strany domácích přišla chyba ve středu pole, faul, vyloučení a gól z penalty. Poté u Barcelony došlo na tradiční krátké přihrávky, držení míče i nadějné příležitosti. Jen Messi třikrát nebezpečně pálil, ale brankář Pavlík si dokázal poradit. Nestačil až na poslední útok první půle.

Ta druhá se nemusela hrát. Šlo jen o to, jestli Barcelona svůj náskok zvýší. Nejdřív se to nepovedlo Fabregasovi, který vyplul za obranu, přehodil Pavlíka, ale o centimetry branku minul.

Pak Pavlík tygřím skokem k tyči zneškodnil Messiho ránu z přímého kopu. Po hlavičce Thiaga mu pomohlo břevno,

Přesto ještě jinkasoval.  V 72. minutě po pasu Messiho hlavičkoval Fabregas do země, od níž se míč odrazil pod břevno.

Zápas už neměl tempo, napětí. Nehrál se atraktivní fotbal.

Přesto oslabení domácí měli ještě jednu šanci. Ležérně hrajícímu Alvésovi sebral Pilař míč, Limberský z levé strany centr přetáhl na zadní tyč. Nabíhající Petržela se krásně položil do voleje, ale trefil jen boční síť.

Fanoušci na druhé straně hřišti už křičeli gól, trenér Vrba se na lavičce chytil za hlavu. Petržela byl podruhé blízko tomu, aby ukončil neprůstřelnost Valdése. Ten neinkasoval přes 878 minut, což je barcelonský rekord.

Naopak Messi se přece jen dočkal hattricku. Pozici mu připravil parádní patičkou stoper Piqué, Messi míč přebral uvnitř pokutového území a kličkou oklamal brankáře Pavlíka.