Právník Fagan přišel za Kalouskem, poslali ho do podatelny

  • 339
V pondělí nepochodil v Karlových Varech, v úterý proto dorazil přímo do Prahy. Ani na ministerstvu financí se ale americký právník Edward Fagan nedočkal žádného speciálního přijetí. Úředník ministerstva jej odkázal na podatelnu. Fagan chce, aby mu Česko proplatilo téměř 90 let staré dluhopisy.

Edward Fagan dorazil na ministerstvo hodinu před polednem. Přivítání ze strany ministra Miroslava Kalouska se ale nedočkal. Ministr v té době rokoval se svými kolegy ve Sněmovně (on-line zpravodajství z dolní komory parlamentu čtěte tady).

Na ministerstvo přinesl zahraniční advokát několik listů velikosti A4, na kterých sepsal své požadavky. "Mrzí mě, že se kanceláře guvernéra České národní banky a primátora Karlových Varů vyhýbají odpovědi na mé požadavky a snaží se zhatit ověření pravosti dluhopisů," píše v nich Kalouskovi.

Po ministerstvu žádá, aby mu potvrdilo, že dluhopisy, které vydaly Karlovy Vary v roce 1924, jsou platné. Vyzval také úřad, aby zveřejnil do 15. listopadu dokumenty, které by potvrdily, že stát závazek řešil a s majiteli dluhopisů se vyrovnal.

Úředník z ministerstva ale Faganovi hned zkraje jeho návštěvy vysvětlil, že pokud něco nese, musí to jít pouze přes podatelnu, což je obvyklý úřední postup při přijímání dokumentů zvenčí.

Faganovo putování Českem

Americký právník Ed Fagan si získal renomé jako advokát obětí holokaustu a nuceně nasazených, kterým vymohl značné částky. V únoru 2001 oznámil úmysl hájit odpůrce jaderné elektrárny Temelín a vyzval českou stranu, aby předložila dokumenty o bezpečnosti elektrárny. Po čase se ale ze sporu o Temelín stáhl.

Ministerstvo financí, s nímž se na společném postupu dohodly Karlovy Vary, už v pondělí zopakovalo, že Fagan na proplacení dluhopisů nemá nárok. Závazek je dle resortu už několik desítek let promlčen. Náměstek ministra financí Jan Gregor proto již americkému právníkovi odeslal dopis, ve kterém jeho požadavky odmítl (více o postoji ministerstva financí čtěte tady).

Podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba byla úterní návštěva amerického advokáta neohlášená.

Česká národní banka zase odmítá, že by se jí dluhopisy týkaly. "Víme, že existují. Vzhledem k tomu, že vznikly ještě před založením centrální banky, jsme přesvědčeni, že se tyto dluhopisy ČNB netýkají," informoval Tomáš Zimmermann z ČNB.

Americký právník se v říjnu obrátil na karlovarskou radnici s požadavkem vyplatit dluhopisy z roku 1924. Podle jeho odhadů se celková nesplacená částka pohybuje kolem půl miliardy amerických dolarů, tedy skoro deseti miliard korun.

V úterý před novináři naznačil, že disponuje i obdobnými listinami z Prahy a mohl by požadovat i jejich proplacení.

Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Krásenské Fagan úřad nekontaktoval a město má za sebou revizi, z níž vyplynulo, že nemá nevyrovnané závazky. "Podle současných znalostí Praha žádné takovéto závazky z minulosti neeviduje, ale vzhledem k činnosti pana Fagana Praha znovu prověřuje archivy," sdělila Krásenská.

Hlavní město podle mluvčí ověřovalo celkovou historii dluhopisů v roce 1992. "Podle zjištění Praha za první republiky vydala dluhopisnou emisi někdy v roce 1926 a za to byly postaveny bytové domy na Pankráci. Tato emise ale byla vyřešena v roce 1962 a Praha k tomu má doklady," dodala Krásenská.

Fagan, který proslul také tím, že zastupoval oběti holokaustu nebo chtěl zastupovat odpůrce jaderné elektrárny Temelín, se před časem nechal slyšet, že dává české straně kvůli karlovarským dokumentům čas na jednání do 31. října. Po tomto termínu se hodlá soudit.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue