GÓLOVÁ OSLAVA. Mladoboleslavští útočníci Marek Kulič (vlevo) a Jan Chramosta se radují z trefy proti Spartě. | foto: ČTK

Sparta - Boleslav 0:3, další domácí zkázu lídra režíroval Kulič

• 188
Zoufalství, křeč, zmar. Sparťanští fotbalisté pronásledovatelům v první lize vyslali další vzkaz se zněním: První už být nechceme, dožeňte nás. Po mizerném výkonu ve 12. kole podlehli doma Mladé Boleslavi 0:3 a mistrovské Plzni chybí na lídra už jen šest bodů. Dva góly vítězů dal Kulič, bývalý sparťan.

"Po přestávce jsme se sice snažili tlačit dopředu, ale pak přišla branka, kterou jsem doteď nepochopil. Chování obrany před druhým gólem byl šok. V momentě, kdy to bylo 0:2, si hráči přestali věřit a byli jsme potrestáni třetím gólem, při kterém jsme opět zaspali," zlobil se po utkání sparťanský kouč Martin Hašek.

Chybělo dvacet minut do konce, stav 0:2, když nejmenší letošní návštěva na Letné (jen 7307) nejdřív spustila ohlušující pískot a pak hromové Bojujte za Spartu.

A za chvíli divákům bylo ještě hůř. Po parádní akci, kdy obešel tři protihráče, narazil si míč a přesně vypálil, dal boleslavský kapitán Kulič na 3:0. Poté hlediště vzývalo Tomáše Řepku, který kvůli nemoci nebyl ani na lavičce.

Jeden z jeho nástupců ve středu obrany Zápotočný se podepsal pod první gól, který Spartu totálně uzemnil. V závěru poločasu Kulič napřáhl z víc než 20 metrů, brankář Švenger by ránu nejspíš v pohodě měl, ale Zápotočný nedokázal uhnout a od jeho hrudě míč změnil směr do protipohybu gólmana.

Utkání Sparta versus Mladá Boleslav ve videoreportáži

Po přestávce se patnáct minut domácí trápili, než jim ránu z milosti dal Chramosta. A po něm ještě Kulič.

Sparťané doma padli podruhé za sebou, před dvěma týdny s Libercem dostali dva góly v prvních deseti minutách a třetí po přestávce. Pak vydřeli výhru v Teplicích, ale další domácí selhání rapidně snižuje jejich šance být čele tabulky i po podzimu. Do konce první části sezony chybějí čtyři kola a soupeři se už blíží.

Sparťanská hra je v posledních zápasech otřesná. S Boleslaví byli domácí všude pozdě, prohrávali souboje, nepřihráli si na dva metry. Hráli pomalu, vestoje, báli se něco vymyslet.

Proti svému bývalému klubu to nešlo ani Matějovskému, se kterým dnešní Sparta stojí a padá. A tak hostům stačilo jen čekat, až soupeř ztratí míč a vyrazit do otevřené obrany, což se dělo velmi často. Sparťanská defenzíva už zdaleka není pevná, ale chaotická, prostupná, nervózní. Vidlička, Zápotočný i Jarošík hodně chybují.

Dopředu domácí nebyli schopni nic kloudného vymyslet. Nebezpečí pro soupeře hrozilo v první půli snad jen od levého záložníka Krejčího a Kweukeho, který je však rovněž z formy. Krejčí brankáře Millera málem překvapil dlouhým lobem, byť chtěl nejspíš centrovat. A Kweuke připravil střeleckou pozici pro Grajciara, který minul.

To na druhé straně sám Kulič měl tři dobré příležitosti, ale gól dal až po střele z 20 metrů. A navíc s výrazným přispěním Zápotočného.

Jinak Boleslavští po zisku míče rychle vyráželi ve třech ve čtyřech do brejku, akce táhli Štohanzl, Chramosta či Zahustel, ale o vyloženou šanci se připravovali sami nepřesnou přihrávkou, nebo zvolili špatné řešení.

Po hodině hry však vybrali to nejlepší: sparťané byli v obraně opět nedůrazní, Krejčí prohrál souboj se Zahustelem, který od pravé čáry odcentroval na malé vápno a Chramosta z první přesně zakončil. Nejblížší sparťan byl od střelce tři metry.

Nakonec přišla ještě paráda Kuliče. Když v závěru střídal, aplaudoval mu celý stadion.

"Prvořadé bylo, že se nám dařilo ve středu hřiště. Po zisku balonu jsme se snažili ho hned nezakopávat a konstruktivně ho vyvážet. Bylo to o bojovnosti, o běhání, hráči do puntíku splnili úkoly, které jsme si dali," uvedl trenér hostů Miroslav Koubek.