Roman Horák (vlevo) z Calgary Flames se přetlačuje s Kentem Kuskinsem ze St.

Roman Horák (vlevo) z Calgary Flames se přetlačuje s Kentem Kuskinsem ze St. Louis Blues. | foto: Reuters

Havlát bodoval počtvrté za sebou. Horák se opět trefil za Calgary

• 34
V pátek měla NHL na programu čtyři duely a ve třech z nich bodovali Češi. Martin Havlát asistoval u dvou gólů San Jose ve vítězném zápase proti Detroitu, nováček Roman Horák v dresu Calgary znova vyprodukoval dva body (1+1) tentokrát proti St. Louis a Jiří Tlustý gólově zpečetil výhru Caroliny nad Chicagem.

Čtyři zápasy, čtyři výhry a pět bodů za asistence navrch. Toto je bilance Martina Havláta po naskočení do sestavy San Jose poté, co ukončil svou prodlouženou rekonvalescenci s ramenem.

Češi v NHL

Milan Michálek (OTT), 10z. - 11 bodů (6+5)
Jaromír Jágr (PHI), 10z. - 9 bodů (3+6)
Václav Prospal (CBS), 10z. - 9 bodů (4+5)
Patrik Eliáš (NJD), 8z. - 7 bodů (4+3)
Martin Hanzal (PHX), 9z. - 7 bodů (3+4)
Tomáš Plekanec (MTL), 10z. - 7 bodů (3+4)
Milan Hejduk (COL), 9z. - 6 bodů (3+3)
T. Fleischmann (FLO), 9z. - 6 bodů (2+4)
Martin Havlát (SJS), 4z. - 5 bodů (0+5)
Radim Vrbata (PHX), 9z. - 5 bodů (1+4)
Jakub Voráček (PHI), 10z. - 5 bodů (2+3)
Roman Horák (CGY), 7z. - 5 bodů (2+3)

Třicetiletý pravý křídelní útočník naposledy zazářil proti Detroitu, na jehož ledě vymyslel dvě gólové přihrávky a pomohl tak k výhře San Jose v poměru 4:2. Za svůj výkon byl zámořskými novináři zvolen třetí hvězdou.

Detroit, který v posledních dvou play-off NHL vypadl vždy právě se San Jose, tak proti svému neoblíbenému soupeři z posledních let nedokázal ukončit sérii porážek.

Svěřenci kouče Mikea Babcocka totiž padli už potřetí za sebou. Vše začalo debaklem od Washingtonu 1:7, následně přišlo nečekané zaváhání s Columbusem 1:4 a naposledy byli lepší Sharks.

Nováček v NHL Horák vyprodukoval podruhé dva body

Ve středu proti Coloradu se Roman Horák prezentoval famózním výkonem, když se dočkal první trefy kariéry v NHL a navrch přidal asistenci. Calgary vyhrálo 4:2 a český mladík byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Bodování nováčků NHL

1. R. N.-Hopkins (EDM), 10z. - 9 bodů (5+4)
2. Luke Adam (BUF), 9z. - 8 bodů (3+5)
3. Craig Smith (NAS), 9z. - 8 bodů (3+5)
4. Matt Read (PHI), 10z. - 7 bodů (3+4)
5. G. Landeskog (COL), 10z. - 6 bodů (4+2)
6. C. Greening (OTT), 10z. - 6 bodů (3+3)
7. Roman Horák (CGY), 7z. - 5 bodů (2+3)

Uplynuly dva dny a odchovanec jihočeského hokeje dokázal, že jeho předchozí výkon nebyl rozhodně náhodný. Bilanci (1+1) si totiž zopakoval i proti st. Louis a Flames tentokrát zvítězili pro změnu 3:1.

Dvacetiletý levý křídelní forvard si tak vylepšil svou celkovou bilanci na pět zápisů (2+3) ze sedmi dosavadních startů a v produktivitě nováčků ligy je na průběžném sedmém místě. V konfrontaci se St. Louis jej novináři označili za druhou hvězdu, když přednost dostal ještě gólman vítězů Miikka Kiprusoff. Finský veterán pochytal 28 puků a od čistého konta jej dělila pouze jediná trefa z hole Alexandera Steena.

"S každým bodem navíc a větším časem stráveným na ledě získávám větší sebevědomí. Je to skvělý pocit, když vám trenér věří a posílá vás na led," řekl nadšený Horák, jenž naposledy odehrál necelých osmnáct minut čistého času.

Tlustý zpečetil výhru Caroliny

Hokejisté Caroliny v pátek vybojovali domácí výhru nad Chicagem. Výsledek 3:0 podpořil zejména brankář Cam Ward, jenž zneškodnil všech 30 ran Blackhawks. Uhájil tak svou první nulu sezony a 17. kariéry.

Skóre otevřel už ve 4. minutě Tim Brent. Na 2:0 zvyšoval v 46. minutě Brandon Sutter a poslední slovo si vzal český útočník Hurricanes Jiří Tlustý. Kladenský odchovanec v čase 55:07 docílil své druhé branky sezony. Mezi střelce se v třetí třetině mohla zapsat také opora obrany domácích Tomáš Kaberle. Jeho pokus ovšem zastavila tyč chicágské branky.

Carolina - Chicago 3:0 (Tlustý 1+0)
Calgary - St. Louis 3:1 (Horák 1+1)
Colorado - Edmonton 1:3
Detroit - San Jose 2:4 (za hosty Havlát 0+2)