Státní vyznamenání dostali bojovníci s totalitou, lyžař i karikaturista

  • 185
Prezident v den 93. výročí vzniku samostatného československého státu vyznamenal 21 vynikajících osobností. Řád Bílého lva dostali tři váleční veteráni z východní fronty. Václav Klaus ocenil i karikaturistu Vladimíra Renčína, lyžaře Jiřího Rašku nebo chlapce, který položil život při záchraně kamaráda.

Ještě než předal vyznamenání, pronesl Václav Klaus ve Vladislavském sále plném politiků a dalších osobností projev, v němž kritizoval stav společnosti (o projevu se dočtete více zde).

Pak už přistoupil k udílení metálů. Nejvýznamnější ocenění, Řád Bílého lva, propůjčil prezident třem válečným veteránům z východní fronty. Ocenění každoročně získávají lidé, kteří se významným způsobem zasloužili o vlast.

PŘEHLEDNĚ

Osobnosti, které dostaly vyznamenání od prezidenta

Letos si jej odnesl brigádní generál ve výslužbě Mikuláš Končický, který vstoupil jako dobrovolník v roce 1944 do československého armádního sboru v Sovětském svazu a účastnil se Karpatsko-dukelské a Jaselské operace. Podílel se též na osvobození Ostravy a Prahy.

Nejvyšší vyznamenání dále získal plukovník ve výslužbě Jan Velík, který prošel v řadách sovětské armády a československého armádního sboru boji na východní frontě od Kurska až po osvobození naší země. Po válce byl dlouhá léta pronásledován totalitním režimem.

Za vynikající zásluhy o obranu a bezpečnost byl oceněn plukovník ve výslužbě Václav Djačuk, který po okupaci Československa uprchl do Sovětského svazu, kde byl zatčen a tři roky strávil v pracovních táborech. Poté se přihlásil do vznikající československé bojové jednotky v Buzuluku, stal se pilotem a v rámci Ostravské operace se aktivně podílel na osvobozování vlasti.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka za rozvoj demokracie a lidských práv prezident propůjčil sedmi bojovníkům proti nacismu a komunismu, mimo jiné zakladatelce a předsedkyni Mezinárodního sdružení Terezínská iniciativa Dagmar Lieblové, řádové sestře Anně Magdaleně Schwarzové či protikomunistickým odbojářům Ladislavu Suchomelovi a Františkovi Suchému.

Medaili získal klimatolog, lyžař i karikaturista

Prezident letos udělil i Medaili Za hrdinství. In memoriam ji získal šestnáctiletý David Sukač. Utonul, když zachraňoval kamaráda, kterého strhl vír v řece Ostravici. Zatímco tonoucí přežil, zachránce zaplatil životem.

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství získal známý překladatel a znalec Williama Shakespeara Martin Hilský. Anglista a profesor na Karlově univerzitě přeložil všechna dramata a básně anglického literáta.

Václav Klaus vyznamenal i amerického geologa a klimatologa Jiřího Kuklu. Kukla se zabývá vývojem klimatických změn ve čtvrtohorách. Přišel s varováním, že brzy může začít doba ledová. Zpochybňuje lidský podíl na oteplování posledních desetiletí. Podobný názor zastává i prezident.

Medaili Za zásluhy v oblasti sportu získal skokan na lyžích Jiří Raška. Na olympiádě v Grenoblu v roce 1968 získal pro Československo vůbec první zlatou medaili ze zimních olympijských her.

Ocenění za zásluhy v oblasti umění získal karikaturista Vladimír Renčín. Kvůli nemoci si však nemohl vyznamenání z rukou prezidenta převzít, zastoupila jej tedy jeho dcera.

Loni Klaus vyznamenal 22 osobností. Mezi oceněnými byli exředitel Národní galerie Milan Knížák, hokejista Jaromír Jágr, herečka Hana Maciuchová, básník Karel Šiktanc a bývalá programová ředitelka karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová.

Schvalujete výběr osobností, které vyznamenal prezident Václav Klaus?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. listopadu 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2806
NE
NE 585

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue