Fotbalisté Plzně splnili s Hradcem Králové roli favorita a zaslouženě se radovali z výhry. | foto: ČTK

Plzeň - Hradec 5:0, mistr znemožnil hosty čtyřmi góly po přestávce

• 178
Generálka na úterní zápas s Barcelonou vyšla fotbalistům Plzně na jedničku. V předehrávce 12. kola domácí soutěže deklasovali Hradec Králové 5:0, čtyři góly přitom úřadující mistr nastřílel během devatenácti minut druhého poločasu.

Plzeň se díky třetímu vítězství v řadě posunula alespoň dočasně na druhé místo, na které se však může po pondělní dohrávce s Teplicemi opět vrátit Jablonec.

Po prvním poločase to ve Štruncových sadech na debakl hostů nevypadalo, ačkoli Hradec o poločase prohrával 0:1 po trefě stopera Čišovského. Západočeši měli převahu, ale hosté několikrát zahrozili z brejků.

Druhý poločas už ale ovládli Plzeňští, kteří nastříleli v rozmezí 60. a 79. minuty čtyři góly. Dvakrát se trefil útočník Bakoš, jenž má díky tomu na kontě v této sezoně šest gólů, jednou skóroval po nádherném sólu přes celé hřiště Petržela a vlastní branku si připsal hradecký Fukal.

"Výsledek je pro soupeře velice krutý, ale na druhou stranu jsme ho ve druhém poločase výrazně přehráli a góly jsme si zasloužili," zhodnotil utkání plzeňský trenér Pavel Vrba.

Utkání Plzeň versus Hradec Králové ve videoreportáži

Plzeň nastoupila bez záložníka Pilaře, který nemohl proti svému mateřskému klubu hrát kvůli "hostovací" klauzuli, ale do sestavy se nakonec dostal Horváth, o jehož startu se pochybovalo.

Západočeši díky jemu od první minuty plnili roli favoritů, soupeře nechali v defenzivě vydechnout jen naprosto výjimečně a největší možnost se tak Hradci naskytla už v šesté minutě, kdy přes nedůrazného Bystroně pálil nepřesně z hranice trestného území Dvořák.

Plzeň, či Hradec?

Pokud fandíte jednomu z týmů, podpořte ho ve sčítání fanoušků.

Od té chvíle ale hřiště ovládli domácí a už v 11. minutě vstřelil po Horváthově centru vedoucí gól hlavou Čišovský. Další mohl přidat zanedlouho Ďuriš, jenž po Jiráčkově ráně, kterou gólman Koubek vyrazil, hlavou nastřelil pouze tyč.

O další šanci obral Viktorii pomezní sudí, který zastavil její průnik středem hřiště kvůli domnělému ofsajdu. A těsně před poločasem si druhý uklidňující gól pokazili domácí sami, protože se uprostřed šestnáctky nemohli domluvit, kdo zakončí, a Jiráčkova zblokovaná střela nakonec mířila mimo.

Hosté po pauze měli velkou chuť něco se zápasem udělat, jenže domácí výrazně podržel gólman Pavlík a nasměroval tak Plzeň ke klidné výhře. V 51. minutě vychytal Fukalovu hlavičku na zadní tyč, vzápětí ve dvou slibných možnostech Černého a tím definitivně zlomil osud utkání.

Západočeši totiž podobně jako před týdnem se Žižkovem přestáli velkou možnost soupeře k vyrovnání a pak ho dorazili dalšími góly. Takřka z protiútoku přidal po srážce Fukala se Zeleným, kterého před střetem fauloval Kolář, druhý gól Bakoš a v dalších devíti minutách přišly další rány do hradeckého vazu.

V 65. minutě nasadil k nevídanému sedmdesátimetrovému sólu Petržela, s lehkostí se prohnal kolem několika obránců a skóroval přesnou ranou k tyči.

Osudnou desetiminutovku Hradce pak završil v 69. minutě čtvrtý gól, který si ve snaze odvrátit míč z brankové čáry vstřelil hradecký obránce Fukal sám.

Výsledek zpečetil znovu nekrytý Bakoš jedenáct minut před koncem, další šance domácích vychytal pozorný gólman Koubek.

Hostující kouč Václav Kotal byl s debaklem smířen. "Mohli jsme prohrávat větším rozdílem už před změnou stran. Ale když jsme drželi pouze jednobrankový rozdíl, chtěli jsme utkání zdramatizovat, jenže neproměnili jsme velkou šanci. Domácí se už po druhém gólu uklidnili a měli zápas ve své moci."