Nejlepší hračka pro velké kluky: tříkolová fenomenální ulítlost

  • 85
Když ho potkáte na silnici, pomyslíte si, že sem dorazil z verneovky. Předek září do dáli chromem mezi doširoka rozkročenými koly. Zboku je zase jako letadlo bez křídel. Pohled zezadu překvapí - jediné kolo je schované kdesi uvnitř za zadkem řidiče. Morgan 3 Wheeler dorazil exkluzivně do Česka.

Morgan 3 Wheeler je prostě unikát. Pekelně rychlý a neskutečně zábavný. Skvěle se drží silnice, jízda je zážitkem, a to se nemusíte prohánět nijak extra rychle.

"Je to jeden z vývojových prototypů, chtěl jsem ale tříkolku představit v Česku co nejdřív, ještě než začne zima," popisuje Jan Zvelebil, zástupce téhle rodinné tradiční britské automobilky na českém trhu. "Testovací prototyp ale potřebuje najíždět kilometry, tak jsem pro něj vyrazil do Bruselu vlakem a na jeden zátah se vydal do Prahy. Celkem jsem najel nonstop 1 075 kilometrů za jedinou noc," popisuje Zvelebil nejdelší nonstop testovací jízdu nového morganu. "Je to divný pocit, mít matky kol kamionů u hlavy. A v Německu byl u Norimberka ve tři v noci minus jeden stupeň," popisuje jízdu v otevřeném vozítku.

Morgan 3 Wheeler

Jan Zvelebil svým výletem připomněl dávné časy automobilismu, kdy řízení nebylo pro všechny. Krotit koně pod kapotou bylo vysilující, nebezpečné a šoféři byli nefalšovaní mistři volantu a hrdinové. Morgany na ty doby naplno vzpomínají.

Retromoderna

Zapomeňte na velorex, takhle vypadá nadšený automobilismus ve své nejbezprostřednější podobě. Narazit koženou kuklu, letecké brýle a startujeme...

Samozřejmě tlačítkem jako ve starých bombardérech. Stejným se vypouštěly pumy. Inspirace letectvím je jasná, stačí nahlédnout do kokpitu s leteckými budíky na přístrojovce. Tahle 485kilová stíhačka s koly místo křídel zrychlí z nuly na stovku za 4,2 až 4,6 sekundy. Maximálně jede stodevadesátkou. Díky kontaktu s okolím si ale užíváte do morku kostí už okreskovou devadesátku, kterou můžete brousit silnici zatáčka nezatáčka.

Všechno je neskutečně bezprostřední, přímé. Není tu jediná zbytečnost, jediný ústupek ve prospěch komfortu nebo náznak moderny. Přitom je to moderní stroj – 3 Wheeler totiž vyznává retro design, ale skrývá soudobou techniku.

Pro dva tělo na tělo

Při nástupu dávejte pozor na rozpálené trumpety výfuků a nenechávejte ruce viset dolů, obrousíte si o asfaltku nehty. Za ty malé průhledné štítky na místě, kde mívají auta sklo, příšerně fouká, takže kožená kukla a letecké brýle nejsou jen frajerským, ale naprosto nezbytným a funkčním doplňkem. Když Jan Zvelebil uháněl v noci v mrazu přes Německo, skončil nakonec u integrální helmy, aby mu neomrzl nos. "Střechu nepotřebujete," říká s úsměvem od ucha k uchu. Topení a další vymoženosti samozřejmosti taky ne. To si pak vzpomenete na fígle našich dědečků a vycpete si bundu novinami.

Morgan 3 Wheeler

Čtyři kola netřeba

Původní Morgan Threewheeler stále drží dálkový rychlostní rekord pro vozidla s litrovým motorem, který zajel v třicátých letech dvacátého století.

Zadek máte těsně před zadním kolem jen pár centimetrů nad silnicí, nohy v kokpitu blízko u sebe a když si vedle sebe sednou dva, musí spolujezdec dávat sakra pozor, aby nepřekážel řidičovým loktům. Nakonec to stejně dopadne tak, že máte oba vnější ruku ven z auta, jako ve všech správných klasických sporťácích.

Nejvíc na téhle tříkolové ulítlosti oceníte hravost – na zadním kole je 115 koní, které šofér uplatní přesně tak, na kolik stačí jeho um a odvaha. Zatáčky můžete vykružovat, ale taky efektně proklouzávat zadkem. Anebo na plácku "zaseknout" přední kola a točit chuligánské piruety s čmoudící zadní gumou, dokud ji neprodřete.

Je to prostě tříkolová motokára s fenomenálními jízdními vlastnostmi, které skvěle podporuje burácivý, vzduchem chlazený motor od americké firmy S&S. Stejná dodává agregáty stavitelům chopperů. Pro Morgan 3 Wheeler vyvinuli dvouválec agregát, který trůní vepředu mezi koly – vlastně mimo auto. Je to kvůli dobrému chlazení a taky pro lepší vyvážení celého auta. Má parádní zvuk a hodně sil, na výjezdu ze zatáček vás dokonale přišpendlí do sedačky.

Nebrzdit, jen přidávat plyn

Jan Zvelebil vyzdvihuje dokonalé vyvážení díky originální trojúhelníkové architektuře s nízko položeným těžištěm. "Nastavení je lehce nedotáčivé, jednoduše se to ale dá korigovat přidáním plynu," popisuje. A naopak: "Když je plynu moc a zadek vás začíná předbíhat, stačí ubrat a tříkolka se bleskově srovná," radí.

Tříkolový morgan nemá rád koleje, na ně je podle Zvelebila stejný jednoduchý lék: přidat plyn. "S tříkolkou je zábava, je hodně hravá a výborně drží stopu," hlavní heslo jízdy s tříkolkou je 'nebrzdit, jen přidávat plyn'," říká s úsměvem.

Morgan 3 Wheeler

Československo je zná

Do Česka dorazil minulý týden díky heroickému výkonu Jana Zvelebila tovární prototyp číslo tři, výroba prvních finálních kusů začala v britské manufaktuře minulý týden. Tříkolka, to je vlastně návrat ke kořenům téhle nejtradičnější značky světa. Od roku 1909 měly morgany jen tři kola. Čtvrté jim rozhodně nechybělo, ale raději ho přidali, psal se rok 1934.

Morgan se vrátil

Sporťáky britských gentlemanů jsou zpátky v Česku - čtěte ZDE

Československo morgany znalo už před válkou. Do roku 1948 sídlilo ve Švecově ulici v pražské Bubenči oficiální zastoupení značky. Už tehdy zákazníci oceňovali skvělé jízdní vlastnosti lehkých strojů. Tříkolové morgany také závodily. Třeba v roce 1929 vyhrála tříkolka ve slavném závodě Zbraslav – Jíloviště.

"V roce 2010 se u Morganu rychle rozhodli zahájit výrobu novodobé tříkolky," popisuje Jan Zvelebil. "Zjistili totiž, že se v Americe plánuje stavba tříkolek ve stylu morganu. Tak se do Ameriky vydali a firmu koupili."

První prototyp měli hotový za tři čtvrtě roku. Představili ho letos v březnu na autosalonu v Ženevě; to byl ještě nepojízdný. Po autosalonu ho rozebrali, dovyvinuli a dodnes vlastně probíhá testování a ladění. Třeba přední ramena předělávali dvakrát. Zjistili totiž, že když najedou na můstek přes přejezdy na anglickém venkově stošedesátkou, morgan se vznese. A při doskoku původní ramena praskala. "Celkem se od Ženevy provedlo 160 konstrukčních změn," uvádí Zvelebil.

Morgan 3 Wheeler

Morgan 3 Wheeler má homologaci jako motorka, k jeho řízení ale potřebujete řidičák na auto. Nemusíte mít helmu, ale Jan Zvelebil ji rozhodně doporučuje.

Do Prahy dorazil v nevýrazném olivově zeleném laku. Jinak je ale ve vzorníku na výběr z 13 a půl tisíce barev, to prý nenabízí nikdo na světě. Kromě toho ještě můžete volit z různých stylových polepů. Jeden například přiblíží vzhled strojům britského vojenského letectva. A navrch obujete třeba stylové přední pneumatiky s oranžovým proužkem na boku.

Čeká se přes rok

Tovární cena je 25 tisíc liber bez daně, český ceník z ní vychází. Základní Morgan 3 Wheeler stojí lehce přes 900 tisíc s daní i náklady na přepravu z Anglie.

Ročně jich plánuje Morgan postavit 550 až 600, už týden před zahájením výroby ale měli prodaných 650 kusů. V Česku má prozatím Jan Zvelebil objednávky na dva kusy, první by mohl dorazit už v lednu nebo únoru příštího roku. "Kdo si ale tříkolku objedná teď, bude čekat určitě přes rok," říká.

Základ tvoří prostorový rám z vysokopevnostních ocelových trubek. Na něm je nasazená karoserie z hliníku. Panely z lehkého kovu jsou ovšem uchycené na rámu z jasanového dřeva. To je lehké, tvárné a dobře tlumí vibrace. Morgan ho používá na stavbu aut už přes století.

Manufaktura v Malvern Link si zakládá na tom, že všechno vyjma motorů je její práce. Design, konstrukce – všechno vzniká přímo v Morganu, stejné je to i s výrobou panelů na karoserii. "Vyklepávají se ručně, kladívkem na pytlích s pískem," popisuje Zvelebil.

Pohon tříkolky je dost netradiční. S dvoulitrovým dvouválcem je spojena pětistupňová převodovka z Mazdy MX-5. To je oproti předchůdci se dvěma rychlostmi a bez zpátečky velký pokrok. Od převodovky přenáší sílu na zadní kolo na kyvné nápravě ozubený plochý řemen. U předválečné tříkolky zadní kolo roztáčely dva řetězy.

Morgan 3 Wheeler

Další specialitou je vyndavací volant. "Usnadní nastupování, ale taky si ho můžete vzít s sebou, když jdete na kávu a nikdo vám morgana nevezme," popisuje Zvelebil. Pedály jsou uchycené na posuvném držáku, v servisu je tedy nastaví šoférovi na míru.

Za krkem má posádka hrdlo nádrží. Jsou dvě, umístěné vzadu po stranách zadního kola pro lepší vyvážení hmotnosti. A pod zadní kapotou je kromě nich a kola malý prostor pro zavazadlo. Na víko se dá uchytit ještě speciální zahrádka na výletnickou bagáž.