VIDEO: Formule českých studentů dobývá Evropu

  • 45
Před dvěma roky poprvé nastoupila na start závodu na německý Hockenheim a skončila až v druhé padesátce. Letos už formule studentů ČVUT dosáhla na stříbrnou příčku ve Španělsku a jeden z vozů dokonce aspiruje na titul nejrychlejšího českého elektromobilu.

Elektroformule ČVUT soutěžila na okruhu v německém Hockenheimu v roce 2009 jako první z České republiky. A zatím také jako jediná. Tehdy obsadila 59. místo, loni se studenti posunuli na 18. pozici.

V pořadí třetí koncept české studentské formule už letos dosáhl na medaili na španělském okruhu Catalunya, kde se formuli FS.03 podařilo vybojovat druhé místo.

Na domácí půdě

Tento týden se studenti mohli se svými stroji pochlubit veřejnosti i svým kolegům přímo na Fakultě strojní ČVUT v Praze. K vidění byly dva závodní vozy: černá formule FS.03, která je třetí verzí konceptu se spalovacím motorem, a oranžová FSE.01 poháněná elektromotorem.

V roce 2009 soutěžila formule z ČVUT poprvé. Na okruhu v německém Hockenheimu

Verze FS.03 se spalovacím motorem je odvozena od dvou předchozích a pohání ji motocyklový motor Yamaha R6 o výkonu 64 kW a točivém momentu 55 Nm. Studenti nicméně vytvořili vlastní konstrukci sání a výfuku.

Maximální rychlost FS.03 je 164 km/h, z 0 na 100 km/h zrychlí za 3,9 vteřiny. K rychlé jízdě přispívá i elektropneumatické řazení, kterému na změnu rychlostního stupně stačí 50 milisekund.

Největší změnu oproti předchozím verzím letos přineslo snížení hmotnosti vozu. Bez jezdce váží formule 223 kg a je o 120 kilogramů lehčí než první verze. Redukci hmotnosti přineslo hlavně odlehčení tlumičů, hnacích hřídelí, uhlíkového kompozitu na sání motoru a také kapotáž vozu.

Nosnou konstrukci tvoří trubkový rám z  chromomolybdenové oceli, kola jsou nezávisle zavěšena na nápravě lichoběžníkového typu a jsou brzděna kotoučovými brzdami v dvouokruhovém systému.

Pěkně ostrý elektromobil

Formule FSE.01 je zatím první a jediný zástupce tzv. elektroformule v České republice. Její koncepce koncepčně navazuje na předešlé dva prototypy formulí se spalovacím motorem. Výraznou úpravou ale prošel rám, který je na bocích a podlaze vyztužený hliníkovými sendvičovými panely pro zvýšení tuhosti.

Formuli FSE.01 pohání stejnosměrný elektromotor o výkonu 66 kW při 6900

Zadní kola jsou poháněna stejnosměrným elektromotorem o výkonu 66 kW při 6 900 otáčkách za minutu. LiPol baterie mají celkovou kapacitou 8 kWh. Když uvážíme, že jde o vůz tuzemské výroby, dost možná máme před sebou nejrychlejší elektromobil v Čechách.

Budujeme kvalitu

Druhé místo je ale také ocenění pilotů formule. Trať závodu totiž vede po světoznámých okruzích, jako je Hockenheim nebo Silverstone, navíc je značně komplikovaná kužely a jezdci jedou závod bez přípravy. Trať si mohou na začátku jenom prohlédnout.

Jezdce, kteří nové formule testují a také s nimi závodí, tým vybírá ze svých řad. Vývoj formule nové generace trvá podle konstruktérů jeden rok včetně testovacích jízd, kterých bývá před závodem až 100 hodin.

Celkové náklady na studentské formule letos dosáhly 3,52 milionů korun (velkou část hradí sponzoři), Radek Tichánek z týmu CTU CarTech si ale pochvaluje, že fakulta výrobou konceptů připravuje své studenty na profesionální prostředí automobilového průmyslu.

První úspěchy jsou vidět už ve Škodovce. Zástupce technického vývoje Škoda Auto Jaroslav Machan potvrdil, že pro automobilku už pracuje sedm studentů, kteří formule ČVUT stavěli.


Elektromobil