Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na archivním snímku z roku 2007

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na archivním snímku z roku 2007 | foto: AP

Kaddáfí prý v posledních dnech přežíval na rýži a těstovinách

  • 89
Muammar Kaddáfí vládl Libyi 42 let a téměř po celou dobu si vychutnával i všechny výhody a luxus, které z toho plynuly. Poslední dny svého života ale přežíval na rýži a těstovinách. Co chvíli se také musel přesouvat mezi prázdnými domy v Syrtě, popsal Kaddáfího stoupenec, kterého rebelové dopadli zároveň s plukovníkem.

Mansúr Dhao Ibrahim býval šéfem obávaných Lidových gard, jakési sítě Kaddáfího věrných stoupenců a informátorů. Se svým vůdcem zůstal i po jeho svržení, prakticky až do jeho posledních okamžiků. Zatímco Kaddáfího život za dosud nevyjasněných okolností skončil po dobytí jeho rodné Syrty, Ibrahim přežil.

Kaddáfího pohřbí v úterý

Libyjská vláda rozhodla, že tělo Kaddáfího už nebude vystaveno na veřejnosti. Stráž zavřela dveře chladící místnosti v obchodním centru v Misurátě v 15:30. Kaddáfí by měl být v úterý pohřben na tajném místě v neoznačeném hrobě.

Autor: ČTK

Rebelové ho zadrželi a on o víkendu v Misurátě rebelům popsal poslední dny Muammara Kaddáfího. Vylíčil, jak se kdysi despotický plukovník potácel od vzdoru k přeludům. Při obléhání Syrty rebely stále narůstala jeho nespokojenost s faktem, že musí žít na útěku, popsal Ibrahim dle listu The New York Times.

Proč neteče voda?

"Říkal: Proč tady není elektřina? Proč neteče voda?" líčil Ibrahim poslední dny se svým vůdcem. Diktátor prý do poslední chvíle nerozuměl tomu, proč proti němu Libyjci povstali. Muammara Kaddáfího i jeho syna Mutasima společně s dalšími spolupracovníky starého režimu prý neustále přemlouval, aby se vzdal boje o moc, nebo utekl ze země. Kaddáfiové o tom nechtěli vůbec slyšet.

Dopadení a smrt Kaddáfího

"Tohle je moje země. Moc jsem předal v roce 1977," říkal prý v takových případech Kaddáfí, který tím podle The New York Times narážel na své opakované tvrzení, že moc je v rukou libyjského lidu. Zároveň se podle Ibrahima jevil otevřenější myšlence vzdát se moci mnohem víc než jeho synové. 

Údajně se také vůbec nepodílel na bojích v Syrtě. Místo toho si četl Korán nebo telefonoval přes svůj satelitní telefon. "Jsem si jistý, nevystřelil ani jednou," řekl Ibrahim. Telefon používal i k častým prohlášením v syrské televizi. Jinak prý byl od světa odříznutý.

Do Syrty prý někdejší libyjský vůdce prchl v malém konvoji 21. srpna, tedy v den, kdy povstalci vstoupili do Tripolisu. Cestovali přes bašty režimu, přes města Tarhuna a Baní Valíd. "Měl velký strach z NATO," prohlásil Ibrahim.

V rodném městě se pak Kaddáfí údajně musel často stěhovat. Jeho nejbližší mu sháněli jídlo, kde se dalo, a proto se většinou dříve všemocný vládce musel spokojit jen s rýží nebo těstovinami.

Kaddáfího smrt

Rozhodnutí zůstat v Syrtě prý učinil Kaddáfího syn Mutasim. Domníval se, že město bylo známé jako plukovníkova bašta a často se ocitalo pod palbou leteckých náletů NATO. Mutasim proto věřil, že je to poslední místo, kde by Muammara Kaddáfího někdo hledal.

Revolucionáři ale začali nad Kaddáfího rodištěm utahovat smyčku a diktátor se i se svou skupinou rozhodl ze Syrty odejít. Ve čtvrtek ji měl opustit v konvoji asi čtyřiceti vozidel, které měly vyjet kolem třetí hodiny ráno. Zmatek mezi jeho muži ale zpozdil odjezd až do osmé hodiny ráno.

Mansúr Ibrahim

Mansúr Dhao Ibrahim je údajně jedním z bratranců Muammara Kaddáfího a bývalý člen nejužšího okruhu kolem plukovníka. Šéfoval takzvaným Lidovým gardám, které jsou obviňovány z toho, že sehrály klíčovou roli v násilném potlačování letošního povstání. Ibrahim popírá, že by nařídil potlačení demonstrací. Mnoho z jeho prohlášení se jeví jako obhajoba, upozornil list The New York Times a upozornil třeba na jeho tvrzení, že prý Kaddáfímu opakovaně říkal, že revolucionáři jsou obyčejní lidé, nikoliv krysy ani žoldáci, jak je diktátor rád nazýval.

Během jízdy Kaddáfí nemluvil

Kaddáfí pak jel v autě s Ibrahimem, s někdejším šéfem ochranky, příbuzným a řidičem. Během jízdy prý moc nemluvil. Po půlhodině na ně zaútočily letouny NATO. Když těsně vedle vozu dopadla střela, v Kaddáfího autě se spustily airbagy.

Plukovník se pak snažil s muži uprchnout, přičemž prý pod neustálou palbou nejprve došli k nějaké farmě, pak k hlavní silnici a nakonec ke kanalizačnímu potrubí. Tam Kaddáfího zajali protivníci. Nedlouho poté přišel o život za dosud ne zcela vyjasněných okolností. 

Ibrahima zasáhl jeden šrapnel už při prvním náletu, přesto se prý snažil jít s Kaddáfím a dalšími muži. Při jednom z dalších výbuchů Mansúra Dhao Ibrahim po dalším zásahu šrapnelu upadl do bezvědomí a probudil se prý až v nemocnici.

Libyjská Přechodná národní rada (NTC) mezitím zřídila komisi, která má vyšetřit nevyjasněnou smrt Muammara Kaddáfího. Nové libyjské vedení se kvůli tomu totiž dostalo pod mezinárodní tlak. Předseda NTC Mustafá Džalíl také řekl, že prozatímní vláda by měla být sestavena do dvou týdnů.

Libyjská povstalecká vláda v neděli slavnostně vyhlásila osvobození Libye po porážce Kaddáfího režimu. Džalíl přitom vyzval Libyjce ke smíření a sjednocení. Hovořil také o tom, že základem státu bude islámské právo šaría. Na pondělní tiskové konferenci mezinárodní veřejnost ujišťoval, že Libyjci jsou umírnění muslimové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue