Italský motocyklista Marco Simoncelli tragicky zahynul při velké ceně Malajsie.

Italský motocyklista Marco Simoncelli tragicky zahynul při velké ceně Malajsie. | foto: Reuters

Tragicky zahynul Marco Simoncelli. Dravec, bavič i obrovský talent

• 18
Třetí místo v Brně, druhé před týdnem v Austrálii... Již jen vítězství v prestižní MotoGP chybělo Marku Simoncellimu, jednomu z největších talentů motocyklového sportu. Po nešťastné nehodě v Malajsii zůstane nesplněným snem.

Ačkoliv závodil v MotoGP teprve druhou sezonu, ačkoliv nebyl v továrním týmu a Honda jen dodávala špičkový materiál jeho týmu Gresini, patřil k nejvýraznějším postavám seriálu.

Vše o nehodě

Rozevlátý čahoun s hustou světlou hřívou na hlavě čněl nad soupeři na stupních vítězů poprvé letos v Brně při Velké ceně České republiky, kde obsadil třetí místo.

Před týdnem v Austrálii vylepšil nejlepší umístění kariéry na druhé místo.

Často byl kritizován jinými jezdci i odborníky za časté chyby, jimiž byl nebezpečný nejen sobě, ale také soupeřům. Simoncelli však musel dohánět handicap svých 184 centimetrů a 76 kilogramů jízdou na hranici rizika. Bohužel jedna taková chyba se mu stala osudnou.

V zákulisí i při tiskových konferencích patřil mezi nejoblíbenější závodníky.

Působil bezstarostným dojmem, vždy se usmíval, stále vtipkoval a rád předváděl před fotoaparáty své nepřehlédnutelné účesové kreace ve stylu afro.

Italům tolik připomínal mladého Valentina Rossiho.

Také byl často označován za šampiona budoucnosti.

Za tři roky v kategorii do 125ccm, kam vstoupil v patnácti letech, nedokázal Simoncelli získat titul mistra světa, ale získat si pozici jednoho z největších talentů světového motosportu ano.

V roce 2006 vtrhnul do třídy do 250 ccm a v sezoně 2008 již slavil mistrovský titul, když v dramatické bodové přetahované porazil Španěla Alvara Bautistu.

Nejlepším jezdcem kategorie byl také o rok později, ale kvůli zranění ze začátku sezony nestačil v celkovém součtu na týmového kolegu Japonce Hirošiho Aojamu, který stejně jako Bautista patřil v letošní sezoně mezi jeho soupeře v MotoGP.

Rossella Simoncelliová, matka Marka, čeká na vyjádření lékařů, jaký je stav jejího syna.

V roce 2010 přišel přestup do nejvyšší kategorie silničních motocyklů.

Ve 23 letech jako nováček stihl spolu s týmem Gresini Honda několikrát na sebe upozornit.

To mu zajistilo tovární podporu výrobce Honda pro letošní sezonu, i když stále pod křídly soukromého týmu Gresini.

Na okruhu v Barceloně a v nizozemském Assenu, kde vybojoval pole position, ukázal, že rychlost mu nechybí. Vítězství bylo blízko a všichni předpokládali, že je pouze otázkou času, kdy průbojný, divoký a mediálně nesmírně atraktivní mladík začne vyhrávat.

Podporu Hondy si už zajistil také pro sezonu 2012 a spolu s týmem Gresini plánoval útok na mistrovský titul. Toho se však, stejně jako vítězství v MotoGP, Marco Simoncelli nedočkal.