Tisíce lidí demonstrovaly v Praze proti vládě

  • 2436
V centru Prahy demonstrovalo několik tisíc lidí proti vládě a reformám. Průvod šel z náměstí Republiky k budově Úřadu vlády ve Strakově akademii, kde protest skončil. Podle policie se akce zúčastnily asi čtyři tisíce lidí, podle organizátorů o tisíc méně.

Demonstranti se na náměstí sešli dvě hodiny po poledni a vyslechli několik projevů, v nichž řečníci vyjádřili svou nespokojenost s vládními reformami. Vystoupil například mluvčí pořádající iniciativy ProAlt Jan Májíček nebo předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Mezi demonstranty byli odboráři ze svazu KOVO nebo z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, mladí sociální demokraté a komunisté. Měli transparenty s nápisy jako Reformy jsou deformy, Stop TOP nebo Volby nejsou bianko šek. V davu se objevili i předsedové levicových parlamentních stran Bohuslav Sobotka z ČSSD a Vojtěch Filip z KSČM.

"Máme bezradnou vládu škodící zemi. Vládu, které lidé oprávněně nedůvěřují. A premiéra, který si to vše nedokáže přiznat," komentoval dění na kongresu ODS předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Premiér Nečas podle něj zapomněl říct, že vládní reformy zaplatí jen střední vrstvy a skupiny s nízkými příjmy a že náklady reforem nejsou spravedlivě rozloženy.

Opozice podle Sobotky také postrádá konkrétní plán proti rizikům, která s sebou nese vývoj v Evropě. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka vláda není schopna čelit korupci "balkánských rozměrů" a zvyšuje sociální nerovnosti.

Demonstrace proti vládním reformám na náměstí Republiky se zúčastnilo několik
Demonstraci proti vládním reformám podpořil také předseda KSČM Vojtěch Filip.

K demonstrantům promlouvali také organizátoři z iniciativy ProAlt i pozvaní politici z ČSSD, KSČM, Strany zelených a České pirátské strany. Podle mluvčí ProAltu Terezy Stöckelové jsou skutečnými hybateli vládních reforem banky a představitelé finančního sektoru. Vláda své změny dělá v jejich prospěch a byla by potřeba silnější veřejná kontrola těchto subjektů, prohlásila Stockëlová.

Májíček zdůraznil, že vládní reformy budou mít dopad na rodiny s nízkými příjmy. Protestující podle něj proto nesouhlasí například se zavedením školného nebo zpoplatněním zdravotnictví. "Není pravda, že nejsou peníze, ale jsou špatně rozdělené," řekl. Podle Krásy reformní zákony snižují životní standard postižených. "Po přijetí některých vládních novel žijí v nouzi a budí se stále hrůzou, co na ně vláda dál vymyslí," prohlásil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

Na akci dohlížela asi stovka policistů. "Žádné problémy jsme nezaznamenali, na náměstí Republiky se sešly asi čtyři tisíce lidí, ale ke konfliktům nedošlo a nemuseli jsme nijak zasahovat," řekla iDNES.cz policejní mluvčí Eva Kropáčová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue