Hasiči testovali průjezdnost Jižního Města. Někde neuspěli

  • 20
Hasiči a strážníci si vyzkoušeli, nakolik jsou průjezdné ulice pražského Jižního Města. Často je totiž blokují špatně parkující řidiči a těžké požární vozy se obtížně dostávají k místu zásahu.

Na základě cvičení chce radnice připravit plán, jak parkování v problémových místech vyřešit. Praha 11 zároveň plánuje komplexnější řešení nedostatku parkovacích míst. Od roku 2013 by kolem stanic metra měly vzniknout modré parkovací zóny.

"Chceme lidem ukázat, že špatně zaparkovaný vůz opravdu problémem je," okomentoval cvičení šéf oddělení krizového řízení zdejší radnice Pavel Krčílek. Hasiči se totiž poté k požáru nemusí včas dostat. "S tím, že jsme jedno z největších sídlišť, tak ty potíže u nás jsou. Ale mají je i na jiných sídlištích," dodal Krčílek.

Hasiči zkusili projet ulicemi, kde parkující auta způsobují největší potíže. Požární vůz se například nedostal Zdiměřickou ulicí, jen s potížemi a díky umu řidiče projel Ocelíkovou, kde k poničení parkujících aut zbývaly centimetry. I když si hasiči s překážkami nakonec dokážou poradit, auta například odstrkají z cesty, tak zdržení několika minut může být pro zásah zásadní.

Městská část chce kritická místa vyřešit. Někde změní styl parkování, jinde zakáže parkování úplně. Vytiskne také letáky, které mají přivést řidiče k větší zodpovědnosti.

Podle místostarosty Jana Meixnera (ODS) ale nelze parkoviště příliš omezovat, již nyní jich je totiž nedostatek. Radnice proto hledá jiné cesty. Snížit chce třeba počet vozů návštěvníků Prahy, které parkují v okolí stanic metra. Od roku 2013 by proto měly být v jejích okolí zavedeny takzvané modré zóny. V nich budou za roční poplatek 700 korun smět parkovat pouze místní obyvatelé.

Vzniknout by také mělo několik nových parkovacích domů.

,