HROMADA RADOSTI. Slávističtí fotbalisté oslavují důležitý gól v ligovém utkání.

HROMADA RADOSTI. Slávističtí fotbalisté oslavují důležitý gól v ligovém utkání. I díky této trefě se dočkali vítězství. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Slavia - Budějovice 2:0, Strakovi premiéru doma osladili Janda a Hurka

• 6
Trenér František Straka se ve svém druhém zápase na lavičce fotbalové Slavie dočkal premiérové výhry. Jeho svěřenci v Edenu porazili 2:0 České Budějovice, které hrály celý druhý poločas bez vyloučeného kapitána Davida Horejše. Góly vstřelili Petr Janda a Martin Hurka.

Stadionem burácelo skandování "Straka ven!". Běžela druhá minuta druhého poločasu a Slavia marně dobývala branku posledního týmu ligové tabulky. Když v tom záložník Janda z hranice pokutového území zakroutil míč technickou střelou přesně do šibenice budějovické branky.

Protesty proti nenáviděnému kouči se rázem změnily v oslavu úspěšného střelce, jenž Slavii zařídil třetí vítězství v ročníku. Jarolím a spol. doma neprohráli už třináct zápasů za sebou. Naposledy je loni v listopadu zdolal Jablonec.

"Jsem rád, že jsme to zvládli. Hráči byli pod velkým tlakem, dneska pro nás byly tři body nesmírně důležité. Osobně jsem ale nebyl spokojený s prvním poločasem, kdy jsme bojovali nejen se soupeřem, ale i sami se sebou," řekl Straka.

Ale cesta k vítězství nebyla snadná, přestože do Edenu přijel tým, který v této sezoně ještě nevyhrál. Hlavně v prvním poločase Budějovice svého soupeře pořádně potrápily.

Utkání Slavia versus České Budějovice ve videoreportáži

Dostaly se do několika slibných šancí. Ve 41. minutě se trojice budějovických hráčů řítila na dva slávistické obránce. Ale Ondrášek si netroufl zkusit kličku a střela z dvaceti metrů o pár metrů minula levou tyčku.

Fandíte?

Podpořte oblíbený tým ve velkém sčítání fotbalových fanoušků

Naděje na bodový zisk Budějovice ztratily na konci prvního poločasu, kdy rozhodčí Jech vyloučil obránce Horejše. Kapitán Jihočechů tvrdě zajel do Trubily a viděl rovnou červenou kartu. Tým trenéra Cipra tak hrál celý druhý poločas v oslabení.

A Slavia toho dokonale využila. Už po dvou minutách přesilovky se trefil Janda a domácí se i nadále tlačili do zakončení. Ale ne a ne se prosadit podruhé. Své příležitosti zahodili postupně Janda, Blažek, Trubila nebo Hurka.

"Myslím, že jsme na Slavii měli, ale sami jsme ji pomohli červenou kartou, kterou jsme dostali v posledních vteřinách první půle, a následně inkasovaným gólem. Tyhle dva momenty rozhodly," řekl budějovický trenér František Cipro.

Přesto nakonec Slavia vítězství pojistila. Deset minut před koncem zamířil z osmnácti metrů přesně k levé tyči Hurka, jenž znovu hodně oživil záložní řadu.

Osmnáctiletý šikovný středopolař nastoupil v lize teprve pojedenácté a oslavil premiérový gól v nejvyšší soutěži.

Premiérové vítězství na lavičce Slavie zase slaví trenér Straka. Dočkal se při prvním utkání před domácími fanoušky, kteří se ale nadále nemůžou smířit s tím, že jejich tým vede bývalý sparťan. Během zápasu tak několikrát skandovali "Straka ven!", ale protesty nebyly tak mohutné jako před týdnem na Žižkově, kde Slavia prohrála 0:1.