Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Dublin má nejbezpečnější silnice v Evropě. Praha je tajným skokanem

  • 71
I když se vůbec první smrtelná nehoda na světě stala právě v Irsku, v jeho metropoli mají po 150 letech nejméně nehod v celé Evropě. Ve snižování tragických čísel je ale podle všeho ještě lepší Praha.

Paradoxně to byli právě Irové, kdo musel do svých statistik zaznamenat první smrtelnou oběť autonehody. Již 31. srpna 1869 spadla Mary Wardová pod kola experimentálního parního automobilu, který vyrobili a řídili její příbuzní, synové slavného irského astronoma Williama Parsonse.

I přes smutné prvenství se Irům podařilo ze své metropole udělat jedno z nejbezpečnějších hlavních měst. Dublin má nejbezpečnější silnice v Evropě, začala se chlubit irská metropole.

Statistiky v Dublinu jsou opravdu příznivé: do konce září zemřelo na silnicích sedm lidí, v červnu dokonce žádný člověk. V Praze zemřelo za loňský rok 29 osob, z toho pět chodců. Což je nejnižší počet usmrcených osob za celou dobu, co se podrobné statistiky pražské nehodovosti vedou.

Podle irského Úřadu pro silniční bezpečnost může za skvělé výsledky důslednější práce silniční policie, omezení vjezdu nákladních vozidel do centra města a větší počet cyklistů, kteří ve výsledku snižují rychlost ostatních vozidel. A také kontroverzní zavedení bezpečné zóny v centru města s maximální rychlostí 30 km/h. Dubliňané jsou na tyto údaje pochopitelně hrdí a mají radost i z toho, že za posledních deset let se jim podařilo snížit počet úmrtí o 12 procent.

Jenže při bližším pohledu na pražská čísla najdeme také zajímavý údaj. Až do roku 2003 umíralo v Praze pravidelně více než 80 osob, o osm let později to bylo 29, tedy číslo o více než 60 procent nižší. Navíc Praha je oproti Dublinu větší a má i dvojnásobný počet obyvatel.

Pražské nehody: nejčastěji jsou banální plechové

Celkový počet nehod v hlavním městě se ale v posledním roce zvýšil skoro o pětinu. Největším viníkem je podle policistů hustý provoz a velký počet aut; na tříčlennou domácnost vycházejí v průměru dvě vozidla. I když hlavní město Praha patří k regionům z nejčastějším výskytem nehod v ČR (pátek je statisticky nejhorším dnem), z hlediska závažnosti nehod patří k nejbezpečnějším.

"U řidičů z Prahy registrujeme dlouhodobě nejvyšší četnost zaviněných nehod: riziko, že zaviní nehodu, je u nich zhruba dvakrát vyšší, než odpovídá průměru řidičů za celou republiku. V naprosté většině případů však jde o poměrně banální plechové škody, které se obejdou bez zranění," popisoval situaci v loňském roce Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.

Nejvíce nehod v Praze se stává na Jižní spojce. V minulém roce se tu podle policistů přihodilo 289 dopravních nehod s jedním mrtvým. Nejnebezpečnější je pak úsek mezi ulicemi Průběžná a Průmyslová. Zde totiž bourala zhruba třetina řidičů z celé Jižní spojky.

Jedním posledních smutných zápisů do pražských policejních statistik je noční nehoda osobního auta ve Strakonické ulici v Praze z 9. listopadu, při které zemřela mladá řidička i její spolujezdec.

9. listopadu 2011