Vězeňská služba zarazila ozbrojenou vzpouru v několika věznicích

  • 159
Vězeňské službě se s asistencí policie před týdnem podařilo překazit rozsáhlou vězeňskou vzpouru. Podle televize Prima ji organizovali uvěznění členové Berdychova gangu, kteří se chtěli dostat na svobodu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale jejich účast nepotvrdil.

Při raziích se našly i kovové předměty, které si vězni vyráběli na pracovištích a mohly sloužit jako zbraně.

Podle Primy tajný plán počítal například s tím, že pankrácká věznice v Praze bude po vypuknutí vzpoury v rukou odsouzených do čtyř minut. Vzbouřenci chtěli ovládnout jako první velín, aby si stráže nemohly přivolat posily. Pak by se trestanci probili do zbrojnice, kde jsou kromě pistolí a brokovnic i samopaly.

Berdychův gang

Gang nesoucí jméno Davida Berdycha je patrně nejznámějším případem spojení podsvětí a policie v ČR. Gang, který vydíral a unášel lidi a podílel se i na vraždách, měl desítky členů včetně elitních policejních detektivů, kteří s gangem spolupracovali. Berdychovci dokonce často operovali právě v policejních uniformách.

Že Vězeňská služba opravdu zhatila vzpouru, potvrdila i mluvčí strážců věznic Markéta Prunerová. "Mohu potvrdit, že se nám opravdu podařilo odhalit plány na hromadné nepokoje vězňů. Na to jsme odpověděli řadou bezpečnostních opatření, mezi něž patří například důkladnější kontroly nebo posílení směn ve věznicích," řekla iDNES.cz Prunerová.

Odmítla ale říct, v kolika věznicích se vězni domlouvali a kolik zbraní se podařilo zabavit. Ministr spravedlnosti Pospíšil v České televizi uvedl, že věznic bylo méně než deset.

Vzpouru Vězeňská služba zažehnala zhruba před týdnem. Informace se dostaly do médií později, protože stále probíhá vyšetřování. "Naším cílem je vše efektivně zjistit a pak teprve informovat," uvedl v pořadu ČT Události komentáře Pospíšil.

Ministr nepotvrdil, že by vzpouru organizovali členové takzvaného Berdychova gangu. "Já v tuto chvíli nechci potvrzovat, co bylo příčinou či kdo stál za tou přípravou. Prosím, dejme prostor pro to, aby byla věc řádně prošetřena," dodal.

Podíl na překažení plánů berdychovců popírá Bezpečnostní informační služba, byť se údajně na zlikvidování nepokojů také podílela. Ani to ale Pospíšil nechtěl potvrdit. 

Přítomnost údajných zbraní v celách vysvětlil mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer tím, že někteří odsouzení pracují jako obráběči kovů a není tak pro ně problém si z kovových součástek vyrobit provizorní zbraně. Rozhodně ovšem popřel, že by si trestanci výzbroj obstarávali zvenčí. Ministr spravedlnosti také vyloučil, že by se u vězňů našly střelné zbraně.

,

Nejlepší videa na Revue