V centru Prahy se sešlo 200 rodičů, demonstrovali za porodní asistentky

  • 202
Část pražského Palackého náměstí zaplnilo v pondělí odpoledne asi 200 matek a otců s dětmi v šátcích a kočárcích. Demonstrovali za volbu místa porodu a za možnost spolupracovat během porodu s asistentkou. "Kompetence porodních asistentek by měly být dané zákonem," míní organizátorky happeningu.

Chceme legální možnost mít porodní asistentku, vzkázali rodiče ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi. Před ministerstvem uspořádali demonstraci, nikdo z resortu však na výzvy a apely matek zatím neodpověděl.

"Jako obyčejné matky chceme mít možnost volby místa porodu a chceme kontinuální péči porodní asistentky během porodu a šestinedělí zakotvenou v systému zdravotnictví tak, jak je to například v Německu. O ženu se stará během těhotenství až do konce šestinedělí jedna porodní asistentka. Ta je k tomu školená a prochází s rodičkou potřebnou péčí. Jde s ní rodit na místo, které si matka vybere. Ať už je to porodnice, porodní dům nebo i domov matky," míní jedna z organizátorek akce Anna Frantíková.

"Nejde vůbec o porody doma, ty jsou jen okrajovou záležitostí, ale hlavně o to, že by zmizela velmi důležitá profese, kterou mohou ženy využívat v těhotenství, při porodu kdekoli a pak po porodu," doplnila pro ČTK předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová.

Fotogalerie

Péče asistentky by podle Frantíkové měla být legální a také hrazená ze zdravotního pojištění, které si všechny maminky platí. "Trend v českém porodnictví je čím dál horší. Malé porodnice se plánují uzavřít. Spolupráce asistentek s lékaři ubývá a tuto profesi navíc poškodily mediální kauzy," dodala Frantíková. Místo pro asistentky v nemocnicích podle Frantíkové nyní není.

Novela zákona o zdravotních službách podle organizátorů akce omezí porody mimo zdravotnická zařízení, a tím i porodní asistentky ve výkonu jejich práce. To zastánci domácích porodů vnímají jako restrikci osobních práv rodících matek.

"Tento zákon je zcela v rozporu s Listinou základních práv a svobod a s evropskou směrnicí, se kterou bychom měli být naopak v souladu," vzkázala Frantíková. Za pravdu jí dávají i matky, které na demonstraci přišly. Vzkazují, že jsou naštvané a vadí jim, že někdo omezuje jejich práva.

"Ministerstvo práva a požadavky žen rozhodně neignoruje, nicméně prvořadá je bezpečnost matky a dítěte. Proto ministerstvo dalo jasná pravidla, jaké má být technické a materiální vybavení porodní asistentky. Pokud je splní, může vést porod kdekoli," řekl ČTK mluvčí Vlastimil Sršeň.

"Nesouhlasíme s tím, co se děje, a nesouhlasíme se zákony, které se připravují. Každý by měl mít právo se sám rozhodnout, chtějí nám vzít možnost volby a začíná to od těch nejmenších. To není demokracie," vzkázala jedna z demonstrujících.

"Ty nahoře vůbec nezajímá, co si skutečně přejeme a myslíme, a když máme někdo nějakou námitku, tak nás nikdo neposlouchá. Jde jim jen o jejich vlastní prospěch," dodala žena vedle ní.

Podpořit happening přišlo na Palackého náměstí asi 200 lidí. Protest probíhal poklidně, přesto na něj dohlížela asi pětice policistů. Rodiče na náměstí podpořili i asistentku Ivanu Königsmarkovou, odsouzenou za chybu při domácím porodu, a podepisovali Výzvu za bezpečný porod. Organizátoři chtějí do listopadu získat několik tisíc podpisů, aby na nespokojenost upozornili poslance ve Sněmovně, kam se ze Senátu vrací novela zákona o zdravotních službách.

Výzvu podpořila například ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Milena Černá či stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová z ČSSD. Evropský soud pro lidská práva před rokem uznal právo žen svobodně volit místo a okolnosti porodu. Pokud česká vláda postoj k právům žen nezmění, doporučuje Liga lidských práv řešit situaci před soudy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue