Herec Lukáš Hejlík při online rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (18. října 2011)

Herec Lukáš Hejlík při online rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (18. října 2011) | foto: iDNES.cz

Lukáš Hejlík o roli „grázlíka“ v Terapii: Jsem rád, že mě nevyškrtli

  • 2
Tvář Lukáše Hejlíka jednoznačně nejvíc "provařil" primácký seriál Ošklivka Katka. S nástupem Terapie, ambiciózního seriálu HBO, se však možná leccos změní. "Jsem rád, že mě nakonec nevyškrtli," řekl Hejlík v on-line rozhovoru, kde prozradil, že jeho role v seriálu vůbec nemusela být.

Lukáš Hejlík odpovídal on-line

Zde najdete odpovědi "úterní hvězdy" seriálu Terapie.

"Obhájit terapii a vojáka, dvě věci, které jsou v Česku velmi nepopulární, bylo hodně těžké," podotkl Hejlík s tím, že dík patří hlavně autorům a především pak Robertu Geislerovi a Petru Zelenkovi, kteří jeho part dobře přepsali.

Fotogalerie

Čtyři tváře Lukáše Hejlíka

Z první řady seriálu Terapie: Lukáš Hejlík jako voják Igor
Lukáš Hejlík v představení Kočka na rozpálené plechové střeše
Ladislav Frej, Lukáš Hejlík a Ladislav Županič v seriálu Ošklivka Katka (2008)
Z filmu Crash Road: Agáta Hanychová a Lukáš Hejlík

V Terapii (vlevo nahoře) hraje vojáka zodpovědného za smrt civilistů, dramatickou polohu si vyzkoušel i v divadelní Kočce na rozpálené plechové střeše (vpravo nahoře). Seriál Ošklivka Katka (vlevo dole) a film Crash Road s Agátou Hanychovou byly proti tomu spíše odpočinková záležitost.

Zobrazit fotogalerii

Řeč přišla i na "primáckou" Ošklivku Katku, která Hejlíka poprvé zviditelnila. "Srovnávat ji s Terapií by bylo samozřejmě divoké. Ano, točilo se v obou případech na dvě kamery, ale vše ostatní bylo úplně jinak: tempo, výrobní plán, scénáře, příprava, detaily, důsledky, čas. Ale pozor, nechci aby to vypadalo, že bych jedno hanil, vůbec," napsal herec, který okomentoval i své aktuální projekty.

"Točím seriál Základka, kde jsem – k radosti čtenáře s přezdívkou Trasa G brněnského metra – učitel homosexuál, plachý člověk a tedy opačný extrém k Medunovi v Ošklivce i pošukovi Igorovi v Terapii. (...)  A právě teď máme v rámci Listování v Česku Roberta Fulghuma a brázdíme s ním české luhy a háje," připomněl projekt scénického čtení, který už několik let úspěšně pořádá. Fulghum k nám zavítal s novinkou Drž mě pevně, miluj mě zlehka a do konce týdne s ní objede Novou scénu Národního divadla, Klub Oko v Havlíčkově Brodě i brněnské Národní divadlo Reduta.

Terapie je českou verzí úspěšného zahraničního seriálu televize HBO přizpůsobená českým reáliím. Českým tvůrcům ukázala, že i tento žánr se dá pojmout chytře, elegantně a filmově. A to i přesto, že se odehrává na prostoru několika metrů čtverečních a převážnou část času v něm hrdinové pouze sedí a soustředěně diskutují.

Postavě Igora, kterého hraje Lukáš Hejlík, patří v seriálu vysílaném v každý pracovní den od osmi večer úterky. Právě tehdy má svá pravidelná sezení veterán speciálních jednotek z Afghánistánu, který za terapeutem Markem (Karel Roden) přišel s nepřiznaným pocitem viny za smrt civilistů. A taky s kávovarem, nedůvěrou a spoustou nadávek.

Tvůrci seriálu popisují Igora jako přímočarého, sebejistého až arogantního muže, latentního homosexuála, rasistu a xenofoba. Ostatně Igor už od prvního setkání rád dává najevo svou převahu a jeho útočnost a citová zákeřnost rostou s každým dílem. Přesto mu nelze upřít jisté kouzlo.

Světová Terapie

Recenze seriálu televize HBO, který v hodnocení iDNES.cz získal 90 %.

"Igor má být z pohledu Marka nejméně sympatická postava, ale já ho měl rád. Získával si mě takovou svou zvláštní naivitou," říká o Hejlíkově hrdinovi představitel terapeuta Marka Karel Roden a není pochyb o tom, že tentýž pocit může získat i nejeden televizní divák.

Od Katky k Igorovi

Lukáš Hejlík se narodil v Cítolibech u Loun. K herectví se dostal na Vyšší odborné škole herecké v Praze. Po ročním angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích přesídlil do jihomoravské metropole, kde se stal členem činohry Městského divadla Brno. Hostoval i ve Slezském divadle v Opavě, má za sebou víc než dvacet výrazných divadelních rolí, mimo jiné v inscenacích Racek, Poprask na laguně či Kočka na rozpálené plechové střeše.

17. října 2011

Před kamerou debutoval v Hanzlíkově filmu Crash Road s Agátou Hanychovou coby hlavní hvězdou. Na televizních obrazovkách jsme ho mohli vidět  v seriálech Dobrá čtvrť, Ošklivka Katka, Znamení koně a Okno do hřbitova. Moderoval televizní pořad Vím, cos dělal v pátek, a známý je i jako autor zmíněného a čím dál populárnějšího projektu scénických čtení Listování.