Sutiny dopadly na chodník, kde zabily procházející ženu.

Sutiny dopadly na chodník, kde zabily procházející ženu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

O žádném problému jsme nevěděli, říká majitel domu se zřícenou zdí

  • 217
Dům v centru Olomouce, jehož zeď se dopoledne částečně zřítila a usmrtila ženu, patří mezi nemovité kulturní památky. Poslední úpravy na něm dělníci provedli v roce 2009, o rok dřív dostala budova novou fasádu. "O žádném problému v této části domu jsme nevěděli," řekl spolumajitel firmy, které dům patří.

Dům číslo 5 v ulici 8. května stojí v Městské památkové rezervaci. Patří firmě Datrolex, která má v budově i své oficiální sídlo.

V Olomouci spadla část domu a zabila ženu

"Koupili jsme jej asi před třemi lety a začali jsme ho opravovat. Nějaké rekonstrukce jsme udělali uvnitř a také novou fasádu. Ale stavební firma nám tehdy nehlásila, že by narazila na nějaký problém. Kdyby nás na něco upozornili, tak bychom to opravili," řekl olomoucký advokát a současně jeden z jednatelů Datrolexu Viliam Vidovič.

Dům číslo 5 v ulici 8. května v Olomouci, jemuž se částečně zřítila čelní zeď.

Hasiči prohlížejí poškozený dům.

Jakmile se o pondělním neštěstí dozvěděl, přispěchal na místo. "Jsem v šoku, neměli jsme žádné hlášení, že by byl problém s touto částí domu. Teď jsem tam byl, mluvil jsem se zástupci města a byl tam i statik. Prozatím se neví, co bylo příčinou," dodal Vidovič. "Jsem z toho zdrcený. Nevím o tom, že bychom něco zanedbali."

Fotogalerie

Ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu František Chupík potvrdil, že dům je kulturní památkou.

"Je to dům z období po roce 1689 vystavený na místě starší středověké zástavby se zachovanými gotickými konstrukcemi - sklepy, klenba mázhausu," řekl památkář.

Poznamenal, že dům byl přestavován hlavně v 19. století. Prozatím poslední práce - výměnu vrat v průjezdu - zde dělníci udělali v roce 2009.

"Předtím v roce 2008 byla obnovena fasáda. Pokud v objektu probíhaly od roku 2009 nějaké stavební práce, pak o nich Národní památkový ústav nebyl informován," podotkl Chupík.

Pro osud budovy byl klíčový verdikt statika Jaromíra Vrby. Ten byl součástí komise, která se na místě tragédie sešla v patnáct hodin, a povolil na dům opět namontovat úchyt tramvajové troleje. Nařídil však, aby byl méně napnutý, i on totiž zřejmě k pádu zdi přispěl.

"Prozatím ještě nemám fotodokumentaci od hasičů, ale již nyní mohu říct, že hlavní důvody pádu byly dva. Kombinace technologických postupů z 19. století, pomocí nichž byla zeď přichycená, a také otřesy od tramvajové dopravy a pnutí jejich elektrického vedení. Je to každopádně neštěstí, ale na žádné pochybení jsem nepřišel," shrnul Vrba (více o závěrech statika čtěte zde).

, , ,

Video