Švýcar, který jel po silnici R10 v protisměru sto kilometrů, před výslechem na policii. (31. května 2011)

Švýcar, který jel po silnici R10 v protisměru sto kilometrů, před výslechem na policii. (31. května 2011) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Švýcar, který jel v protisměru po R10, dostal podmínku a zákaz řízení

  • 80
Soud uznal vinným Švýcara Saschu Guiseppe Spatara z obecného ohrožení. Od soudu odešel s pětiletou podmínkou a zákazem řízení na šest let. Muž se v květnu řítil po silnici R10 v protisměru skoro osmdesát kilometrů. Policistům se ho podařilo zastavit až v Praze-Kbelích. Švýcar byl pod vlivem drog a léků.

Spatarova přítelkyně se po vynesení rozsudku rozplakala štěstím. Pokud by se ale v následujících pěti letech dopustil Švýcar jakéhokoliv trestného činu, půjde na tři roky do vězení.

"Vím, že jsem udělal hloupost, nechtěl jsem nikomu nic udělat. Jsem rád, že jsem nikomu nic neudělal. Všechny škody zaplatím, poškozeným napíši omluvný dopis. Přijel jsem do Česka, abych tu vedl život s rodinou. Vzít si drogy a ohrozit životy nebyl můj plán. Nikdy jsem se zákonem neměl problémy. Už si drogu nikdy nevezmu. Chci jet domů a starat se o syna a těhotnou přítelkyni. Když půjdu do vězení, náš život bude zničený," řekl u soudu Spataro.

Fotogalerie

Podle soudního znalce byl jeho stav při jízdě narušený drogami a léky a přechodně byl paranoidní. "Jednalo se o toxické delirium. Ještě když jej lékař vyšetřoval, byl oblouzněn," řekl znalec. Podle znalce není Švýcar na drogách závislý.

Státní zástupce chtěl pro Švýcara pět a půl roku ve vězení s ostrahou. Trestný čin, kterého se dopustil je podle něj velmi vážný a jen zázrakem nikoho při své zběsilé jízdě nezabil. Také zákaz řízení požadoval zástupce vyšší, přesně deset let. Státní zástupce se na místě proti rozsudku odvolal a podal stížnost i na to, že byl Švýcar propuštěn z vazby.

Podle zaměstnavatele je Švýcar vzorný pracovník

Obhájkyně žádala pro Švýcara mírnější trest. Navrhovala, aby byl jeho jízda kvalifikována jako nedbalostní trestný čin, nikoliv úmyslný. Obhájkyně také chtěla, aby muž dostal delší podmínku, ale nešel do vězení. S vyhoštěním a zákazem řízení, které navrhl státní zástupce, souhlasila.

"Není prokázáno, že najížděl na jiná auta. Nebyla dokázána ani jeho rychlost," řekla obhájkyně.

Mapa zběsilé jízdy zdrogovaného Švýcara

Soudní znalec při líčení uvedl, že Spataro nebyl v době skutku příčetný a že neovládal své chování a neporušoval proto zákony vědomě. Obhájkyně také zpochybnila jeho vinu na jednom lehkém zranění, žena v autě prý neměla zapnutý bezpečnostní pás.

Do auta navíc podle obhajoby sedl v panické hrůze z toho, že ho opustila partnerka a že už nikdy neuvidí svého syna. Navíc trpěl představou, že mu někdo usiluje o život. Pervitin si před jízdou vzal poprvé v životě a jako Švýcar prý neznal a nedokázal odhadnout jeho účinky.

U soudu také zaznělo, že Spataro vede řádný život a ve firmě, kde pracuje, je již 13 let. Podle zaměstnavatele je to výborný pracovník, proto jej celou dobu finančně podporoval a pomáhal mu.

3. října 2011

,