Svět protestuje proti hamižnosti finančníků a politiků

  • 2608
Ulice světových měst zaplavili demonstranti bouřící se proti finančníkům, bankéřům a politikům. Obviňují je z hamižnosti, z ruinování globálních ekonomik a z toho, že miliony lidí kvůli nim žijí v chudobě. Demonstrovalo se i v Praze. Nejdramatičtější protesty hlásil Řím, demonstranti tam zaútočili i na ministerstvo obrany.

Protesty měly postupně zasáhnout 951 měst v 82 zemích světa. Pořadatelé akce vyzvali na sobotu nespokojené obyvatele států k nenásilným demonstracím pod heslem United for Global Change (Jednotně za změnu světa).

Mnozí z nich se inspirovali protesty na newyorské Wall Street nebo dřívější španělskou kampaní "nespokojených" (více o protestech na Wall Street čtěte zde)

"Jednotní v jednom hlase, dáme vědět politikům a finančním elitám, kterým slouží, že rozhodováních o naší budoucnosti je na nás, na lidech," vyzvali organizátoři ke globálnímu protestu proti mocným světa.

Nejprve vyšli protestující do ulic na Novém Zélandu a v Austrálii. V Aucklandu pochodovaly hlavní třídou stovky lidí, které se pak připojily k asi třem tisícovkám protestujících, jež provolávali hesla a bubnovali.V Sydney mezi dvěma tisícovkami nespokojených byli mimo jiné vidět i zástupci původních obyvatel australského kontinentu - Aboriginců.

Fotogalerie

V Praze byly demonstrace klidné

Demonstrace se pak šířily světem společně s postupem časového pásma. I když v tradičně rezervované Asii byl spíše klid, píše agentura Reuters. Přesto třeba v Tokiu pochodovaly stovky protestujících, včetně odpůrců jaderné energie. Ve Filipínské Manile demonstrovaly desítky lidí "proti imperialismu" a manifestace zažil i Hongkong či Tchajwan.

Nejvíce ale zasáhly demonstrace Evropu. A zatímco na většině míst byly poklidné, protestující v Římě napadli několik bank a zapálili nejméně dvě auta. Zaútočili také na budovu ministerstva obrany. Policie proti násilníkům zasáhla slzným plynem a vodními děly. V centru italské metropole se ale sešly desetitisíce lidí a většina z nich protestovala poklidně.

Španělským Madridem prošly tisíce lidí v pěti průvodech a asi 6 tisíc lidí dorazilo s transparenty s hesly jako "Spekulujete s naším životem" či "Prosázeli jste naši budoucnost" před sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem na západě Německa. V londýnském finančním centru City protestovalo asi osm stovek lidí, někteří z nich se přitom střetli s policí. Dorazil i spoluzakladatel serveru Wikileaks Julian Assange.

Demonstrace v Praze

Protest v Kolíně nad Rýnem

Frankfurt nad Mohanem

Přes dvě stovky lidí demonstrovaly i v Česku, protesty byly ale klidné. Asi 200 lidí se odpoledne sešlo na pražském náměstí Republiky a společně vyrazili kolem burzy na Pražský hrad. Na demonstraci organizované hnutím Skutečná demokracie teď! chtěli účastníci vyslovit nesouhlas s vládní politikou a situací v ČR. Zároveň přišli podpořit protesty, které se konaly ve světě, uvedla ČTK.

Do ulic se vydali lidé i v Paříži, Haagu, Amsterodamu, Aténách, Bruselu, Stockholmu, Curychu či v jihoafrickém Johannesburgu.

Větší protesty se konají v New Yorku, kde se sešly dva tisíce lidí. Demonstrace by mohly být v průběhu odpoledne místního času i v dalších amerických městech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue