C | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na Bátorově odchodu jsme se dohodli s Dobešem už dávno, říká Nečas

  • 154
Odchod Ladislava Bátory byl dohodnutý týdny dopředu. A nerozhodoval o něm jen on sám. Dohodli se na něm premiér Petr Nečas a ministr školství Josef Dobeš. Tvrdí to ústy svého mluvčího premiér.

"Mohu potvrdit, že pan premiér se už před několika týdny s panem ministrem školství domluvil, že Ladislav Bátora ze svého postu odejde," sdělil iDNES.cz mluvčí vlády Jan Osúch.

Otázkou je, zda Dobeš skutečně Bátorovi odchod nařídil. A zda ho Bátora poslechl.

Bátora poděkoval Klausovi a odešel z ministerstva

Bátora na páteční tiskové konferenci, kde oznámil svůj odchod z ministerstva školství, líčil událost jinak. "Své rozhodnutí jsem projednal včera na schůzi výboru Akce D.O.S.T. a kolegové moje rozhodnutí pochopili a schválili. Informoval jsem o tom také pana ministra a jsem přesvědčen, že i on toto pochopí," řekl.

Josef Dobeš (VV) událost zatím nekomentoval. "Pan ministr je v Chrudimi a je nemocný. Na toto téma se vyjádří až v pondělí na tiskové konferenci ve 13 hodin," řekla odpoledne mluvčí ministerstva školství Renáta Bartková Sodomková.

Schwarzenberga odchod Bátory těší. Jen ho pomlouvali, zastal se ho Jakl

Oznámení vysoce postaveného ministerského úředníka vyvolalo na politické scéně vlnu reakcí.

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg připisuje Bátorův odchod dopisu, který ministru školství Josefu Dobešovi nedávno adresovali vědci. "Srdečný dík a uznání českým vědcům za jejich jasný postoj," napsal v esemesce iDNES.cz Schwarzenberg. "Mám upřímnou radost," dodal ministr.

Pod dopis se podepsaly mimo jiné dvě bývalé hlavy Akademie věd Helena Illnerová a Václav Pačes, současný šéf Jiří Drahoš, soudce Ústavního soudu Pavel Holländer či sociolog Ivo Možný.

"Už jen to, že subalterní úředník uspořádá tiskovou konferenci, že odchází z ministerstva, je absurdní," komentoval páteční situaci ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj Bátora vystupoval ryze politicky a pozice úředníka byla jen "maskováním".

Právě Kalousek byl ten, který vládě vyhlásil ultimátum. Oznámil, že ministři TOP 09 nebudou chodit na jednání vlády do té doby, než odejde z ministerstva Bátora, nebo ministr školství z kabinetu. Kalousek to oznámil poté, kdy Bátora na internetu označil Schwarzenberga za "prskajícího starého chudáčka".

Opačně reaguje na odchod Ladislava Bátory tajemník prezidentské kanceláře Ladislav Jakl. "Zcela ho chápu. Muselo to být hrozné - být po celé měsíce terčem lživých pomluv a sprostých urážek a nesmět na svou obranu ani pípnout," napsal iDNES.cz Jakl.

Už včera bylo pozdě, vzkazuje opozice

Odchod Bátory vítá také opozice. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ale není nad čím jásat. "Už včera bylo pozdě. Pan Bátora měl odejít už dávno. Jen škoda, že si s sebou nebere i ministra Dobeše, který ho do poslední chvíle hájil," sdělil Sobotka.

"Jeho rezignace je po dlouhé době první pozitivní zprávou z ministerstva školství. Podle mého názoru to měl udělat už dávno, protože člověk s jeho pověstí neměl ve státní správě co dělat," reagoval stínový mluvčí školství, senátor za ČSSD Marcel Chládek.

"Velmi mne v souvislosti s rezignací Ladislava Bátory překvapila informace, že se chce podle svých slov naplno věnovat politice a konkrétně kontroverznímu hnutí D.O.S.T. Josef Dobeš by měl jasně vysvětlit, zda to byla jeho iniciativa či iniciativa prezidenta Václava Klause, který veřejně vystupoval jako Bátorův ombudsman," dodal Chládek.

Bývalý ministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška míní, že radost z odchodu Bátory kazí dvě věci. První je ta, že Bátora odchází, aby mohl více veřejně působit. Druhou ta, že neodchází, protože by jeho chování bylo v demokratické zemi nepřípustné.

Podle Lišky na ministra školství i prezidenta dopadá stín veřejné podpory "člověka s prokazatelně antisemitskými názory, propojeným s krajně pravicovou scénou".

Liška se také ohradil proti formě, jakou úředník rezignaci oznámil. Tedy tiskovou konferencí na ministerstvu školství. "Bylo to přesně tím, co bylo mimo jiné na Bátorovi kritizováno, totiž, že půdu státní správy zneužívá k politickému aktivismu," dodal Liška.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video